دبستان سعدی گناباد
حداقل ارج نهادن معلم با ماست . اما اجـــــــــــر دادن معلم با خداست
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

آماده‌سازی کلاس اولی‌ها برای تجربه کردن نخستین حضور در مدرسه،

نقش بسیار مهمی را در کاهش اضطراب آنها دارد.

 روش‌های مختلفی وجود دارد که مادران می‌توانند در فرصت باقی مانده تا بازگشایی مدارس با به کارگیری آنها،

 ترس کودک از مدرسه را کاهش دهند.

آماده‌سازی کلاس اولی‌ها برای تجربه کردن نخستین حضور در مدرسه، نقش بسیار مهمی را در کاهش اضطراب آنها دارد. روش‌های مختلفی وجود دارد که مادران می‌توانند در فرصت باقی مانده تا بازگشایی مدارس با به کارگیری آنها، ترس کودک از مدرسه را کاهش دهند.

31 شهریور حدود یک میلیون و 300 هزار دانش‌آموز کلاس اولی در سراسر کشور با برگزاری جشن شکوفه‌ها نخستین حضور در مدرسه را تجربه خواهند کرد.

برخی کودکان به دلیل وابستگی‌های عاطفی شدید در روز نخست مدرسه نمی‌توانند از مادر جدا شوند و این وضعیت در آنهایی که تجربه رفتن به مهدکودک و پیش دبستانی را ندارند، بیشتر مشاهده می‌شود،‌ در برخی موارد کودک حاضر به جدایی از مدارس نیست و خواستار حضور او در کلاس درس است.

آماده سازی کودکان کلاس اولی برای رفتن به مدرسه نقش بسیار مهمی را در کاهش اضطراب آنها دارد. مادر چند هفته مانده به آغاز سال تحصیلی می‌تواند با آماده سازی کودک روز اول مدرسه را برای او شیرین و دلنشین کند.

روانشناسان روش‌های مختلفی را برای آماده سازی کودکان کلاس اولی پیشنهاد می‌دهند،‌ آماده سازی کودک چند روز مانده به شروع مهر، بیدار کردن او صبح‌ها رأس ساعتی که باید به مدرسه برود و طی کردن مسیر مدرسه و معرفی مسیر به کودک می‌تواند وی را برای روز نخست مدرسه آماده کند.

حضور در فضای مدرسه و معرفی بخش‌های مختلف از جمله حیاط، کلاس درس، دستشویی و آبخوری‌ها می‌تواند ذهن کودک را با فضای مدرسه آشنا کند و به همین دلیل اضطراب او در روز نخست کاهش می‌یابد.

نسرین امیری که خود معلم کلاس اول است درخصوص برخی تجربیاتش در این زمینه می‌گوید: مادران باید به فرزندان خود روش‌های ارتباط گیری با همسالان و دوست یابی در روز اول مدرسه را آموزش دهند تا از طریق دوست شدن با سایر همسالان محیط مدرسه برای کودک دلچسب شده و استرس او کاهش یابد. اگر ممکن است چند روز قبل از شروع سال تحصیلی، به مدرسه رفته و کلاس درس را به کودک نشان دهند و به او بگویند که پشت نیمکت‌های کلاس درس باید بنشیند و کنار او دوستانش می‌نشینند.

به اعتقاد وی همراهی کردن کودک در روزهای نخست سال تحصیلی بسیار مهم است. مادر باید در چند روز نخست،‌ فرزندش را همراهی کرده و او را به مدرسه ببرد و به او اطمینان دهد که پس از تعطیلی مدرسه به دنبالش می‌آید. گاهی اوقات جدایی از مادر کودک را دچار این نگرانی می‌کند که شاید مادر دیگر به دنبال او نیاید. مادر باید به فرزندش این اطمینان را بدهد که پس از اتمام ساعت مدرسه به دنبالش می‌آید.

مادر باید برای کاهش وابستگی کودک،‌ چند روز مانده به آغاز سال تحصیلی او را بیشتر به جمع همسالانش فرستاده و اجازه دهد تا در بازی‌های گروهی آنها به تنهایی شرکت کند.

ابوالقاسم عیسی مراد مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جمله فوق در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت:‌دانش‌آموزانی که تجربه حضور در مهدکودک و پیش دبستانی را ندارند در اغلب اوقات برای رفتن به مدرسه و جدایی از مادر اضطراب دارند و همین موضوع باعث می‌شود که گاهی کودک به سختی از مادر جدا شود. مادر باید آموزش‌ های لازم را به کودک سپرده و مسئولیت‌هایی هر چند کوچک را به او بسپارد.

وی افزود: والدین باید چند هفته قبل از بازگشایی مدارس درخصوص مدرسه، معلم و کلاس درس برای فرزند خود صحبت کنند و حتی صبح‌ها راس ساعتی که کودک باید به مدرسه برود او را از خواب بیدار کرده و در مسیر مدرسه تردد داشته باشند تا کودک محیط را از نزدیک ببیند.همچنین کودک را برای رفتن به مدرسه تشویق کند و کیف، کفش و لوازم التحریر مدرسه را با همراهی کودک و انتخاب وی تهیه کند و در فرصت باقی مانده داستان‌هایی را برای کودک بگوید که در آن شخصیت اصلی داستان به مدرسه می‌رود و با اتفاق‌های جالبی مواجه می‌شود.

والدین می‌توانند با تعاریف مختلف روز اول مدرسه را برای کودک خوشایند جلوه دهند همچنین برگزاری جشن ورود به مدرسه و هدیه به کودک باعث می‌شود تا او خاطره خوشی را از رفتن به مدرسه داشته باشد.


نوشته شده در تاریخ شنبه 28 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
مشمولان طرح رتبه بندی معلمان که در یکی از رتبه های پایه، ارشد، خبره و عالی قرار می گیرند به ترتیب از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش امتیاز حق شغل از تاریخ اول مهر ۹۴ برخوردار خواهند شد.
کمشمولان طرح رتبه بندی معلمان که در یکی از رتبه های پایه، ارشد، خبره و عالی قرار می گیرند به ترتیب از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش امتیاز حق شغل از تاریخ اول مهر ۹۴ برخوردار خواهند شد.

ضوابط رتبه‌ بندی حرفه‌ای مشمولان طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان بر اساس مصوبه 9 شهریور 94 شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به منظور اجرا از اول مهر 94 از طرف وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد.

بر اساس این شیوه نامه اجرایی رتبه بندی حرفه ای معلمان مشمولان طرح طبقه بندی شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان و مربیان تربیتی به صورت تمام وقت به خدمت اشتغال دارند، است.

احکام حقوقی افراد مشمول این طرح پس از تأیید کارگروه هایی که به همین منظور در ادارات آموزش و پرورش تشکیل می شوند، صادر خواهد شد.

بر اساس این طرح، برخی از شایستگی ها در محور طراحی و برنامه ریزی مانند آشنایی با اهداف و روش های آموزشی و آشنایی با برنامه ریزی آموزشی و درسی است.

در محور فرایند یاددهی و یادگیری شاخص هایی مانند فعالیت های فردی و گروهی، مشارکت در گروه ها و انجمن های علمی آموزشی، بهره گیری از روش های فعال و اکتشافی در امر آموزش، استفاده به هنگام و موثر از رسانه ها و فناوری های جدید آموزشی مانند آی تی و آی سی تی، به کارگیری شیوه ها و ابزارهای نوین ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، ارائه تکالیف درسی مبتنی بر مهارت های زندگی، نوآوری و خلاقیت در فرایند آموزشی است.

بر اساس این طرح، ویژگی های «پایه حرفه ای»: داشتن حداقل 6 سال تجربه، گذراندن 180 ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت و تخصصی، اشتغال به کار تمام وقت در سال تحصیلی 9594 و کسب حداقل 60 درصد امتیاز شایستگی های عمومی و حرفه ای.

ویژگی های «ارشد حرفه ای»:
داشتن حداقل 12 سال تجربه، گذراندن 150 ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت، اشتغال به کار تمام وقت و کسب حداقل 65 درصد امتیاز شایستگی های عمومی و حرفه ای.

ویژگی های «خبره حرفه ای»: داشتن حداقل 18 سال تجربه، گذراندن 120 ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت، اشتغال به کار تمام وقت و کسب حداقل 75 درصد شایستگی های عمومی و حرفه ای.

ویژگی های «عالی حرفه ای»:
داشتن حداقل 24 سال تجربه، گذراندن 100 ساعت آموزشی، اشتغال به کار تمام وقت، کسب حداقل 85 درصد شایستگی های عمومی و حرفه ای.

بر اساس این طرح، مشمولان طرح رتبه بندی معلمان که در یکی از رتبه های پایه، ارشد، خبره و عالی قرار می گیرند به ترتیب از 15، 25، 35 و 50 درصد افزایش امتیاز حق شغل از تاریخ اول مهر 94 برخوردار خواهند شد.


نوشته شده در تاریخ شنبه 28 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
یک روان‌شناس گفت: افراد قاطعی که شهامت " نه گفتن " را دارند ، بازیچه سایرین نمی‌شوند.
یک روان‌شناس گفت: افراد قاطعی که شهامت " نه گفتن " را دارند ، بازیچه سایرین نمی‌شوند.

امیر خجسته کاشانی روان‌شناس و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: افراد قاطع  هدفهای معین، ارزشهای مشخص و برنامه ریزی مناسبی برای زندگی خود دارند.
 
وی تصریح کرد: افرادی که شهامت و قدرت " نه گفتن " را دارند و بازیچه سایرین نمی‌شوند قاطع و جذا‌بند.
 
کاشانی خاطرنشان کرد: اشخاص تاثیر گذار و قاطع، در اکثر موارد مصمم بوده  و از اعتماد به نفس لازمی برخوردارند.
 
این روان‌شناس تاکید کرد: عده‌ای به اشتباه تصور می‌کنند که اگر از نیازها، اهداف و خواسته‌های خود بگذرند و در پی رفع نیازهای سایرین باشند محبوب می‌شوند، در صورتی که این برداشت ، صحیح نیست.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

این نقاشی ها که اثر Oleg Shupliak هستند هرکدام یک داستان هستند که توهم یک شخصیت را ایجاد می کنند. شخصیت های کلاسیک و تاریخی مانند وانگوک، عمو سام و ... که اگر به جزئیات آن بیشتر دقت کنید، یک چشم انداز نامرتب و منحصر بفرد در آنها خواهید دید. آثار این هنرمند را مشاهده کنید.

 


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
چند روزی بیشتر تا بازگشایی مدارس باقی نمانده و بازار خرید و فروش لوازم التحریر ویژه دانش‌آموزان گرم است.برآوردها حاکی است یک کوله‌پشتی ساده پر از وسیله مدرسه بین ۱۵۰ تا ۲۸۰ هزار تومان تمام می‌شود.

 چند روزی بیشتر به زمان بازگشایی مدارس باقی نمانده است. خیابان‌ها همچنان شلوغ است و روزها برای دانش آموزان هم زود سپری می شود و هم دیر. زود از این حیث که تعطیلات دارد تمام می شود و دیر از این حیث که باز هم می توانند به کسب علم و دانش بپردازند و دوستان قدیمی خود را ببینند اما به موازات این دلهره‌ها برای بازگشایی مدارس، بازار خرید و فروش اقلام مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان نیز گرم گرم است.

رونمایی از برندهای جدید با قیمت‌های نجومی

گشت و گذاری در بازار به خوبی نمایان می کند که دانش آموزان و والدین برای خرید محصولات مورد نیاز و به خصوص لوازم التحریر، دست به خرید شده اند و پدران و مادران با توجه به وسع مالی خود، طیف متنوعی از محصولات و لوازم مورد نیاز درس و مدرسه را برای فرزندان خود تهیه می کنند.

در این میان اما، رکودی که حداقل سه ماهی است که بر بازار محصولات مورد نیاز دانش آموزان حاکم شده بود، در حال شکستن است و حتی مغازه های کوچک سطح شهر هم که لوازم التحریر می فروشند، روزهای نسبتا شلوغی را دارند.

البته تنوع در بازار لوازم التحریر آنقدر زیاد شده که هم دانش آموزان را سردرگم کرده است و هم فرصتی را برای سودجویی عده ای در بازار فراهم کرده است. برخی هم تلاش دارند تا با ورود برندهای جدید و معرفی پرقدرت آن به والدین و دانش آموزان پول خوبی به جیب بزنند و زمینه ای فراهم کنند تا ضررهای رکود چند ماه قبل را برایشان جبران کند.

البته برخی از برندهایی که این روزها بیلبوردهای بزرگ و متعددی را در سطح شهر به خود اختصاص داده اند، عمدتا بازار هدف خود را طبقه بالای جامعه در نظر گرفته اند و البته نیم نگاهی هم به طبقه متوسط رو به بالا دارند به نحوی که فروشگاه‌های بزرگی را در مراکز خرید شمال شهر تهران اجاره کرده و اجناس خود را با قیمت‌های نجومی به فروش می رسانند.

ورود به این مغازه ها هم به نوعی جرات می خواهد؛ جرات اینکه پول زیادی در کارت بانکی یا کیف خود داشته باشید و بتوانید به راحتی برای خرید یک کوله پشتی یا لوازم التحریر با برندهای خاص و مطرح، حداقل نیم میلیون تومانی هزینه کنید.

در این میان حتی هستند خودکارهایی که ارزشی معادل یک میلیون تومان دارند که البته به گفته فروشنده، مربوط به دانشجویان و شاید هم مدیران باشد و به درد دانش آموزان نمی خورد اما طیف قیمتی کالاهایی که به گفته فروشنده به درد دانش آموزان می خورد، هم چندان پایین نیست.

یک کوله پشتی مشکی رنگ نسبتا ساده اما به گفته مشتریان بسیار شیک و خاص، در یکی از این فروشگاه‌ها به قیمت ۶۵۰ هزار تومان به فروش می رسد. یک کوله پشتی دیگر هم به قیمت ۸۹۰ هزار تومان به فروش می رسد. البته آنگونه که فروشنده می گوید، برخی اجناس خاص تر هم هست که به سفارش مشتری و با انتخاب از روی کاتالوگ، می تواند تهیه شده و در اختیار متقاضی قرار گیرد.

تغییر دکور فروشگاه‌های زنجیره‌ای به نفع دانش آموزان

در عین حال، فروشگاه‌های زنجیره ای هم به نفع دانش آموزان تغییر دکور داده اند و وقتی که وارد این فروشگاه‌ها می شویم، بیشترین چیزی که خودنمایی می کند، سبدهایی پر از جامدادی، دفترهای رنگارنگ، خودکار و مداد رنگی و سایر وسیله‌هایی است که این روزها شاید بیش از هر زمان دیگر به درد دانش آموزان تازه نفس می خورد.

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای البته بیشتر می توان برندهای داخلی را دید که البته تنوع کمی هم ندارند. برندهایی که بخشی از آنها مزین به عکس سوپرمن‌ها و شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه دانش آموزان است و بخشی دیگر هم تلاش شده تا الهام گرفته از شخصیت‌های ملی همچون کلاه قرمزی و دارا و سارا یا شخصیت‌های شکرستانی باشد.

قیمت هم طیف متنوعی را در برمی گیرد. دفترهای ۱۰۰ برگ رنج قیمتی ۱۵۰۰ تومان تا ۷۵۰۰ تومان بسته به جلد دارند و دفترهای ۲۰۰ برگ نیز بین ۷ هزار تا ۱۱ هزار تومان به فروش می رسند. هر دفتر ۴۰ برگ نیز رنج قیمتی ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان دارد و دفترچه های ۸۰ برگ نیز قیمتی معادل ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان بسته به جلد و طراحی دارند.

در این میان، فروشندگان می گویند که امسال تنوع بیشتر و تلاش شده است تا برندسازی در عرصه لوازم التحریر به خصوص دفترچه های مورد نیاز دانش آموزان صورت گیرد. البته آنها می گویند که دفترهای وارداتی کمتر در بازار دیده می شوند و در فروشگاه‌های خاص عرضه می شوند اما کاغذ همه این دفترهای ایرانی هم، خارجی است، یعنی در ایران برش خورده و صحافی شده، یعنی کارگر ایرانی به کار گرفته شده است.

اما حسابی سرانگشتی نشان می دهد که اگر برای شروع به تحصیل یک دانش آموز در مقطع راهنمایی یا سال‌های آخر مقطع ابتدایی ۲ عدد دفتر ۱۰۰ برگ، ۵ عدد دفتر ۸۰ برگ، دو عدد دفتر ۲۰۰ برگ و سه عدد دفتر ۴۰ برگ مورد نیاز باشد، قیمت اینها با احتساب متوسط قیمت هر دفتر صد برگ ۵ هزار تومان، دفتر ۸۰ برگ ۳ هزار تومان، دفتر ۲۰۰ برگ ۹ هزار تومان و دفتر ۴۰ برگ ۱۲۰۰ تومان در نظر گرفته شود، قیمت دفاتر مورد نیاز یک دانش آموز روی هم رفته ۴۶ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد شد، ضمن اینکه جامدادی ها هم بسته به نوع جنس و کیفیت از ۵ هزار تومان شروع شده تا ۱۵ هزار تومان هم عرضه میشود.

اگر به این رقم متوسط ۱۰ هزار تومان هم برای خودکار اضافه شود و ۲۰ هزار تومان هم برای مداد و مدادرنگی در نظر گرفته شود، در کنار این برای جامدادی هم ۱۰ هزار تومان به طور متوسط در نظر گرفته شود، آنگاه تا این جای کار، والدین باید ۸۶ هزار و ۶۰۰ تومان بپردازند. اما به این رقم باید نرخ کوله پشتی را هم اضافه کرد.
کمترین قیمت کوله پشتی که این روزها در بازار می توان یافت حداقل ۴۰ هزار تومان و حداکثر در رنج قیمت متوسط تا ۱۸۰ هزار تومان است، بنابراین یک کوله پشتی به طور متوسط رنج قیمتی ۱۲۶ هزار تومان در کف قیمتی و ۲۶۶ هزار و ۶۰۰ تومان در کف قیمتی متوسط است.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 فرزند پدری به نام Lon Davis با بیماری مادرزادی نوروبلاستوما به دنیاآمد و قادر به راه رفتن نیست. این پدر مهربان هم هر سال در نزدیکی جشن هالووین دست به ساخت لباسی جالب برای پسرش و صندلی چرخدارش میزند.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 این غار یخی شگفت انگیز در ایسلند واقع شده و در اثر تلاقی یخ‌های چند صد ساله بلندترین قله آتفشانی ایسلند با آب‌های ساحلی شکل گرفته است. این غار دهانه ای ۷ متری دارد و دسترسی به آن تنها زمانی امکان پذیر است که تالاب یخ زده باشد.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
          با آغاز شروع سال تحصیلی در سرزمینهای اشغالی، اتوبوس انتقال دانش آموزان فلسطینی به مدارس را مشاهده می کنید.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

۱۷۸ هزار نفر در تاریخ ۲۷ شهریور برای جذب ۳۷۰۰ نفر در آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش شرکت می‌کنند،‌

 

قبولی در این آزمون به منزله راهیابی به آموزش‌ و پرورش نیست و

 

 پذیرفته شدگان باید دوره آموزشی یک ساله را طی کنند تا از مهر ۹۵ شروع به فعالیت کنند.

۱۷۸ هزار نفر در تاریخ ۲۷ شهریور برای جذب ۳۷۰۰ نفر در آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش شرکت می‌کنند،‌ قبولی در این آزمون به منزله راهیابی به آموزش‌ و پرورش نیست و پذیرفته شدگان باید دوره آموزشی یک ساله را طی کنند تا از مهر ۹۵ شروع به فعالیت کنند.
آزمون استخدامی وزارت آموزش‌ و پرورش برای جذب 5 هزار نیرو از میان فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها در روز جمعه 27 شهریور برگزار می‌شود.

با تأسیس دانشگاه فرهنگیان در سال 91، مقرر شد تاجذب نیروی انسانی در وزارت آموزش‌وپرورش صرفاً از میان فارغ‌التحصیلان این دانشگاه باشد؛ با روی کارآمدن دولت یازدهم، مسئولان وزارت آموزش وپرورش همواره از عدم ساماندهی نیروی انسانی یاد کردند به گونه‌ای که علی‌اصغر فانی وزیر آموزش وپرورش یکی از سیاست‌های اصلی خود را تمرکز بر ساماندهی نیروی انسانی اعلام کرد و براین اساس پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان براساس سیاست بومی‌‌گزینی انجام شد.

وجود نیروهای مازاد در کلان شهرها و کمبود نیرو در سایر مناطق به ویژه نقاط محروم از نکاتی بود که بارها در سخنان مسئولان آموزش وپرورش به گوش می‌رسید و سه عامل جنسیت، رشته و موقعیت جغرافیایی در تورم نیروی انسانی بی‌تأثیر نیست در چنین شرایطی خبر استخدام 50 هزار نیروی انسانی در آموزش و پرورش به گوش رسید.

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در این خصوص می‌گوید: ما قصد داریم بحث نیروی انسانی را مبنایی حل کنیم. در خیلی از جاها سهمیه استخدامی نداریم چون با تورم مواجهیم. یعنی با این استخدام‌هایی که به این شکل انجام می‌دهیم و با پذیرش دانشگاه بومی در فرهنگیان، به جاهایی سهمیه می‌دهیم که مشکل کمبود نیروی انسانی داشته باشند. به جاهایی که با تورم نیروی انسانی مواجهند،سهمیه نمی‌دهیم، اجازه می‌دهیم که ظرف 4 الی 5 سال آینده نیروهای مازاد این مناطق که بازنشسته می‌شوند به یک تعادلی از لحاظ نیروی انسانی برسند.

آموزش و پرورش در دولت یازدهم توانست با استناد به ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مجوز جذب 5 هزار فارغ التحصیل دانشگاه‌های دیگر را از سازمان مدیریت دریافت کند. فرزندان فرهنگیان، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و مربیان پیش‌دبستانی در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اولویت دارند. 1300 سهمیه از 5000 سهمیه استخدامی به فرزندان شهدا و ایثارگران اختصاص دارد. در شهر تهران و استان تهران نیز نیروی زن به صورت محدود جذب می‌شود و همین موضوع منجر به اعتراض تعداد زیادی از مربیان پیش‌دبستانی که اغلب آنها زنان هستند، شد.

اعتراضات مربیان پیش‌دبستانی به شرط سنی اعلام شده و بازماندن تعداد زیادی از آنها از شرکت در آزمون استخدامی و از سوی دیگر جذب اندک نیروی زن در این آزمون ( اغلب مربیان پیش‌دبستانی از میان زنان هستند) منجر به شکل گیری اعتراضات مربیان پیش‌دبستانی به روند برگزاری آزمون استخدامی شد، سرانجام مجلس طرحی را تصویب کرد که به موجب آن آموزش و پرورش باید از ابتدای مهر ماه مربیان پیش‌دبستانی را با توجه به رشته و نیاز خود به صورت حق‌التدریس جذب کند و از استفاده از افراد بازنشسته و واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی اجتناب کند.

 از تعداد سه هزار و 704 نفری که قرار است استخدام شوند، سه هزار و 74 نفر مرد و 630 نفر زن هستند. در شهر تهران نیز 190 به عنوان استادکار و هنرآموز جذب خواهند شد که 184 نفر مرد و 6 نفر زن هستند.

سازمان سنجش به عنوان متولی برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در تاریخ 27 شهریور این آزمون را برگزار می‌کند و پذیرفته شدگان باید به مدت یک سال در دانشگاه فرهنگیان دوره آموزشی لازم را بگذرانند، پس از آن باید یکبار دیگر در آزمونی که به منظور سنجش صلاحیت‌های آنهاست شرکت کرده و در صورت کسب گواهینامه معلمی از مهر 95 به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

178 هزار و 62 نفر در آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش ثبت‌نام کردند این در حالی است که قرار است صرفاً 3700 نفر از میان آنها انتخاب شوند در چنین شرایطی شانس انتخاب افراد بسیار اندک است.

مواد آزمون عمومی شامل فناوری اطلاعات (مهارت های هفت گانه ICDL)، ریاضی و آمار مقدماتی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، زبان انگلیسی عمومی، اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی و هوش و توانمندی های ذهنی است و مواد آزمون تخصصی نیز با توجه به رشته انتخابی هر فرد است.سوالات آزمون چهارگزینه‌ای است و به ازای هر سه پاسخ نادرست، یک نمره منفی برای فرد محاسبه می‌شود.

طبق اعلام محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان،‌پس از برگزاری یک دوره یکساله برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی، آنان به شرط موفقیت در این دوره که با سازوکارهای دانشگاه فرهنگیان تعریف شده است می توانند استخدام آموزش و پرورش شوند، اما موفقیت در این دوره را باید دانشگاه فرهنگیان احراز کند.برنامه یکساله آموزشی یک دوره ویژه برای تربیت حرفه‌ای معلمان با تمرکز شیوه‌های آموزشی، سنجش، تکنولوژی و موضوعات دیگر است.

وی افزود: در دستورالعمل جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی، دانشگاه فرهنگیان اجازه دریافت بخشی از هزینه‌ها را از داوطلب دارد. بخشی دیگر از هزینه‌های این گروه توسط دانشگاه فرهنگیان و بخشی دیگر از بودجه وزارت آموزش و پرورش تامین می‌شود.

رقابت 3700 نفر برای ورود به آموزش و پرورش در تاریخ 27 شهریور انجام می‌شود و پس از آن دوره آموزشی یک ساله در انتظار آنهاست، دوره‌ای که بخشی از هزینه‌هایش نیز باید توسط افراد پرداخت شود.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه به طور میانگین ماهانه ۱۰ تا ۱۵ دانشجوی بورسیه جایابی می‌شوند گفت:
جایابی دانشجویان بورسیه‌ در‌ حال انجام است.
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه به طور میانگین ماهانه ۱۰ تا ۱۵ دانشجوی بورسیه جایابی می‌شوند گفت: جایابی دانشجویان بورسیه‌ در‌ حال انجام است.

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان در گفت‌وگو با تسنیم، درباره وضعیت دانشجویان بورسیه، اظهار داشت: همه دانشجویان بورسیه تعیین تکلیف شدند و به جز چند موردی که اطلاعات غلط دادند و مشکل داشتند، همه دانشجویان می‌توانند ادامه تحصیل می‌دهند.

وی درباره آمار بورسیه‌‌های تبدیل شده به هزینه شخصی گفت: این آمار متغیر است، زیرا دانشجویانی که مشکل اشتغال داشتند مرتب به سازمان امور دانشجویان مراجعه و مشکل خود را حل می‌کنند در نتیجه تعداد این افراد کمتر می‌شود.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: همان‌طور که دکتر فرهادی اعلام کردند همه دانشجویان بورسیه تعیین تکلیف شدند. در حال حاضر هیچ‌کس بدون تعیین تکلیف نیست و وضعیت پرونده‌ها مشخص است، البته شرایط مربیان و دانشجویان شاغل متفاوت است و دسته‌بندی  این دانشجویان فرق می‌کند.
صدیقی تاکید کرد: مشکل پرداخت هزینه‌های تحصیلی دانشجویانی که جایابی نداشتند نیز حل شده است.

وی درباره آمار دانشجویان جایابی شده گفت: جایابی دانشجویان بورسیه‌ در‌ حال انجام است. در دوره قبل تعداد محدودی جایابی شدند و از زمان حضور ما در سازمان امور دانشجویان جایابی‌هایی همچنان ادامه دارد. به طور میانگین در ماه 10 تا 15 اعلام نیاز از سوی دانشجویان بورسیه می‌آید و برای آنها حکم بورس صادر می‌شود.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
کلیه داوطلبان ثبت‌نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی می توانند از فردا - 24 شهریورماه - با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند.
کلیه داوطلبان ثبت‌نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی می توانند از فردا - 24 شهریورماه - با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند.

کلیه داوطلبان ثبت‌نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در بند «الف» و «ب» اطلاعیه آزمون تصدی منصب قضا می‌توانند نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس بند «ج» اقدام و از تاریخ 24/ 06/ 1394 لغایت 02/ 07/ 1394 با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند و در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد.

داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری کنند. ضمناً یادآور می شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی است و داوطلبان لازم است از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند و ثبت‌نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول است و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نمی‌باشند.

آزمون به صورت دو مرحله‌ای (تستی و تشریحی) است و تاریخ برگزاری آزمون تستی مورخ 08/08/ 1394 و تاریخ برگزاری آزمون تشریحی مورخ 04/ 10/ 1394 خواهد بود. داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون باید از تاریخ 06/ 08/ 1394 با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون تستی اقدام کنند. همچنین ساعت و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 
140 مدرسه برکت با ظرفیت 884 کلاس درس در 31 استان کشور آماده پذیرایی از دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته کشور است.  حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری به همراه دكترمحمدمخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  طی این مراسم و به طور رسمی آغاز بهره برداری از این مدارس را که تا کنون تعداد آنها به 560 مدرسه رسیده است اعلام خواهند نمود. 

این مدارس که با پیگیری و نظارت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در قالب تفاهم نامه با سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور احداث گردیده است فردا به عنوان هدیه مقام معظم رهبری به دانش‌آموزان مناطق محروم کشور، تحویل وزارت آموزش و پرورش خواهد شد.

یادآور می شود ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با هدف شناسایی فرصتهای بخش خصوصی به عنوان موتور توانمندسازی اقتصادی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور از طریق بنیاد برکت در راه اندازی طرح های عمرانی، زیربنایی اقتصادی، مدرسه سازی و تأسیس و توسعه پروژه هـای اقتصـادی در بخش های کشاورزی و صنعتی نیز به گـونه ای عمـل می کند که این پروژه هــا، دارای تاثیر کـلی بر توسعه اقتصـادی مناطق محـروم و کمـتر توسعه یافته کشور، افزایش فرصت های شغلی، توسعه کارآفرینی، فقر زدایی و جلوگیری از مهاجرت نیروهای محلی داشته باشند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
با توجه به نزدیک شدن به بازگشایی مدارس دانش آموزان و والدین آنان باید به کیفیت تغذیه، خواب، رعایت اصول بهداشتی همچنین لوازم مورد نیاز در مدرسه توجه ویژه داشته باشند.
با توجه به نزدیک شدن به بازگشایی مدارس دانش آموزان و والدین آنان باید به کیفیت تغذیه، خواب، رعایت اصول بهداشتی همچنین لوازم مورد نیاز در مدرسه توجه ویژه داشته باشند.

با توجه به این‌که به فصل پاییز و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 94 نزدیک می‌شویم به منظور ارتقاء کیفیت شرایط دانش آموزان برای داشتن جسمی و روحی سالم‌تر و شاداب‌تر بیان چند نکته ضروری به نظر می‌رسد؛ از جمله این موارد می‌توان به کیفیت خواب، تغذیه، مراقبت‌های لازم بهداشتی در جهت پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در میان دانش آموزان و ابزار مدرسه دانش آموزان اشاره کرد.

خواب‌های نامنظم تمرکز و یادگیری را پایین می‌آورد


دکتر سید رضا مهدوی، متخصص روانپزشک در گفت‌وگو با سینا، درباره خواب دانش آموزان در آغاز سال تحصیلی گفت: در طول تابستان نباید نظم خواب کودک به هم بریزد؛ دانش آموزان برای مطالعه و یادگیری نیاز به تمرکز بالا دارند و به هم ریختن سیکل خواب و نامنظم شدن آن اولین تاثیرات را بر روی حافظه، تمرکز و یادگیری فرد می‌گذارد به شکلی که می‌تواند باعث ایجاد تنش و اضطراب شود.

وی در ادامه افزود: در تحقیقات مشخص شده خواب‌های نامنظم تمرکز و یادگیری را پایین می‌آورد و اضطراب و عصبانیت را افزایش می‌دهد.

این روانپزشک تاکید کرد: درست کردن سیستم به هم ریخته خواب کار راحتی نیست و این‌که والدین فکر کنند که کودک در طول تابستان می‌تواند تا دیر وقت بیدار باشد سپس در ابتدای پاییز به دنبال تغییر خواب فرزند به شکل سابق باشند اشتباه است، به این دلیل که ممکن است تنظیم خواب دانش آموز برای بازگشت به حالت طبیعی دو تا سه ماه طول بکشد، همچنین خوب شروع نکردن سال تحصیلی برای دانش آموز ممکن است تا پایان سال تحصیلی تاثیر منفی در یادگیری وی داشته باشد.

با تغذیه مناسب از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کنید


دکتر علی معصومی، متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با سینا درباره نوع تغذیه دانش‌آموزان برای شروع سال تحصیلی گفت: مصرف شیر، مایعات و غذاهایی که کالری

مناسبی به کودکان می‌دهد بسیار مهم است به این دلیل که این مواد غذایی فاکتورهایی هستند که می‌توانند مقاومت بدن را بالا‌تر ببرند و از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنند.

وی ادامه داد: عدم خرید مواد غذایی از فروشندگان دوره گرد بسیار مهم است به این دلیل که منجر به مصونیت در مقابل بیماری‌های اسهالی می‌شود.

بیماری‌های شایع دوران مدرسه


وی درباره بیماری‌های شایع در ابتدای فصل پاییز و به هنگام بازگشایی مدارس نیز گفت: در ابتدای سال تحصیلی دو گروه از بیماری‌های عفونی قابل انتقال هستند که شامل بیماری‌های تنفسی از جمله سرماخوردگی‌، گلو درد چرکی، آنفلوآنزا و اوریون می‌شوند.

وی در ادامه افزود: یک گروه دیگر از بیماری‌های عفونی که شیوع بیشتری دارند شامل بیماری گوارشی مانند اسهال است که دو نوع ویروسی یا میکروبی در دانش آموزان را شامل می‌شود؛ برخی بیماری‌های انگلی مانند انگل شیاربیا فرد به فرد قابل انتقال است که ممکن است در صورت رعایت نکردن بهداشت، فرد تا چند ماه اسهال داشته باشد.

راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در میان دانش آموزان


معصومی درباره راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در دانش آموزان نیز بیان کرد: در کودکان رعایت بهداشت دست بسیار ضروری است؛ استفاده از صابون فردی برای دانش آموزان بهتر است و می‌تواند از بروز بیماری‌های گوارشی پیشگیری کند، دانش آموزان از لیوان و دستمال شخصی در مدارس استفاده کنند همچنین دانش آموزان باید در برابر بیماری‌هایی که با واکسن قابل پیشگیری هستند در طول سال واکسینه شوند.

پرهیز از خرید کفش با سایزهای بزرگ‌تر برای دانش آموزان


دکتر عبدالحسین مهدی نسب، متخصص اورتوپد در گفت‌وگو با سینا درباره ویژگی‌های کفش مناسب برای دانش آموزان گفت: به دلیل انعطاف پذیری پای کودک، کف و پاشنه کفش نباید با یکدیگر هم سطح باشند، بنابراین کفش باید مقداری حالت خم شدگی و نرمی داشته باشد تا انعطاف پذیری پا حفظ شود همچنین جلوی پا هیچ‌گاه نباید تنگ و باریک باشد.

وی ادامه داد: کفش‌های دارای جلوی باریک به تدریج باعث انحراف شصت پا به سمت بیرون می‌شوند پس باید پنجه پا پهن و جادار باشد تا فشاری به پا وارد نشود

به این دلیل که فرد در آینده دچار درد پا و میخچه می‌شود.

مهدی نسب با بیان این‌که کفش‌های ورزشی محافظ بهتری برای پا هستند و کاربرد بهتری نسبت به کفش‌هایی با پشت باریک دارند، ابراز کرد: به شکل طبیعی ارتفاع پاشنه کفش نسبت به کف کفش باید یک اینچ (2.54 سانتی متر) باشد به شکل طبیعی برای کودکان حدود 2 سانت کفایت می‌کند همچنین باید از خرید کفش تنگ یا گشاد برای کودک پرهیز کرد.

این متخصص اورتوپد درباره استفاده از کوله پشتی برای دانش آموزان به هنگام بازگشایی مدارس نیز گفت: از نظر وزن کل محتویات کوله پشتی نباید بیش از یک چهارم وزن بدن فرد باشد و هنگام استفاده کودک باید بنشیند و کوله پشتی بر روی کتف وی قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: معمولاً وسایل داخل کوله پشتی باید به شکلی چیده شوند تا همه چیز به شکل قرینه باشد و وزن به شکل مساوی تقسیم شود.

این متخصص اورتوپدی با بیان این‌که کوله پشتی دارای یک بند برای حمل وسایل سبک است و نباید وزن زیاد داشته باشد، تاکید کرد: در غیر این صورت فشار زیادی به کودک وارد می‌شود و اگر سنگین باشد ممکن است کودک خود را به یک سمت دیگر متمایل کند که باعث کمر درد شود اما بهترین نوع کوله پشتی از نوع دو بند آن است تا بر روی دو کتف قرار گیرد.

دانش آموزان را برای ورود به مدرسه آماده کنیم


دکتر مریم کوشا، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در گفت‌وگو با سینا گفت: باید بتوانیم فضای خوبی از مدرسه را برای دانش آموزان به ویژه کلاس اولی‌ها توصیف کنیم تا واهمه‌ای از حضور در مدرسه نداشته باشند

وی افزود: بسیاری از مواقع نگرانی کودک از این است که نمی‌داند در مدرسه چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد اما باید برای کودک شرایط مدرسه، وجود معلمان و دوستان جدید را توضیح داد همچنین والدین کودک بر این موضوع که «که ما در کنار تو هستیم و به تو کمک می‌کنیم» تاکید کنند تا با این روش کودک به مدرسه عادت کند.

وی ادامه داد: بهتر است والدین فرزند را پیش از آغاز مدرسه به این مکان ببرند تا با محیط آن آشنا شود البته در این زمینه مدارس نیز یک روز زود‌تر برای کودکان کلاس اولی جشن برپا می‌کنند تا آنان برای شروع مدرسه آماده باشند.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

بسیاری از کارشناسان بر این باوراند که اگر اکتشافات در این تپه های تاریخی به مرحله نهایی برسد، قسمت های جدیدی از تاریخ اصفهان که هنوز حتی به گوش مردمانش هم نرسیده نمایان خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان بر این باوراند که اگر اکتشافات در این تپه های تاریخی به مرحله نهایی برسد، قسمت های جدیدی از تاریخ اصفهان که هنوز حتی به گوش مردمانش هم نرسیده نمایان خواهد شد.

در حاشیه رودخانه زاینده رود تپه های تاریخی اشرف، سالهاست که در دل خود داستان های مستند بسیاری از تاریخ اصفهان را در خود جای داده است.

مستنداتی که به دلیل کامل نشدن اکتشافات و مشکلاتی که بر سر راه آن وجود دارد، هنوز به دست بشر نرسیده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باوراند که اگر اکتشافات در این تپه های تاریخی به مرحله نهایی برسد، قسمت های جدیدی از تاریخ اصفهان که هنوز حتی به گوش مردمانش هم نرسیده نمایان خواهد شد.

اکتشافاتی که خبر از سازه هایی از دوران ساسانی، اشکانی و افشاری می دهد.

یکی از گمانه هایی که در مورد این تپه تاریخی وجود دارد این است که قدیمی ترین و تاریخی‌ترین مسجد اصفهان زیر این تپه های تاریخی مدفون است و اگر اکتشافات تکمیل شود می توان به یافته های جدیدی در این خصوص دست یافت.

البته یکی از موانع سر راه کاوش برای پیدا کردن آثاری از این مسجد تاریخی، یک دبیرستان است.

دبیرستانی که روی محل کاوش این مسجد قرار گرفته است.

تاکنون مدیریت میراث فرهنگی استان اصفهان با مسئولان آموزش و پرورش بر سر این مدرسه به تفاهم نرسیده اند و به همین دلیل کاوش‌ها برای پیدا کردن تاریخ قدیمی ترین مسجد اصفهان، مانند خود این مسجد زیر خاک مدفون مانده است.

تپه اشرف اصفهان یکی از سکونتگاه های قدیمی مردم اصفهان بوده است.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
استادیاران در دانشگاه‌های مطرح دنیا همان دانشجویانی هستند كه برای انجام امور مختلف به
 اساتیدشان كمك می‌كنند و این شغل مهمی است.
برای دانشجویانی كه هم درس می‌خوانند و هم كار می‌كنند، ساعت‌های طولانی و پشت سر هم كلاس‌های دانشگاه شبیه ماراتنی است كه در شب‌های امتحان شبیه لحظه‌های تعیین برنده نهایی، تند و نفسگیر می‌شود. در این میان كاری كه دانشجویان انجام داده و شغلی كه برای خود انتخاب می‌كنند در اغلب موارد تناسبی با رشته و تحصیلاتشان نداشته و فقط در حكم منبعی برای كسب درآمد و تامین هزینه‌های زندگی محسوب می‌شود در حالی كه در ایران هم مانند همه كشورهای دنیا امكان استفاده از ظرفیت داخل دانشگاه برای اشتغال و تامین معاش دانشجویان وجود دارد. كار كمكی به اساتید و انجام اموری مانند تصحیح اوراق یا ترجمه می‌تواند اگر درست و ضابطه‌مند باشد برای دانشجویان به منبعی برای كسب درآمد تبدیل شود.
 
دانشجویان قاعدتا و به شكل طبیعی باید تمام تلاش خود را مصروف درس خواندن و مطالعه كرده و اوقات خالی خود را هم به تحقیق و مطالعه اختصاص دهند. با وجود این، در اغلب موارد این اتفاق نمی‌افتد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در مقطع كارشناسی در حدود50، در مقطع كارشناسی ارشد نزدیك 70 درصد و در مقطع دكتری و بالاتر تقریبا همه دانشجویان كار می‌كنند. این تلاش برای اكتساب شغل و حضور در اجتماع در برخی موارد در راستای رشته تحصیلی و برای افزایش آگاهی و توان در زمینه كاری برای آینده رخ می‌دهد در حالی كه در بیشتر موارد این اشتغال به دلیل نیازهای مالی و تامین هزینه‌هایی نظیر هزینه دانشگاه و هزینه تحصیلی است و تناسبی با درس و دانشگاه ندارد.

  كمك به اساتید در دانشگاه‌های مطرح رایگان نیست


حجم كاری یك استاد دانشگاه با یك معلم و دبیر مدرسه قابل مقایسه نیست. تصحیح اوراق دانشجویان كه برای برخی استادان در آخر ترم به بالای هزار برگه می‌رسد، در كنار ترجمه، تحقیق و تدریس در اغلب دانشگاه‌های مطرح روندی را ایجاد كرده كه بر اساس آن دانشجو در دانشگاه طبق قانون دانشگاهی به استاد خود یا اساتید سایر رشته‌ها كمك می‌كند. طبق قانون دانشجو برای این كمك به استاد حقوق مشخص و مبلغی معین تحت عنوان دستمزد دریافت می‌كند. استادیاران در دانشگاه‌های مطرح دنیا همان دانشجویانی هستند كه برای انجام امور مختلف به اساتیدشان كمك می‌كنند و این شغل مهمی است. دانشجو در این زمان فقط اجازه دارد در دانشگاه خودش كار كند و حق كار بیرون از محیط آنجا را ندارد و از سوی دیگر، حقوقی كه به او بابت این كار پرداخت می‌شود نه از جیب خود استاد بلكه به عنوان مبلغی كه در بودجه برای كار او و امثال او در نظر گرفته شده به او تعلق می‌گیرد. این حقوق ماهانه به آسانی پاسخگوی نیازهای مالی این دانشجویان بوده و آنها را از انجام كارهای دیگر بی‌نیاز می‌كند. در ایران هم در خیلی دانشگاه‌ها، دانشجویان به ویژه در مقطع دكترا این كمك را به اساتید خود ارائه داده و به آنها در انجام امور مختلف مربوط به استاد مانند ترجمه و تدریس كمك می‌كنند در حالی كه در قانون تمهیدات و بودجه‌ای برای این كار وجود نداشته و در نهایت رایگان ارائه می‌شود. در بهترین حالت استاد از حقوق و درآمد ماهانه خود (تازه در صورتی كه منصف باشد) رقمی را به دانشجو می‌دهد كه این هم شكل دائمی و مشخص ندارد.

 99 درصد دانشجویان دكترا كار می‌كنند


شش پسر جوان دانشجوی مقطع دكتری دانشگاه امیركبیر تصمیم گرفتند بیانیه‌ای مشترك خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و آموزش نوشته و طی آن از او بخواهند درباره كیفیت كارهایی كه دانشجویان دكتری برای اساتید خود در دانشگاه انجام می‌دهند تمهیداتی بیندیشد. در این بیانیه كه قرار است 2000 دانشجو از سراسر كشور آن را امضا كنند آمده است: 99درصد دانشجویان دكتری كار می‌كنند و این در حالی است كه برای اساتید خود در دانشگاه هم كمك‌های مختلفی محسوب می‌شوند. می‌توان از ظرفیت و توان دانشجو در داخل خود دانشگاه سود جست و با این كار مانع اشتغال غیرمولد و نامناسب قشر تحصیلكرده شد و زمینه اشتغال مفید آنها در آینده را فراهم ساخت. آنها خطاب به محمد فرهادی عنوان كرده‌اند: ‌همه ما كارهای مختلفی را در طول ترم برای اساتیدمان انجام می‌دهیم كه اگر قرار بود برای این امور پولی پرداخت شود این مبلغ می‌توانست به تنهایی پاسخگوی هزینه‌های زندگی و حداقل تحصیل ما بشود. در حالی كه همه این اساتید در بهترین حالت با هزینه خود و از جیب شخصی باید به ما دستمزد بدهند. انجام كارهای بدون دستمزد برای اساتید برای ما به بیگاری علمی تبدیل شده در حالی كه می‌تواند منبع درآمد ما باشد.

 بودجه این طرح تاكنون تامین نبوده است


كارن خانلری، عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با استقبال از این طرح به «آرمان» می‌گوید: خلأ این مساله به‌شدت احساس می‌شود. من به عنوان یك استاد دانشگاه با خیل عظیم دانشجویانم مواجه هستم كه برای تامین زندگی خود مجبورند كار كنند و همه آنها بیرون از دانشگاه و با مشقت فراوان شاید بتوانند بین ساعت‌های كار و تحصیل تناسب ایجاد كرده و در اغلب موارد یكی فدای دیگری می‌شود. این نماینده مجلس عنوان می‌كند: مهم‌ترین دلیلی كه باعث شده این مساله در كشور تا امروز مطرح نشود این است كه بودجه انجام چنین كارهای مهم و زیربنایی تامین نیست وگرنه ضرورت آن همیشه احساس می‌شود. سرمایه‌گذاری روی تحصیل و آموزش در حقیقت هزینه نیست بلكه سود است. خانلری می‌گوید: همه دانشجویانی كه در محیط دانشگاه در كشورهای دیگر كار می‌كنند با فرصت كافی و فراغ بال درس می‌خوانند و موفق می‌شوند در حالی كه برای اساتید هم این یك امتیاز محسوب شده و باعث می‌شود وقت آزاد بیشتری برای تحقیق و پژوهش پیدا كنند و كمتر خسته شوند. در ایران اما دانشجو آن‌قدر برای تامین هزینه‌های زندگی و به ویژه تحصیل خود تقلا می‌كند و به این در و آن در می‌زند كه هدف اصلی را گم كرده و تحصیل و تحقیق را فراموش می‌كند. خانلری ابراز امیدواری كرد بعد از توافق هسته‌ای و بهبود وضعیت اقتصادی كشور به این اقدامات زیربنایی كه نیازمند تزریق بودجه است توجه شود.

 سرقت ادبی در ازای دادن نمره


یكی از اساتید دانشگاه درباره كار دانشجویان به «آرمان» می‌گوید: كار دانشجویی و مشاركت در فعالیت‌های علمی و پژوهشی در مقطع تحصیلات تكمیلی نكته مهمی است. دانشجویان دكتری توانمندی‌های بالایی دارند كه باید نمود پیدا كند. محمد زاهدی‌اصل عنوان می‌كند: كارهای پژوهشی و دستیاری كه دانشجویان انجام می‌دهند بخشی از فعالیت‌های آموزش عالی در سطح دكتری است كه می‌تواند كار تلقی شود و در آیین‌نامه‌های موجود هم بستر و زمینه این امر وجود دارد. او می‌گوید: اساتید می‌توانند با پرداخت حق‌الزحمه حتی در امور فوق برنامه از ظرفیت دانشجویان استفاده كنند و با مشاركت با معاونت دانشجویی حتی هزینه را از جیب پرداخت نكنند. این استاد دانشگاه عنوان می‌كند: با وجود این، در مقطع دكتری دانشجویان به دلیل شرایط تحصیلشان باید گزارش‌های علمی و كنفرانس‌ها و تحقیقاتی متناسب با تحصیل خود ارائه دهند كه این گزارش‌ها برای استاد نیز قابل استفاده می‌شود. زاهدی به سرقت علمی برخی اساتید در مقطع دكتری از دانشجویانشان اشاره كرده و می‌گوید: متاسفانه برخی اساتید نتیجه تحقیقات و تلاش‌های دانشجویانشان را به نام خود ثبت می‌كنند و در ازای این تلاش به دادن نمره قناعت می‌كنند در حالی كه در درجه اول باید دستمزد و حق‌الزحمه دانشجو بابت این اقدام پرداخت شود و از سوی دیگر لازم است نام آن دانشجو كه تحقیق را انجام داده در گزارش آورده شود، زیرا در غیر این صورت این كار تفاوتی با سرقت ادبی ندارد.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
در آستانه سال تحصیلی جدید مسئولان آموزشی کشور در حالی خبر از نوسازی مدارس و امکانات برتر و هوشمند سازی در مدارس کشور می دهند که تعداد زیادی از دختران نوجوان همین کشور به دلیل نبود دبیرستان در روستاها مجبور به ترک تحصیل هستند.
در آستانه سال تحصیلی جدید مسئولان آموزشی کشور در حالی خبر از نوسازی مدارس و امکانات برتر و هوشمند سازی در مدارس کشور می دهند که تعداد زیادی از دختران نوجوان همین کشور به دلیل نبود دبیرستان در روستاها مجبور به ترک تحصیل هستند.

تنها 10 روز تا آغاز سال تحصیلی جدید مانده است و دانش آموزان و خانواده های آن ها در شوری وصف ناپذیر منتظر آغاز سال تحصیلی جدید هستند، سالی که شاید به دلایلی بی شمار تعداد قابل توجهی از دختران روستایی را از ادمه تحصیل در دوران دبیرستان باز داشته است.

اهمیت تحصیل در بین جامعه اسلامی تا جایی است که چندی قبل بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری همه افراد حتی اتباع بیگانه ای که بدون مجوز در ایران زندگی می کنند باید بتوانند در مدارس تحصیل کنند.

اما با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری هنوز دست انداز های سرراه دانش آموزان روستایی هموار نشده است.
براساس اخبار تقریبا 6 سال قبل بود که به دلیل کمبود نیروی آموزشی و صرفه جویی در هزینه های آموزش و پرورش بخش قابل توجهی از مدارس روستایی استان و کشور تعطیل شد و مقرر شد در ازای تعطیلی این مدارس هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان به نزدیک ترین روستا و یا نزدیک ترین مدرسه در شهر توسط آموزش و پرورش تامین شود. این در شرایطی است که در همان زمان نیز تعداد زیادی از خانواده ها به دلیل فرهنگ حاکم بر روستاها از ادامه تحصیل دختران نوجوان خود خودداری کردند.

با گذشت زمان و البته ترویج اهمیت سواد آموزی و تحصیل در بین خانواده های ایرانی ماجرای تحصیل دختران نوجوان در مدارس روستاهای اطراف جای خود را در بین خانواده ها باز کرد تا جایی که 3 سال قبل به دلیل کمبود اعتبارات مقرر شد تا بخشی از هزینه ها توسط اولیاء دانش آموزان تامین شود. سهمی که در ابتدا 20 درصدی بود و امروز به 70 درصد رسیده است.
این در شرایطی است که بسیاری از خانواده های ساکن در روستاهای قزوین جزو افراد کم درآمد جامعه محسوب می شوند تاجایی که به گفته رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قزوین بیش از 65 درصد از خانوار های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قزوین را خانواده های روستایی تشکیل می دهند.

زمانی مردی 56 ساله است که در یکی از روستاهای قزوین زندگی می کند او میگوید: برای ادامه تحصیل دختر بزرگم در شهر هزینه رفت و آمد نمی دادیم اما امروز برای دختر کوچکترم باید ماهیانه 60 هزار تومن پول سرویس بدهیم که برای خانواده های روستا خیلی هزینه زیادی است و برای یک سال درس خواندن بچه ها به جز هزینه های معمولی مدرسه باید نزدیک به سالی 500 هزار تومان کرایه سرویس بدهیم که برای ما زیاد است.

خانم احمدی نیز که در روستای فارسیان قزوین با او رو به رو شدم می گوید: من 2 دختر دبیرستانی دارم که با باید هر ماه نزدیک به 130 هزار تومن برای کرایه سرویس دختران بدهم که برای من و همسرم خیلی زیاد است . ما اگر در شهر زندگی می کردیم با ماهی 130 هزار تومن شاید بچه های من در بهترین مدارس درس می خواندند.
او میگوید: در روستای ما دبیرستان وجود داشت اما آموزش و پرورش مدرسه را تعطیل کرد حتی یک خیر مکان و مدرسه را برای ما ساخته است که آموزش و پرورش حتی به بچه های ما معلم نمی دهد.
کاظمی از دیگر اهالی این روستا میگوید: در حال حاضر بیش از 70 دانش آموز از روستای ما به شهر می رود که به نظر من برای یک مدرسه دبیرستان 3 کلاسه کافی است.

طبق دستورالعمل سازماندهی مدارس، امسال برای تشکیل کلاس‌های درس معیار و میانگینی برای تعداد دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است، به طوری که مدارسی که تعداد دانش‌آموزان آنها به حد نصاب 40 نفر نمی‌رسد، منحل می‌شود و دانش‌آموزان با صلاحدید مدیران مناطق، به مدارس شبانه‌روزی منتقل شده یا از طریق دیگر راهکارهای مصوب در دستورالعمل به ادامه تحصیل می‌پردازند.

سالار قاسمی رئیس آموزش و پرورش استان قزوین در این باره به تابناک گفت: ادامه تحصیل دختران دانش آموز در مدارس شبانه روزی و دور از خانواده برای خیلی از افراد ممکن نیست به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با طرح روستا مرکزی دانش آموزان چند روستای محروم را به یک روستا بیاوریم و مدرسه تشکیل دهیم.

وی بیان کرد: طرح روستا مرکزی از دولت قبل آغاز شده بود که بازخورد خوبی هم داشت اما کمبود اعتبارات و تعیین سهمی برای دانش آموزان از هزینه های سرویس مدرسه نیز از همان سال های اول آغاز شدو ربطی به تغییر دولت ندارد.

قاسمی افزود: اما طبق آخرین سخنانی که از سوی مقام عالی وزارت اعلام شد امسال تلاش شده است تا سهم بیشتری برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شود تا دانش آموزان محروم بتوانند راحت تر به ادامه تحصیل خود بپردازند.

براساس آمارهای رسمی در حال حاضر بیش از 1 هزار و 500 دانش آموز در قزوین بازمانده از تحصیل هستند که عمدتا به دلیل نبود مدرسه در روستا به این ترک تحصیل اجباری تن داده اند.


نوشته شده در تاریخ شنبه 21 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
کارشناسان مرکز مطالعات علوم اجتماعی برلین (WZB) می‌گویند
 که جنسیت معلم نقشی در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان ندارد.
کارشناسان مرکز مطالعات علوم اجتماعی برلین (WZB) می‌گویند که جنسیت معلم نقشی در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان ندارد.

این کارشناسان آموزشی در برلین می‌گویند: نتایج یک مطالعه جدید تایید می‌کند که زن یا مرد بودن معلم، تاثیری بر موفقیت تحصیلی دانش‌آموزانِ وی ندارد.

کارشناسان این مرکز 42 مطالعه حاوی داده‌های مربوط به دو میلیون و 400 دانش‌آموز از 41 کشور مختلف را ارزیابی کرده و به این نتیجه رسیدند که زن یا مرد بودن معلم در بهبود بازده تحصیلی دانش‌آموزان دختر و پسر هیچ نقشی ندارد. این مطالعه گسترده نشان داد که جنسیت معلم در کسب مهارت‌های بیشتر و نمرات بالاتر در دانش‌آموزان دختر و پسر بی‌تاثیر است.

به گزارش شینهوا، «مارسل هلبیگ» از کارشناسان آموزشی WZB همچنین در این مطالعه دریافت هیچ مدرکی به دست نیامده که نشان دهد بازده تحصیلی دانش‌آموزان پسر در دهه‌های اخیر کمتر شده اما در عوض دانش‌آموزان دختر منظم‌تر و سخت‌کوش‌تر شده‌اند و همین امر موجب شده که نمرات بهتری در مدرسه کسب کنند.


نوشته شده در تاریخ شنبه 21 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

ثبت نام از پذیرفته شدگان کنکور سراسری سال ۹۴ از روز یکشنبه ۲۲ شهریور در مراکز آموزش عالی آغاز می شود و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام از پذیرفته شدگان به تفکیک اعلام شد.

ثبت نام از پذیرفته شدگان کنکور سراسری سال ۹۴ از روز یکشنبه ۲۲ شهریور در مراکز آموزش عالی آغاز می شود و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام از پذیرفته شدگان به تفکیک اعلام شد.

هر یک از پذیرفته‌شدگان (با اعمال نمره و سوابق تحصیلی و یا منحصراً سوابق تحصیلی) باید بر حسب موردهای مندرج در جدول مدارک لازم را برای ثبت‌نام در موسسه آموزش عالی قبولی تهیه کرده و تحویل دهند.

مورد (دیپلم ‌یا مدرک‌ تحصیلی)

ارائه مدرک + یک نسخه تصویر تاییدیه

توضیح و موارد بررسی

نظام‌قدیم‌آموزش‌متوسطه

اصل‌ یا گواهی ‌مدرک تحصیلی دوره چهار ساله یا دوره شش ساله و یا هنرستان با مهر و امضاء مدیر دبیرستان و یا هنرستان با درج نوع دیپلم، بخش و شهرستان محل اخذ دیپلم

- بخش ‌و شهرستان ‌محل‌ اخذ دیپلم، سال ماقبل و دوسال ماقبل دیپلم باید با سه سال تحصیل مندرج ‌در لیست یکسان باشد.

- تاریخ اخذ دیپلم در هر یک از رشته‌های ‌تحصیلی نیمسال اول‌ و دوم باید حداکثر تا پایان ۳۱ شهریور ۹۴ باشد

گواهی‌تحصیلی‌سال‌ ماقبل و ۲ سال‌ ماقبل دیپلم با درج‌ بخش‌ و شهرستان‌ محل تحصیل با مهر و امضاء‌ مدیر دبیرستان و یا هنرستان با درج بخش‌ و شهرستان ‌سال‌ ماقبل‌ و ۲ سال قبل از دیپلم

اصل گواهی یا کارنامه تحصیلی دیپلم نظام قدیم با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش

رشته‌های ‌تحصیلی ‌گزینش‌ صرفاً براساس ‌سوابق‌تحصیلی‌ (معدل‌کتبی)

نظام‌جدیدآموزش‌متوسطه

اصل مدرک یا گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی با مهر و امضاء مدیر مرکز پیش‌دانشگاهی با درج رشته تحصیلی، بخش و شهرستان محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی

- تاریخ اخذ دوره پیش‌دانشگاهی در هر یک‌ از رشته‌های تحصیلی نیمسال اول و دوم باید حداکثر تا پایان ۳۱ شهریور ۹۴ باشد

- بخش‌ و شهرستان ‌محل‌ اخذ مدرک‌ دوره‌‌ پیش‌دانشگاهی، اخذ دیپلم‌ و سال ‌ماقبل ‌از دیپلم‌ می‌بایست با سه‌ سال تحصیل مندرج در لیست یکسان باشد.

اصل ‌مدرک‌‌ یا گواهی‌‌ دیپلم‌‌ متوسطه‌‌ نظام‌جدید با مهر و امضاء مدیر دبیرستان ‌و‌ یا هنرستان با درج بخش و شهرستان‌ محل اخذ مدرک

اصل ‌مدرک‌ و ‌یا گواهی ‌سال‌ ما قبل‌دیپلم‌ با مهر و امضاء مدیر دبیرستان‌ و ‌یا هنرستان‌ با درج‌ بخش و شهرستان ‌محل اخذ مدرک

اصل کارنامه تحصیلی دیپلم متوسطه نظام جدید (ریاضی ‌فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی) در هر یک ‌از سال‌های ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۳ با امضاء و مهر دبیرستان یا سازمان آموزش و پرورش

--------------

مدرک ‌معادل‌ کاردانی‌ ‌ویژه دانشجویان اخراجی ‌و انصرافی

اصل مدرک و یا گواهی دانش‌آموختگی در دوره‌ی معادل

در خصوص ‌دارندگان ‌مدرک‌ معادل‌ مفاد بخشنامه شماره ۷۷۶۳۳/۲ مورخ ۹۲/۰۵/۲۸ معاونت ‌آموزشی‌ وزارت‌ متبوع‌ ملاک ‌عمل بوده و بررسی‌های لازم می‌بایست براساس این بخشنامه صورت‌گیرد. ضمنا قبولی ‌پذیرفته‌شدگان دارای مدرک معادل که مشمول مفاد بخشنامه‌ مذکور نیستند، لغو خواهد شد.

دارندگان‌ مدرک کاردانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی

اصل و یا گواهی مدرک دوره کاردانی (فوق دیپلم)

تاریخ اخذ مدرک ‌کاردانی حداکثر تا پایان ۳۱ شهریور ۹۴

‌دارندگان‌مدرک کاردانی ‌گروه ‌آموزشی پزشکی

اصل و یا گواهی مدرک دوره کاردانی (فوق دیپلم)
اصل و یا گواهی مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وابسته به وزارت آموزش و پرورش

پایان ‌طرح‌ نیروی ‌انسانی‌ تاریخ ۳۱ شهریور ۹۴  برای رشته‌های ‌تحصیلی ‌نیمسال اول و یا ۳۰ بهمن ۹۴ برای ‌رشته‌های تحصیلی نیمسال دوم باشد.

دارندگان مدرک کاردانی پیوسته

با قید تاریخ اخذ مدرک ‌کاردانی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۴ و شرط معدل برای ثبت‌نام ملاک نیست.

دارندگان مدرک کاردانی پیوسته کارمندان دولت

اصل یا گواهی تحصیلی سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان با مهر و امضاء مدیر دبیرستان ‌و ‌یا هنرستان با درج بخش و شهرستان ‌محل اخذ مدرک

--------------

اصل‌ حکم‌ مرخصی‌ سالانه ‌یا موافقت ‌رسمی‌ و بدون‌ قید و شرط

--------------

کارکنان ‌رسمی ‌وزارت ‌علوم،  و دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزشی و پژوهشی وابسته پذیرفته شده در ‌رشته‌های‌‌ تحصیلی ‌‌نوبت ‌دوم (شبانه)

اصل‌ حکم ‌استخدامی و یا گواهی رسمی مشمول سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی کشور

حداکثر سن‌، ‌۳۵ سال ‌‌تمام ‌‌به ‌‌هنگام ‌ثبت‌نام در آزمون سراسری بوده است در غیراینصورت قبولی آنان لغو می‌شود

توضیحات و نکات درخصوص هر یک ردیف های جدول به طور کامل در سایت سازمان سنجش آموزش اعلام شده است.

برخی از كدرشته تحصیلی و یا رشته ‌محل‌ ها نیز در گزینش نهایی آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ حذف و یا اصلاح شد.نوشته شده در تاریخ شنبه 21 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

جزئیات کامل ضوابط مالی ناظر بر تهیه و تنظیم بودجه سال ۹۵ کل کشور منتشر شد.

جزئیات کامل ضوابط مالی ناظر بر تهیه و تنظیم بودجه سال ۹۵ کل کشور منتشر شد.

جزئیات کامل ضوابط مالی ناظر بر تهیه و تنظیم بودجه سال ۱۳۹۵ به شرح ذیل منتشر شد:


«الف- بودجه هزینه ای


۱- استخدام رسمی و پیمانی در کلیه دستگاه های اجرایی صرفاً با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و پیش بینی در سقف اعتبارات اعلام شده پس از تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مجاز است.

۲- دستگاه های اجرایی ملی و استانی موظفند:

الف- رشد ضریب حقوق را ده درصد (۱۰%) در قالب سقف اعتبار، پیش بینی نمایند.

ب- سقف اعتبار مربوط به اضافه کار کارکنان را در بودجه سال ۱۳۹۵ حداکثر معادل پیش بینی عملکرد اعتبار اضافه کار در سال ۱۳۹۴ (مندرج در موافقتنامه متبادله سال ۱۳۹۴) پیش بینی نمایند.

ج- مبلغ پاداش پایان سال (عیدی) را در بودجه سال ۱۳۹۵ معادل ۷.۵۰۰.۰۰۰ ریال پیش بینی نمایند. (مبلغ قطعی پاداش پایان سال به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید).

د- اعتبار مأموریت خارج از کشور کارکنان را حداکثر معادل پیش بینی عملکرد اعتبار سال ۱۳۹۴ پیش بینی نمایند.

هـ- کمک های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم کارکنان را، حداکثر معادل پیش بینی عملکرد سال ۱۳۹۴ (مندرج در موافقتنامه متبادله سال ۱۳۹۴) پیش بینی نمایند.

و- اعتبار پاداش پایان خدمت و مانده مرخصی پرداخت نشده سال ۱۳۹۵ را در قالب سقف اعتبار، پیش بینی نمایند.

تبصره- در خصوص دستگاه های اجرایی استانی، سقف اعتبار کل استان ملاک عمل خواهد بود.

۳- دستگاه های اجرایی به استثنای دانشگاه ها و مراکز آموزشی و مؤسسات پژوهشی موظفند اعتبار لازم برای فعالیت های پژوهشی و فنآوری خود را با استناد به ماده (۵۶) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، در قالب «برنامه پژوهش های کاربردی» لحاظ نموده و از درج اعتبار در سایر برنامه ها اجتناب نمایند.

۴- پیش بینی اعتبار برای قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین (مشخص)، با رعایت قوانین و مقررات حداکثر در سقف تعداد سال ۱۳۹۴ (مندرج در موافقتنامه سال متبادله ۱۳۹۴)، با لحاظ افزایش حقوق و مزایای کارکنان و در حدود اعتبارات اعلام شده مجاز می باشد.

۵- پیش بینی اعتبار برای نیروهای شرکتی با رعایت قوانین و مقررات حداکثر در سقف اعتبار و تعداد سال ۱۳۹۰ مجاز می باشد. دستگاه های اجرایی که طبق ابلاغیه شماره ۲۸۲۹۸/۲۰۰ مورخ ۹/۱۱/۱۳۹۰ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور، بخشی از نیروهای خود را تبدیل وضعیت نموده اند، می بایست این تعداد را از سقف سال ۱۳۹۰ کسر و برای باقیمانده نیروهای شرکتی در سال ۱۳۹۵ پیش بینی اعتبار نمایند. همچنین، پیش بینی اعتبار برای بکارگیری نیروهای شرکتی جدید در سال ۱۳۹۵ نیز ممنوع می باشد.

۶- پیشنهاد ایجاد ردیف جدید برای درج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ ممنوع است.

۷- دستگاه های اجرایی موظفند از پیش بینی اعتبار برای انجام فعالیت هایی که در حیطه وظایف و مأموریت های قانونی و مصوب آنها نیست، خودداری نمایند.

۸- با توجه به بند «ن» ماده (۲۸) و ماده (۱۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، پیش بینی اعتبار برای اجرای تصویبنامه، بخشنامه، دستورالعمل ها، تغییر تشکیلات، تغییر ضرایب، جداول حقوقی و طبقه بندی مشاغل و افزایش مبنای حقوقی، هر گونه استخدام و بکارگیری نیرو و مصوبات هیأت امناء صرفاً در سقف اعتبارات اعلام شده و در صورت تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مجاز است.

ب- بودجه سرمایه ای


۹- پیش بینی اعتبار برای خرید خودروهای سواری داخلی (به استثنای جایگزینی با خودروهای فرسوده) و خودروهای خارجی ممنوع می باشد.

۱۰- علاوه بر ممنوعیت موضوع ماده (۲۳) قانون مدیریت خدمات کشوری، احداث و خرید ساختمان های جدید اداری توسط دستگاه های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مذکور و دارندگان ردیف ممنوع می باشد. در موارد استثناء (شامل موارد ذیل)، رعایت مفاد ماده (۲۳) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) الزامی است.

- موارد مربوط به تغییرات سطح تقسیمات کشوری

- تجمیع ساختمان‌های اداری موجود، بدون بار مالی جدید

- تمرکززدایی و خروج از کلان‌شهرها، بدون بارمالی جدید

- تبدیل به احسن نمودن، بدون بار مالی جدید

۱۱- با توجه به اهمیت تحقق اهداف طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، دستگاه‌های اجرایی موظفند در توزیع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود، اعتبار مورد نیاز طرح‌های نیمه‌تمامی که سال خاتمه آنها به لحاظ پیشرفت فیزیکی، سال ۱۳۹۵ می‌باشد را در اولویت قرارداده و بطور کامل پیش‌بینی نمایند.

۱۲-دستگاه‌های اجرایی موظفند با در نظر گرفتن تعهدات خود در رابطه با طرح‌های سفرهای مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری اعتبار لازم جهت اجرای طرح‌های مذکور را با رعایت ماده (۲۳) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، پیش‌بینی نمایند.

۱۳- دستگاه‌های اجرایی مکلفند سهم ملی طرح‌های وامی(از محل تسهیلات بانک جهانی یا بانک توسعه اسلامی) خود را پیش‌بینی و اعلام نمایند.

۱۴- نظر به اهمیت حفظ و نگهداری دارایی‌های سرمایه‌ای دولت، دستگاه‌های اجرایی موظفند در توزیع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود، اعتبار لازم برای تعمیر و بازسازی ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی را در طرح‌های مربوطه پیش‌بینی و منظور نمایند.

۱۵- پیشنهاد طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید، با استثنای موارد مندرج در ماده (۱۱) ممنوع است.

۱۶- پیش‌بینی اعتبار برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از (۲۰) درصد ممنوع و صرفاً از طریق سازوکار بند(۱۵) امکان‌پذیر است.

۱۷- دستگاه‌های اجرایی مکلفند در اجرای ماده (۲۷) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، مبنی بر واگذاری طرح‌های تملک سرمایه‌ای نیمه تمام به بخش غیردولتی و ماده (۵۶) قانون الحاق مواید به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۱)، طرح‌های و پروژه‌های نیمه‌تمام قابل اجرا با مشارکت بخش غیردولتی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور معرفی نماید.

۱۸- دستگاه‌های اجرایی مجازند در عملیات قابل توجیه خود و برای استفاده از سازوکار بند(ل) ماده ۲۸) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، بخشی از سقف اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود را به صورت کمک‌های فنی و اعتباری به بخش غیردولتی پیشنهاد نمایند.

۱۹- دستگاه‌های اجرایی موظفند با رعایت مفاد ماده (۲۳) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، نسبت به بهنگام کردن برآورد اعتبار کل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود اقدام و در فرم‌های مربوط درج نمایند.

ج- بودجه مالی


۲۰- تمام دستگاه‌های اجرایی که تاکنون با استفاده از ماده (۶۲) قانون محاسبات عمومی، اقدام به افتتاح اعتبار اسنادی نزد بانک مرکزی نموده‌اند، موظفند معادل ریالی ارزی تعهد شده برای پرداخت در سال ۱۳۹۵(منطق با فرم تعهد استفاده از ماده (۶۲) قانون محاسبات عمومی) را با توجه به محل تأمین اعتبار آن، پیش‌بینی و پس از کسر از فصل مربوطه در قالب ردیف‌های تملک دارایی‌های مالی پیشنهاد نمایند.

۲۱- دستگاه‌های اجرایی مکلفند بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت طرح‌های خود را در قالب سقف‌های اعلام شده، پیش‌بینی و پس از کسر از فصل مربوطه در قالب ردیف‌های تملک دارایی‌های مالی، پیشنهاد نمایند.

۲۲- به منظور تسریع در عملیات اجرایی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی و طرح‌های ملی استانی شده با اولویت پیشرفت فیزیکی بیشتر، دستگاه‌های اجرایی مجازند پس از تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نسبت به انعقاد قرارداد تسهیلات مالی با توجه به شرایط مندرج در قانون اصلاح ماده(۵۶) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت اقدام نمایند. دستگاه‌های اجرایی مکلفند بازپرداخت تسهیلات مورد استفاده در سالهای قبل را پیش‌بینی نمایند.

۲۳- سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و دستگاه‌های اجرایی مکلفند مبالغ اقساط وام‌های اخذشده برای تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از محل منابع موسسات، بانک‌ها و مراکز اعتباری خارجی را مطابق فرم ذیل پیش‌بینی و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارایه نمایند.

د- بودجه شرکت‌های دولتی


۲۴- شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت موظفند تمام تعهدات سررسید شده خود از جمله تعهدات ماده (۶۲) قانون محاسبات عمومی، بازپرداخت وام‌های داخلی و خارجی و اوراق مشارکت(اصل و فرع) مربوط به سال ۱۳۹۵ و تعهدات مربوط به ماده (۳۲) قانون برنامه و بودجه را در بودجه پیشنهادی منظور نمایند.

۲۵-شرکت‌های دولتی مجازند حداکثر به میزان یک ماه حقوق و مزایای مندرج در احکام کارگزینی برای کارکنان پاداش پیش‌بینی نمایند.

۲۶- به منظور شفاف سازی اعتبارات مندرج در بند سایر دریافت‌ها و پرداخت‌ها، شرکت‌های دولتی موظفند مستندات قانونی ذیربط در خصوص مبالغ مذکور را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه نمایند.

۲۷- در خصوص هزینه‌های شرکت‌های دولتی:

افزایش حقوق و مزایا و فوق‌العاده‌های کارکنان شرکت‌های دولتی(مندرج در احکام استخدامی مربوط) همانند افزایش حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی خواهد بود.

هزینه‌های مستقیم تولید با اعمال افزایش بهره‌وری متناسب با میزان و سطح تولید کالا و خدمات تغییر خواهد کرد.

۲۸- سهم دولت از سود پیش‌بینی شده موضوع بند(ج) ماده (۲۸) قاون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) به میزان پنجاه درصد(۵۰%) محاسبه گردد.

۲۹- شرکت‌های دولتی دارای مصوبه واگذاری با تأیید سازمان خصوصی‌سازی موظفند آخرین ترکیب سهام شرکت را به همراه بودجه پیشنهادی خود ارائه نمایند.

۳۰- شرکت‌های دولتی موظفند اعتبار لازم برای انجام امور پژوهشی و توسعه فناوری را با استناد به مغاده (۵۶) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، در زمینه‌های مرتبط به وظیفه اصلی خود پیش‌بینی نمایند.

۳۱- شرکت‌های دولتی موظفند گزارش عملکرد بودجه سال ۱۳۹۳ خود را با رعایت الگوی بودجه تفصیلی مصوب با امضای ذیحساب و ممهور به مهر شرکت همراه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۵ به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه نمایند.

۳۲- شرکت‌های دولتی موظفند در تنظیم بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۵، مفاد بندهای ۱، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ را رعایت نمایند.

هـ - موارد عمومی


۳۳- تمام دستگاه‌های اجرایی موظفند نسبت به احصاء فعالیت‌های خود براساس قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی اقدام لازم را به عمل آورند تا نسبت به واگذاری موارد مربوطه در چارچوب قانون فوق اقدام نمایند و صرفاً برای ادامه فعالیت‌هایی پیش‌بینی اعتبار نمایند که در چارچوب این قانون مجاز به انجام آن می‌باشند.

۳۴- دستگاه‌های اجرایی مکلفند بدهی خود بابت هزینه‌های آب، دفع فاضلاب، برق، گاز و سوخت مصرفی، مخابرات، فرکانس رادیویی و عوارض شهرداری به دستگاه‌های ذی‌ربط را در بودجه پیشنهادی خود لحاظ نمایند.»نوشته شده در تاریخ شنبه 21 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
در سال جاری؛

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از فرایند بازنگری جذب خبر داد و گفت: در مجموع با احتساب همه دانشگاهها امسال ۸ هزار عضو هیات علمی جذب خواهد شد.

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از فرایند بازنگری جذب خبر داد و گفت: در مجموع با احتساب همه دانشگاهها امسال ۸ هزار عضو هیات علمی جذب خواهد شد.

محمدعلی کی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرایند بازنگری جذب اساتید گفت: منظور از فرایند بازنگری کاهش مدت زمان بررسی صلاحیت عمومی و علمی متقاضیان است.

وی ادامه داد: در گذشته این مدت زمان برای اعضای هیات علمی عادی یک ترم یعنی حدود ۴ ماه و نیم و برای نخبگان ۲ماه و نیم بود که سعی ما کاهش این مدت زمان است.

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در اولین اقدام فرایند جذب الکترونیکی شد و تمام دانشگاه های کشور درحال حاضر به صورت الکترونیک، نیاز خود را به وزارت علوم اعلام کردند. با توجه به نرم افزاری که به تازگی راه اندازی شده، مدت زمانی که برای بررسی صلاحیت عمومی و علمی افراد صرف می شد کاهش یافته است.

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در رابطه با دانشگاه ها نیز جلسات کارشناسی را تشکیل داده ایم تا بررسی کنیم که چگونه می توان روند کاهش زمان در بررسی پرونده متقاضیان جذب را کاهش داد.

وی یادآور شد: برخی از دانشگاه‌ها که تعداد متقاضی جذب کم تری دارند زودتر می توانند پرونده ها را رسیدگی کنند و برای برخی دیگر از دانشگاه‌ها که متقاضی بیشتر دارند شاید بررسی با یک هیات اجرایی جذب، مدت زمان طولانی را به خود اخصاص دهد، هرچند که آخرین فرصت بررسی ۴ ماه و نیم است. برای این‌ دانشگاه‌ها، شاید یک کارگروه مشورتی در نظر بگیرم که البته هنوز نهایی نشده است.

کی نژاد افزود: ولی در مجموع سعی ما کم کردن مدت زمان فرایند جذب اعضای هیات علمی است، بحث بعدی این است که برخی از دانشگاه‌ها از تمام اختیاراتی که به آنها واگذار شده، نتوانسته اند خوب استفاده کنند، به عنوان مثال پرونده در دانشگاه مطرح می شود، سپس در دانشکده، در مرحله بعد گروه آن را بررسی می کند درحالی که دانشگاه‌ها می توانند در یک جلسه رئیس دانشکده و مدیرگروه را دعوت کرده و درهمان جلسه در رابطه با بحث علمی فرد تصمیم گیری کنند.

وی در خصوص این سئوال که آیا با دانشگاه‌هایی که در زمان تعیین شده وضعیت پرونده جذب متقاضیان را مشخص نکنند برخوردی صورت می گیرد یا خیر گفت: در سال های گذشته مکانیزم ما این بود که اگر تا یک ترم دانشگاهی رسیدگی به وضعیت پرونده‌ها را تمام نمی کرد به آن دانشگاه اجازه داده نمی شد در فراخوان بعدی شرکت کند، منتهی چون الکترونیکی نبود خیلی نمی توانستیم براین مساله نظارت کنیم.

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اما اکنون با الکترونیکی شدن فرایند جذب به خوبی می توانیم بر تمام مراحل جذب نظارت کنیم، فرد به صورت الکترونیکی می تواند تمام مراحل جذب را کنترل کند، تا نهایت جواب خود را بگیرد، همچنین در هر مرحله می تواند ورود پیدا کرده و به هیات اجرای جذب یا به مرکز جذب و در نهایت به هیات عالی جذب شکایت کند.

وی در پاسخ به این سئوال که تا چه زمانی جذب خواهیم داشت و دانشگاه ها به چه تعداد عضو هیات علمی نیاز دارند گفت: استاندارها در رشته ها و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است اما آنچه در حال حاضر استاندارد وزارت علوم است نسبت یک به ۱۸ است.

وی افزود: حتی در برخی از رشته ها بحث یک استاد و یک دانشجو مطرح است. ما با توجه به افزایش دانشجو، نیاز به هیات علمی بیشتری داریم. از طریق دانشگاه تربیت مدرس و دیگر مراکز شروع به تربیت استاد کردیم، دانشگاه‌ها نیز در تربیت استاد موفق عمل کردند.

وی افزود: از سال ۸۷ تا کنون حدود ۳۴ هزار عضو هیات علمی یا جذب شده و یا تبدیل وضعیت شده اند و برای امسال نیز دانشگاه آزاد ۵ هزار عضو هیات علمی و دانشگاه های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی ۳ عضو هیات علمی جذب خواهند کرد که در مجموع ۸ هزار عضو هیات علمی امسال جذب خواهد شد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 20 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
مدیرکل آموزش وپرورش استان خراسان رضوی گفت:
 در دوره های گذشته۱۶۰ هزار نیروی انسانی بی ضابطه وارد آموزش وپرورش شده است.
مدیرکل آموزش وپرورش استان خراسان رضوی گفت: در دوره های گذشته۱۶۰ هزار نیروی انسانی بی ضابطه وارد آموزش وپرورش شده است.

سید جواد حسینی ظهر پنجشنبه در جمع مدیران مدارس شهرستان سبزوار با اشاره به اینکه در آستانه سال تحصیلی جدید سالی بسیار سخت را در پیش خواهیم داشت افزود: برای فعالیت هر چه مطلوب تر در حوزه  آموزش وپرورش به دو منبع مالی و نیروی انسانی نیاز داریم ولی متاسفانه در هر دو منبع با کمبود مواجه هستیم .

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر بالغ بر ۵ هزار نیرو از آموزش و پرورش این استان خارج شده اند اظهار داشت: در سالجاری بیش از دو هزار و ۸۰۰ نفر از فرهنگیان استان خراسان رضوی از بدنه آموزش و پرورش خارج شده اند اما حتی یک نفر استخدام نشده است این در حالی است که با صرفه جویی در نیروی انسانی هیچگونه خللی نیز در اداره کلاس های درسی ایجاد نشده است .

وی با بیان اینکه در دوره های گذشته ۱۶۰ هزار نیروی بی ضابطه وارد آموزش وپرورش شده است خاطرنشان کرد: هر میزان که اعتبارات آموزش وپرورش افزایش پیدا کند به منزلت و معیشت فرهنگیان اضافه نخواهد شد بلکه این اعتبار بلعیده خواهد شد .

حسینی با اشاره به اینکه اجرای طرح رتبه بندی معلمان نیازمند بالغ بر۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است، یاد آورشد: این طرح از مهر ماه سالجاری اجرایی خواهد شد تا به مرور زمان در مسیر افزایش قرار گیرد.

وی ادامه داد : ۹۹ درصد بودجه آموزش و پرورش به عنوان حقوق کارکنان پرداخت می شود و فقط یک درصد بودجه به کیفیت بخشی در مدارس اختصاص می یابد.

وی عنوان کرد : استان خراسان رضوی بزرگترین مجموعه آموزش و پرورش کشور را با ۱۲ هزار و ۵۰۰ مدرسه و یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز را دارد.

مدیرکل آموزش وپرورش خراسان رضوی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید به گفتمان اصلی جامعه تبدیل شود تصریح کرد: یقین داشته باشید هیچ جامعه ای سطحش بالاتر از مدارس نخواهد بود و آینده جامعه به فعالیتی که هم اکنون در مدارس انجام میشود ارتباط موثر خواهد داشت


نوشته شده در تاریخ جمعه 20 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
استخوان‌های کشف شده در یک غار در آفریقای جنوبی متعلق به گونه‌ای جدید از انسان نخستین است.
استخوان‌های کشف شده در یک غار در آفریقای جنوبی متعلق به گونه‌ای جدید از انسان نخستین است.

به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس تی وی، محققان می‌گویند استخوان‌های یافت شده در یک غار در آفریقای جنوبی متعلق به گونه‌ای جدید از انسان نخستین به نام «هومو نالِدی» است.

گنجینۀ بزرگ استخوان‌های کشف شده در یک اتاق کوچک در یک غار در آفریقای جنوبی می‌تواند بقایای یک گونۀ جدید از انسان نخستین باشد.

کشف گونه‌ای از انسان نخستین

این استخوان‌ها که ترکیبی شگفت‌آور از ویژگی‌های انسان معاصر و نخستین را به نمایش می‌گذارند، در غار «طلوع ستاره» در 50 کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ، مرکز استان گائوتنگ در آفریقای جنوبی کشف شده‌اند.

کشف گونه‌ای از انسان نخستین

برای ورود به محل دفن این انسان نخستین، غارنوردان می‌بایست از یک ورودی که تنها 17 سانتی‌متر ارتفاع داشت عبور کنند بنابراین شش زن لاغر اندام که تجربۀ باستان‌شناسی و غارنوردی داشتند برای این اکتشاف انتخاب شدند.

کشف گونه‌ای از انسان نخستین

کشف گونه‌ای از انسان نخستین


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
وزیر علوم در مراسم تقدیر از نفرات برتر کنکور ۹۴ گفت: امسال ۳۰۰ هزار صندلی دانشگاه خالی ماند.
وزیر علوم در مراسم تقدیر از نفرات برتر کنکور ۹۴ گفت: امسال ۳۰۰ هزار صندلی دانشگاه خالی ماند.

محمد فرهادی در مراسم تقدیر از برترین های کنکور سراسری سال ۹۴ به خالی ماندن ۳۰۰ هزار صندلی دانشگاه ها اشاره کرد و اظهارداشت: ۵۲۸ هزار نفر قبول و مجاز به انتخاب رشته شدند که ۴۲۸ هزار نفر قبولی داشته ایم. هر چند تعداد ظرفیت مطلوب است؛ اما میزان شرکت کنندگان کمتر از ظرفیت است.

وی  همچنین از حذف کلمه غیرانتفاعی در اسامی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: طی یکی دو هفته آینده این امر از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ می شود.

وزیر علوم از توسعه دانشگاه های غیردولتی نیز به عنوان یکی از برنامه های وزارت علوم یاد کرد و افزود: تمامی دانشگاه ها نباید دولتی باشد و در طرح آمایش آموزش عالی بحث سهم مناسب برای آموزش عالی غیردولتی در نظر گرفته شده است.

در این برنامه که توسط بانک پاسارگاد برگزار شد، مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز خطاب به نفرات برتر کنکور سراسری گفت: ما در این مسیر فقط از شما انتظار داریم که به فکر ایران اسلامی باشید و این آب و خاک را در باروری علم و توسعه دانش یاری برسانید.

وی  اظهار امیدواری کرد که روزی فرا برسد که این دانشجویان در کسوت استادانی باشند که شاگردان آنان، کشور را اداره می کنند. در این صورت نام این کشور اعتلا خواهد یافت.

در این مراسم به نفرات نخست کنکور سراسری در پنج رشته ۲۵ هزار سهم، نفرات دوم ۱۷ هزار و ۵۰۰ سهم و نفرات سوم ۱۲ هزار و ۵۰۰ سهم بانک پاسارگاد اهدا شد، ضمن این که هریک از این نخبگان، در طول مقطع تحصیلی خود ماهانه ۶ میلیون ریال به عنوان کمک هزینه دریافت خواهند کرد که البته این مبلغ در سال های آینده افزایش خواهد یافت.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
نتایج انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1394 داشگاه آزاد اسلامی بر روی سایت سنجش و پذیرش این دانشگاه قرار گرفت.
نتایج انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1394 داشگاه آزاد اسلامی بر روی سایت سنجش و پذیرش این دانشگاه قرار گرفت.

 نتیجه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1394 داشگاه آزاد اسلامی بر روی سایت سنجش و پذیرش این دانشگاه به نشانی azmoon.com قرار گرفت.

دریافت شماره پرونده و داوطلبی مقاطع دانشگاه آزاد از طریق تلفن گویا


معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از میسر شدن امکان بازیابی شماره پرونده و داوطلبی شرکت کنندگان در آزمون های تمامی مقاطع دانشگاه آزاد از طریق تلفن گویا خبر داد.
مجتبی علوی فاضل اظهار داشت: داوطلبان شرکت کننده در آزمون مقطع کارشناسی ارشد می توانند برای دریافت شماره داوطلبی و پرونده خود با شماره 4743 تماس حاصل کنند و با شماره گیری کلید شماره 3، اطلاعات مورد نظر را دریافت کنند.

وی در ادامه گفت: این سرویس برای داوطلبان دوره های دکتری پژوهش محور و دکتری آموزشی پژوهشی نیز فراهم شده است، لذا داوطلبان این دو مقطع نیز می توانند با شماره مورد نظر تماس حاصل نموده و اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کنند.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: داوطلبان ورود به دانشگاه در رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز امکان استفاده از این سرویس را دارند.

به گزارش روابط عمومی معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، وی در پایان گفت: داوطلبان در کلیه مقاطع به وب سایت www.azmoon.org مراجعه و سؤال خود را در قسمت پرسش و پاسخ مطرح کنند، تا کارشناسان به آن ها پاسخ گویند.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
سازمان سنجش آموزش کشور دو سال است که با افزایش ۲۵ درصدی
 سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور سراسری مخالفت می کند.
سازمان سنجش آموزش کشور دو سال است که با افزایش ۲۵ درصدی سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور سراسری مخالفت می کند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: افزایش سهم سوابق تحصیلی تنها در صورتی امکانپذیر است که همه امتحانات سه سال پایانی دبیرستان به صورت نهایی برگزار شود و ما نمی توانیم تنها سوابق تحصیلی سال سوم دبیرستان را ملاک ورود به دانشگاه ها قرار دهیم.

این گفته دکتر ابراهیم خدایی بر اساس مصوبه سال 92 مجلس شورای اسلامی است که در آن آمده است برای تاثیر معدل در کنکور باید نمرات سه سال آخر دبیرستان هر داوطلب به سازمان سنجش داده شود.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: ما این سوابق تحصیلی را به سازمان سنجش داده ایم.


اما رئیس سازمان سنجش آموزش کشور این موضوع را تکذیب می کند و می گوید که ما هم اکنون فقط سوابق تحصیلی دانش آموزان سال سوم دبیرستان را دریافت کردیم و سوابق تحصیلی سال دوم دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی دانش آموزان به ما داده نشده است.


طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها تا سال 96 باید از سوابق تحصیلی باشد.

مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این قانون تصریح شده است که تاثیر سوابق تحصیلی هر سال باید روند افزایشی داشته باشد و این روند افزایشی شامل همه دانشگاه ها و همه رشته های تحصیلی خواهد شد.


سازمان سنجش آموزش کشور البته در این دو سال سهم سوابق تحصیلی دوران دبیرستان داوطلبان ورود به دانشگاه ها را در کنکور 93 و 94 افزایش داده اما آن را فقط در دانشگاه های غیردولتی و پیام نور و آزاد اعمال کرده و 13 رشته در دانشگاه های معتبر دولتی را از این قاعده استثنا کرده است.

موضوعی که با انتقاد معاون متوسطه آموزش و پرورش نیز روبرو شده است و وی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: سازمان سنجش در دفترچه کنکور امسال تنها دو رشته بی داوطلب و غیرمتقاضی را با شرط معدل پذیرش کرده و سایر رشته ها را طبق رتبه های کنکور پذیرفته است.

دکتر خدایی، رئیس سازمان سنجش در پاسخ به این انتقاد گفت: اگر داوطلب ورود به دانشگاه معدل 19 و 25 صدم در رشته تجربی داشته باشد، در صورت اعمال سوابق تحصیلی وی شانس ورود به رشته پزشکی را نخواهد داشت و بنابراین ما نمی توانیم همه رشته های دانشگاهی را براساس سوابق تحصیلی پذیرش کنیم. 

این اختلاف نظرها باعث شده است تکلیف معدل دبیرستانی ها برای کنکوری های 95 هنوز مشخص نباشد و این درحالیست که وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور تنها دو سال بیشتر برای اجرای مصوبه مجلس و افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها فرصت ندارد.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

در این خبر شما بینندگان گرامی را به دیدن شیرینی های جدید عروسکی دعوت می کنیم،

روز بروز تنوع غذایی عجیب و وحشتناک تری را شاهد هستیم

از طرفی زیبایی این ابتکار را باید تحسین کرد

و از طرف دیگر باید روانشناسان ما عواقب این نوع شیرینی و کیک و خوردن  را قبل از

 فراگیر شدن بررسی کنند و به اطلاع مردم برسانند

هر چند انصافا فكر نكنم كسی دلش بیاد به این شیرینی ها دست بزنه

چه برسد به این که با چاقو و چنگال بیفتد به جان این کوچولوهای دوست داشتنی.............

نظر شما چیست؟..................
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
و اما سفری به دور دنیا
البته دنیای وارونه..................
لطفا اول خودتان را آماده کنید چون ممکن است سرگیجه بگیرید..................
وارونگی خطرناک است. ولی جذاب. وارونه زیبا را باید شاهکار نامید چون بیرون کشیدن روح زیبایی، از چیزی که مردم وارونه‌اش را با خود نزدیک حس نمی‌کنند و به ظهور رساندن زیباییش کاری بس بزرگ است. زیبا وارونه کردن هنر می‌خواهد.

این خانه که توسط Klaudiusz Golos  و  Sebastian Mikiciuk بنا شده است در جزیره‌ای در دریای بالتیک قرار دارد که به آلمان تعلق دارد. یکی از جذابیت‌های این خانه حمام آن است و توریست‌ها آن را از دست نمی‌دهند زیرا به نظر نمی‌رسد در هیچ کجای جهان یک سرویس بهداشتی به این تمیزی ببینیم که سر ناسازگاری با نیروی جاذبه داشته باشد!
این خانه که توسط Klaudiusz Golos و Sebastian Mikiciuk بنا شده است در جزیره‌ای در دریای بالتیک قرار دارد که به آلمان تعلق دارد. یکی از جذابیت‌های این خانه حمام آن است و توریست‌ها آن را از دست نمی‌دهند زیرا به نظر نمی‌رسد در هیچ کجای جهان یک سرویس بهداشتی به این تمیزی ببینیم که سر ناسازگاری با نیروی جاذبه داشته باشد!
در Krasnoyarsk، روسیه، یک خانه وارونه به عنوان یک جاذبه اصلی برای جذب ساکنان محلی و گردشگران ساخته شده است ، در این خانه شما احساس می کنید بر روی سقف راه می روید و قانون جاذبه را شکسته اید زیرا تمام اشیاء در این خانه وارونه نصب شده اند.
در Krasnoyarsk، روسیه، یک خانه وارونه به عنوان یک جاذبه اصلی برای جذب ساکنان محلی و گردشگران ساخته شده است ، در این خانه شما احساس می کنید بر روی سقف راه می روید و قانون جاذبه را شکسته اید زیرا تمام اشیاء در این خانه وارونه نصب شده اند.
 خانه‌ای که در پائیز 2008 با عنوان Die Welt Steht Kopf افتتاح شد و دربهای آن به روی مردم باز شد. معنی اسمش می‌شود دنیایی که روی سرش ایستاده است یا چیزی شبیه به این که می‌بینید کاملا بامسماست
خانه‌ای که در پائیز 2008 با عنوان Die Welt Steht Kopf افتتاح شد و دربهای آن به روی مردم باز شد. معنی اسمش می‌شود دنیایی که روی سرش ایستاده است یا چیزی شبیه به این که می‌بینید کاملا بامسماست
 استان ناگانو. شهر ماتسوموتو. رستورانی که قلب تمام معاملات ملکی‌های منطقه را تصاحب کرده است. رستوران ساکاس
استان ناگانو. شهر ماتسوموتو. رستورانی که قلب تمام معاملات ملکی‌های منطقه را تصاحب کرده است. رستوران ساکاس
در دو جا می‌توانید سراغ Wonderworks را بگیرید. هم در تنسی و هم در فلوریدا دو ساختمان کاملا مشابه به چشم می‌خورد که بیشتر از چشم برای مغز شما اعجاب برانگیزست. برای همین است که مردم محلی نام پارک تفریحی برای ذهن را برای این دو خانه برگزیده‌اند.
در دو جا می‌توانید سراغ Wonderworks را بگیرید. هم در تنسی و هم در فلوریدا دو ساختمان کاملا مشابه به چشم می‌خورد که بیشتر از چشم برای مغز شما اعجاب برانگیزست. برای همین است که مردم محلی نام پارک تفریحی برای ذهن را برای این دو خانه برگزیده‌اند.
هر ساله هزاران نفر به دیدن این خانه در فلوریدا رفته و بر خالق آن آفرین می‌فرستند. شما می‌توانید با مبلغی حدود 200 میلیون تومان صاحب این خانه شوید.
یک افسانه قدیمی است که می‌گوید اگر نوک یک کلیسا را دنبال کنیم به بهشت می‌رسیم. من آن را امتحان نکردم ولی از کسانی که تست کردند می‌پرسم، پس دوزخ کجاست؟
هر ساله هزاران نفر به دیدن این خانه در فلوریدا رفته و بر خالق آن آفرین می‌فرستند. شما می‌توانید با مبلغی حدود 200 میلیون تومان صاحب این خانه شوید. یک افسانه قدیمی است که می‌گوید اگر نوک یک کلیسا را دنبال کنیم به بهشت می‌رسیم. من آن را امتحان نکردم ولی از کسانی که تست کردند می‌پرسم، پس دوزخ کجاست؟
یکی از ساختمان‌های بسیار دوست داشتنی که در جهان به این صورت ساخته می‌شود خانه‌ای است که به House-Attackمشهور است. این خانه یک یادآوری از آخرین باری است که کسی در وین فریاد کشید … Attack!! هر چند همه ما امیدواریم به حمله به سرنوشت بهتری دچار شود. Erwin Wurm در سال 2006 این خانه را بر روی سقف موزه هنرهای مدرن وین ساخت.
یکی از ساختمان‌های بسیار دوست داشتنی که در جهان به این صورت ساخته می‌شود خانه‌ای است که به House-Attackمشهور است. این خانه یک یادآوری از آخرین باری است که کسی در وین فریاد کشید … Attack!! هر چند همه ما امیدواریم به حمله به سرنوشت بهتری دچار شود. Erwin Wurm در سال 2006 این خانه را بر روی سقف موزه هنرهای مدرن وین ساخت.


Daniel Czapiewski را به عنوان یک بشردوست و تاجر بزرگ در لهستان می‌شناسند. اما عمده شهرت او به خاطر خانه کوچکی است که در دهکده‌ Szymbark در لهستان ساخته است. برعکس همتای روسیه خود او می‌دانست که چه می‌کند برای همین به یک گروه از پیمانکاران فشار وارد کرد تا این خانه را فقط و فقط در 114 روز به پایان برسانند.
Daniel Czapiewski را به عنوان یک بشردوست و تاجر بزرگ در لهستان می‌شناسند. اما عمده شهرت او به خاطر خانه کوچکی است که در دهکده‌ Szymbark در لهستان ساخته است. برعکس همتای روسیه خود او می‌دانست که چه می‌کند برای همین به یک گروه از پیمانکاران فشار وارد کرد تا این خانه را فقط و فقط در 114 روز به پایان برسانند.
خانه بعدی که خدمت شما معرفی می‌کنم در سن پترزبورگ روسیه قرار دارد ولی با وجود این که در یکی از مهم‌ترین شهرهای جهان قرار دارد اما هیچ اطلاعات خاصی از آن در دسترس نیست.
خانه بعدی که خدمت شما معرفی می‌کنم در سن پترزبورگ روسیه قرار دارد ولی با وجود این که در یکی از مهم‌ترین شهرهای جهان قرار دارد اما هیچ اطلاعات خاصی از آن در دسترس نیست.
خانه کاتماندو. خانه کاتماندو در سال2007 از تلفیق یک موزه در جزیره مایورکا اسپانیا بنا شده است.
خانه کاتماندو. خانه کاتماندو در سال2007 از تلفیق یک موزه در جزیره مایورکا اسپانیا بنا شده است.
 این شبیه خانه‌های تبتی است و هر بیچاره‌ای که بخواهد وارد آن شود باید مانند فیلم‌های ایندیانا جونز از میان دالان‌ها و عناصر باستانی شبیه‌سازی شده در آن گذر کند. همان اول راه شما با یک راهب باستانی و یک افسونگر باشکوه برخورد می‌کنید که نوید یک بازدید بسیار جذاب از این خانه را به شما می‌دهد.
این شبیه خانه‌های تبتی است و هر بیچاره‌ای که بخواهد وارد آن شود باید مانند فیلم‌های ایندیانا جونز از میان دالان‌ها و عناصر باستانی شبیه‌سازی شده در آن گذر کند. همان اول راه شما با یک راهب باستانی و یک افسونگر باشکوه برخورد می‌کنید که نوید یک بازدید بسیار جذاب از این خانه را به شما می‌دهد.
چیزی که بدیهی است آن است که این خانه توانسته است بدون هیچ شکی عنوان یکی از پربازدیدکننده‌ترین امکان گردشگری آنتالیا را از آن خود کند.
چیزی که بدیهی است آن است که این خانه توانسته است بدون هیچ شکی عنوان یکی از پربازدیدکننده‌ترین امکان گردشگری آنتالیا را از آن خود کند.
این خانه سر و ته در آنتالیای ترکیه واقع شده است و آنتالیا هم پر است از کسانی که راهی برای خرج پولهایشان ندارند. این است که این خانه به شدت مورد استقبال خریداران ملک این منطقه قرار گرفته است. البته مردم این منطقه آن را آنطور که روی آن نوشته شده است مرکز توریسم GoldCity نمی‌نامند اما چیزی که بدیهی است این است که این ساختمان توسط عده‌ای از سودجویان ترکیه‌ای با الگوبرداری از خانه‌ای که نورمن جانسون ساخت، و کمک گرفتن از معماری بومی ساخته‌اند.
این خانه سر و ته در آنتالیای ترکیه واقع شده است و آنتالیا هم پر است از کسانی که راهی برای خرج پولهایشان ندارند. این است که این خانه به شدت مورد استقبال خریداران ملک این منطقه قرار گرفته است. البته مردم این منطقه آن را آنطور که روی آن نوشته شده است مرکز توریسم GoldCity نمی‌نامند اما چیزی که بدیهی است این است که این ساختمان توسط عده‌ای از سودجویان ترکیه‌ای با الگوبرداری از خانه‌ای که نورمن جانسون ساخت، و کمک گرفتن از معماری بومی ساخته‌اند.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 با توجه به نزدیک شدن به پایان تعطیلات تابستانی
بد نیست سفری مجازی داشته باشیم به بعضی از نقاط دیدنی ایران زیبای خودمان
همراهی بفرمایید....................
دربند تهران
دربند تهران
پارک آب و آتش
پارک آب و آتش
آبشار رنگین كمان در اهواز
آبشار رنگین كمان در اهواز
قلعه رودخان، فومن، گیلان
قلعه رودخان، فومن، گیلان
سینما موزه در باغ فردوس
سینما موزه در باغ فردوس
بندر انزلی
بندر انزلی
دریاچه زریوار،مریوان،کردستان
دریاچه زریوار،مریوان،کردستان
ماسال...گیلان
ماسال...گیلان
مجموعه قره كلیسا در استان آذربایجان غربی
مجموعه قره كلیسا در استان آذربایجان غربی
پل های دوقوسی بر روی دریاچه پشت سد ـ ایذه
پل های دوقوسی بر روی دریاچه پشت سد ـ ایذه
متل قو
متل قو
شوشتر، خوزستان
شوشتر، خوزستان
سقف زیبای حمام امیر احمد،کاشان
سقف زیبای حمام امیر احمد،کاشان
كوههاى مریخى شهرستان چابهار
كوههاى مریخى شهرستان چابهار
طالقان، البرز
طالقان، البرز


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
شما را به دیدن تصاویری از هنر مجسمه سازی که از درختان خشک شده ساخته شده، دعوت می کنیم.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 شهریور 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 تعدادی از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی اعلام شد.

«خودعکس» به‌جای «سلفی»، «رهیاب» به‌جای «جی پی اس»، «خودپرداز» به‌جای «ای تی ام»، «آژین‌کاری» به‌جای «پیرسینگ»، «گل‌آهن» به جای «فرفورژه»، «پاروَک» به‌جای «اسکوتر»، «بازویی» به‌جای «موناپاد»، «سنجاقی» یه‌جای «پیکسل»، «دلفین‌خانه» به‌جای «دلفیناریوم»، «سراسرنما» به‌جای «پانوراما» و «نویسه‌نگاری» به‌جای «تایپوگرافی» از جمله واژه‌های مصوب فرهنگستان هستند.

در فاصله سال‌های 1392 تا 1394 تعدادی از واژه‌های عمومی در شورای واژه‌های عمومی فرهنگستان طرح و نهایتا تصویب شد. این واژه‌ها تصویب مقدماتی شده‌اند و به مدت سه سال در اختیار عموم قرار گرفته‌اند.

بنا بر اعلام فرهنگستان، چنان‌چه صاحب‌نظران و اهل فن نظری درباره هر یک از این واژه‌ها دارند می‌توانند با ذکر مستندات و دلایل مربوط نظر خود را از طریق بخش «پیشنهاد ویژه» و وبگاه فرهنگستان و یا پیام‌نگار گروه واژه‌گزینی به نشانی terminology@persianacademy.ir اعلام کنند.

تعدادی از معادل‌های فارسی مصوب فرهنگستان و واژه‌های انگلیسی مربوط در پی می‌آید:

دورخرید: teleshopping

گزاره‌برگ: fact sheet/ factsheet

سراسرنما: panorama

پیشنهاده:prorpsal

پاروَک:scooter

رانَک:segway

نورپز:solardom

فروش تلفنی:telesales

خودپرداز: (automated teller machine (ATM

فراپرداز: (virtual teller machine (VTM

خودعکس:selfie

خودعکس جمعی:group selfie

بازویی:handheld monopod

Syn.: handle selfie monopod, selfie stick

پردازه: (point of sale (POS

سامانه پردازه: (electronic funds transfer at point of sale (EFTPOS

کارت‌خوان پردازه: EFTPOS terminal

Abbr.: POS terminal, credit card terminal, payment terminal

سنجاقی (این واژه در جامعه با معادل «پیکسل» رواج دارد): pin button

رهیاب:GPS navigation device

دلفین‌خانه:dolphinarium

خاکزی‌دان:terrarium

آژین‌کاری:piercing

نویسه‌نگاری:typography

نویسه‌نگاشتی: typographic

گل‌آهن:fer forge


قالب وبلاگ


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات