دبستان سعدی گناباد
حداقل ارج نهادن معلم با ماست . اما اجـــــــــــر دادن معلم با خداست
نوشته شده در تاریخ جمعه 28 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در جمع اعضای شورای معاونین حوزه ستادی و ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان گیلان اظهار داشت: اجرای سند تحول، یک تکلیف جدی است و به خصوص در ادامه سال جاری و برنامه ششم توسعه باید بدانیم که سند تحول مبنای تدوین برنامه ششم است.

وی با بیان اینکه شاخص‌های رتبه‌بندی معلمان متناسب با وظیفه معلمی و مهارت‌های حرفه‌ای آنان تعیین می‌شود، گفت: رتبه‌بندی حق معلمان است؛ معلمی که بیشتر تلاش می‌کند، رتبه بالاتری می گیرد و رتبه بالاتر، حقوق بالاتر را می‌طلبد لذا این مسئله در واقع اجرای عدالت اداری در بین معلمان است.

* اجرای پایه ششم بدون وجود 48 هزار نیروی انسانی

فانی با بیان اینکه راهبرد دولت یازدهم، ارتقای کیفیت آموزش و پرورش است، ادامه داد: با توجه به کاهش جمعیت دانش‌آموزی به 13 میلیون نفر باید از امکانات، اعتبارات و تجهیزات در راستای ارتقای کیفیت استفاده شود.

 وی با تأکید بر اینکه اجرای سند تحول یک تکلیف جدی در آموزش و پرورش است، افزود: یکی از اقدامات خوب سال 93، تدوین نقشه راه سند تحول است که به زودی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای پایه ششم بدون وجود 48 هزار نیروی انسانی لازم برای اجرا، خاطرنشان کرد: تا پیش از زمانی که نیاز فراهم نشود، نباید وارد اجرای یک فعالیت شد و نقشه راه، پیش نیازهای اجرای سند تحول را نشان می‌دهد.

وی افزود: پنج سیاست ساماندهی نیروی انسانی، توسعه مشارکت مردمی، تمرکز زدایی، تقویت و ارتقای مدیریت آموزشگاهی و عملیاتی کردن بودجه را در مدیریت آموزش و پرورش اعلام کردیم که اجرای آن برکات بسیاری داشت.

* از محل ساماندهی بیش از یک هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی کردیم

 فانی متذکر شد: پارسال در بخش ساماندهی نیروی انسانی، دستاورد بالایی داشتیم و از محل ساماندهی بیش از یک هزار میلیارد تومان صرفه جویی کردیم که اگر این مهم انجام نمی‌شد، اول مهر با مشکلات جدی مواجه می‌شدیم.

وی استفاده از مشارکت مردمی دانش‌آموزان، معلمان، اولیای دانش‌آموزان و شورای معلمان را بسیار ضروری خواند.

 فانی با اشاره به وجود 105 هزار مدرسه در کشور گفت: روش‌های مدیریتی ما مثل زمانی است که تنها 20 مدرسه در کشور وجود داشت و این، باید تغییر کند.

 وی تأکید کرد: استفاده از توان مردم در اداره مدرسه، ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید تمرکززدایی را جدی بگیریم چرا که تمرکز، موجب از بین رفتن خلاقیت و نوآوری می‌شود.

 وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وجود یک میلیون فرهنگی در کشور تأکید کرد که باید از توان و خلاقیت این افراد به صورت صحیح و اصولی استفاده شود.

 فانی همچنین تقویت و ارتقای مدیریت آموزشگاهی و عملیاتی کردن بودجه بر اساس تصمیم خود استان‌ها را الزامی خواند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دولت تدبیر و امید طی 20 ماه فعالیت خود، موفقیت‌های مهمی داشته است، گفت: احساس امنیت در حوزه فرهنگی از دستاوردهای مهم دولت طی این مدت بوده است.

وی افزود: دولت در این مدت در زمینه ثبات و آرامش بین مردم، در عرصه داخلی موفقیت‌های چشمگیری داشته است.

فانی با اشاره به دستاوردهای دولت در عرصه اقتصادی گفت: با توجه به برنامه‌های انجام گرفته در حوزه اقتصادی کشور، به ثبات نسبی و خوبی رسیده‌ایم.

 وی با بیان اینکه دولت در حالی فعالیت خود را آغاز کرده بود که تورم بیش از 40 درصدی را در کشور شاهد بودیم، ادامه داد: هم اکنون نرخ تورم به زیر 15 درصد کاهش یافته است.

وزیر آموزش و پرورش، خروج از رکود اقتصادی را از اهداف مهم دولت عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در این مدت رشد اقتصادی خوبی را در کشور داشته‌ایم که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، پیش بینی می‌شود تا پایان سال، رشد اقتصادی در کشور 3 تا 4 درصد افزایش داشته باشد.

 وی با اشاره به دستاوردهای دولت در عرصه سیاسی گفت: با توجه به تدبیر دولت، امروز روحیه اسلام هراسی در جهان کاهش یافته و ایران هم اکنون به عنوان امن ترین و مطمئن ترین کشور منطقه مطرح است.

 فانی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در بخش‌های بهداشت و درمان و دیگر بخش‌ها، اقدامات و دستاوردهای خوبی داشته است، اظهار کرد: در آغاز سال 94 ، کشور ما به موفقیت های بسیار مهمی دست یافته است.

 وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال دولت و مردم، همدلی و همزبانی یادآور شد: نامگذاری امسال با این شعار، هدیه بزرگی است که رهبر معظم انقلاب در آغاز سال به دولتمردان اهدا کردند.

 وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر با مردم شفاف و صادق باشیم، بدون تردید می‌توانیم اعتماد آنان را جلب کنیم که این جلب رضایت، زمینه‌ساز همدلی و هم زبانی بین ملت و دولت خواهد بود.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محمد فاضل مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی اظهار کرد: با دستور رئیس جمهور و با هدف به رسیدگی خواسته های فرهنگیان عزیز، کارگروهی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و علی اصغر فانی وزیر آموزش وپرورش تشکیل شد.

وی با بیان این که تشکیل این کارگروه با حضور مسئولین تراز اول دولت نشان از توجه ویژه مسئولان نظام به مسائل آموزش وپرورش و اهتمام جدی به معلمان دارد خاطرنشان کرد: ترکیب افراد حاضر در کارگروه مورد اشاره نشان می دهد عزم دولت برای رسیدگی به مشکلات معلمان جدی است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 25 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 
مجسمه چوپان دروغگو در تهران


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
ساخت کتابخانه‌های عجیب و در عین حال جذاب و کاربردی در سراسر جهان یکی از راه‌های گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی است
ساخت کتابخانه‌های عجیب و در عین حال جذاب و کاربردی در سراسر جهان یکی از راه‌های گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی است و هم‌زمان یادآور این حقیقت است که علی‌رغم پیشرفت‌های روزافزون تکنولوژی، عصر کتاب‌های کاغذی هنوز به پایان نرسیده است.

«الکس جانسون» در کتاب جدیدش با عنوان «کتابخانه‌های غیرمنتظره» به موضوع انقلاب کتابخانه‌ها در قرن 21 و معرفی پروژه‌های جدید و شگفت‌انگیز برای اشتراک‌گذاری کتاب در مکان‌های مختلفی چون باجه‌های تلفن، اتاقک‌ها، فرودگاه‌ها و ... پرداخته است.

«جانسون» در مقدمه کتابش می‌نویسد: مفهوم اصلی کتابخانه در حال تغییر است و بسیاری از کتابخانه‌هایی که در این‌جا معرفی شده با روش‌های اساسا متفاوت از کتابخانه‌های سنتی در شهر و دانشگاه عمل می‌کنند و برای مثال نیازمند عضویت و ارائه مدارک شناسایی و در برخی موارد بازگرداندن کتاب‌ها نیستند.


کتابخانه کوچکی که شباهت زیادی به قفس پرندگان دارد در سال 2009 و به عنوان بخشی از جنبش ساخت کتابخانه‌های کوچک در ویسکانسین آمریکا ساخته شده است.

در حال حاضر 12 هزار کتابخانه کوچک و رایگان در سراسر جهان وجود دارد و بسیاری از افراد به اشتراک‌گذاری کتاب‌های‌شان با سایر افراد جامعه علاقه‌مندند. این کتاب‌ها تنها شامل کتاب‌های قدیمی و نه چندان کاربردی نیست و در واقع مجموعه‌ای است که با دقت جمع‌آوری شده‌ و خود کتابخانه نیز یک اثر هنری در محله محسوب می‌شود. معماران در سال 2013 با همکاری سازمان‌های شهری در نیویورک اقدام به طراحی پناهگاه‌هایی کردند که در واقع کتابخانه‌هایی کوچک و رایگان هستند. چراغی که با انرژی خورشیدی کار می‌کند نیز نور لازم برای خواندن کتاب برای مراجعه‌کنندگان در شب را فراهم می‌کند.

کتابخانه «دیه مولر» موسوم به شاخه‌های دانش یک کتابخانه معلق است که افراد می‌توانند ضمن خواندن کتاب‌ها، هر کتابی را که دوست داشتند با کتابی متعلق به خودشان جایگزین کنند. نصب محفظه‌های معلق نگهداری کتاب یکی از پروژه‌های هنری مورد علاقه کتاب‌دوستان است.

معماران در سراسر جهان اقدام به طراحی ساختمان‌های جدید منحصر به فردی به عنوان کتابخانه می‌کنند. برای مثال کتابخانه «سیکی» در ژاپن شامل اتاق‌هایی عایق صدا و آکوستیک است تا دانشجویان بتوانند به راحتی به بحث و مناظره بپردازند.

کتابخانه بیرمنگام نیز که در سال 2013 تأسیس شده دارای باغچه گیاهکاری، گالری هنری و یک مرکز بهداشتی علاوه بر قفسه‌های کتاب است. «فرانسیس هوبن» معمار آلمانی و طراح این کتابخانه معتقد است کتابخانه‌های مدرن دیگر منحصرا محل نگهداری و به اشتراک‌گذاری کتاب نیستند.

در شهر «کولنوالده» در شرق آلمان یک ایستگاه مخروبه راه‌آهن به کتابخانه مدرن و عمومی شهر تبدیل شده است. همچنین در یک پروژه دیگر در شهر ماگدبرگ آلمان کتابخانه جدیدی توسط شرکت معماری «کارو» ساخته شده است که ساختمان آن تنها سه ضلع دارد و یکی از ابعاد آن باز است. این کتابخانه 24 ساعته شامل 20 هزار نسخه کتاب است و براساس اصل صداقت فعالیت می‌کند.

گرچه می‌توان تمام کتابخانه‌های یک کتابخانه را طی چند ساعت از اینترنت دانلود کرد اما در برخی مناطق دورافتاده جهان استفاده از چهارپایان هنوز بهترین راه برای انتقال کتاب به مردم است. کتابخانه‌هایی بر روی پشت الاغ را می‌توان در کشورهایی چون زیمبابوه، اتیوپی و کلمبیا مشاهده کرد.

همچنین یک بنیاد خیریه در کشور لائوس از فیل برای آوردن کتاب برای مردم استفاده می‌کند. «جامبین داشدانداگ» که خود یک نویسنده است، 20 سال است که در صحرای «گوبی» در مغولستان با استفاده از شتر برای کودکان کتاب می‌برد. در مناطقی از کشور کنیا که تحت تأثیر خشکسالی شدید است نیز به صورت منظم کتابخانه‌های سیار بر روی شتر تردد می‌کنند.

«سلی ترو» که یک طراح مبلمان است در خانه‌اش کتابخانه‌ای به ارتفاع 12 متر و سه طبقه دارد اما دسترسی به بالاترین طبقات تنها از طریق امکاناتی ممکن است که از آن برای پاک کردن پنجره‌های ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود. نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

با توجه به اینكه كلاس‌های درس ما مختلط تشكیل می‌شد قانع كردن خانواده‌ها برای فرستادن دختر خود به مدرسه كار دشواری بود هرچند به تدریج جامعه این موضوع را پذیرفت اما وزارت معارف برای ثبت رسمی نام مدرسه در وزارتخانه و اجازه ثبت نام فارغ‌التحصیلان مدرسه ما در امتحانات ورودی دانشگاه، اقدام به متوقف كردن كلاس‌های مختلط كرد

در لیسه معرفت (مدرسه معرفت) هیچ دانش‌آموزی بی‌تفاوت از كنار او رد نمی‌شود، كوچك‌ترها به آغوشش می‌شتابند و بزرگ‌ترها می‌ایستند و از حال و روز خود می‌گویند، عزیز رویش، معلم افغانستانی كه نامش در فهرست ۱۰ معلم بر‌تر جهان جای گرفته و نامزد دریافت جایزه جهانی وركی (نوبل معلم‌ها) شده است در مدرسه یا لیسه معرفت جایی میان خیابان‌ها و كوچه پس كوچه‌های خاكی و گلی كابل با رویی باز به استقبال ما می‌آید و كلاس‌ها و دفترهای مدرسه را به ما نشان می‌دهد و از نظام آموزشی لیسه معرفت و از سختی‌های و دستاوردهای قدم گذاشتن در راه اعتلای نظام آموزشی در افغانستان می‌گوید.

رویش، سال آغاز به كار رسمی مدرسه را ۱۳۸۱، با ۳۷ دانش‌آموزان و هشت معلم بیان می‌كند و می‌گوید كه پنج نفر از هشت معلم مدرسه دانش‌آموختگان مدرسه علوم دینی بودند. سرمایه بنای مدرسه كاملا خصوصی و شخصی و غیر دولتی تامین شده است و در حال حاضر نیز به شكل غیرانتفاعی و با هیات امنا اداره می‌شود، رویش تاكید می‌كند كه همه امكانات مدرسه وقف است. نخستین فارغ‌التحصیلان معرفت در حال حاضر جذب بازار كار در افغانستان شده‌اند و درصد چشمگیری از آنها عضو كادر آموزشی یا اداری خود مكتب معرفت هستند.

نخستین تجربه معلمی رویش در ۱۶ سالگی و در غزنی بوده است. زمانی كه روس‌ها به افغانستان حمله می‌كنند، او و خانواده‌اش از روی اجبار به غزنی پناه می‌برند و رویش در سن ١٢ سالگی مجبور به ترك وطن و هجرت به شهرهای كویته و پیشاور پاكستان می‌شود. او در پاكستان با كار در خیاطی، شیرینی‌پزی، نانوایی و نجاری هزینه‌ معیشت و خرید كتاب را فراهم می‌كرد. او در ١٦ سالگی وقتی دوباره به غزنی بر می‌گردد، از آنجایی كه او از معدود افراد با سواد جامعه بوده است شروع به تدریس الفبا و سواد به هم سن و سالان خود می‌كند و بعد‌ها برای گسترش این اقدام با كمك دوستانش در مناطق مختلف غزنی پنج مدرسه راه‌اندازی می‌كند و جزوات و كتاب و لوازم درسی مورد نیاز مدارس را نیز با رفت و آمد به پاكستان فراهم می‌سازد. او با روی كار آمدن طالبان بار دیگر مجبور به مهاجرت می‌شود و این‌بار در كسوت معلمی نه تنها به آموزش الفبا می‌پردازد كه شروع به تدریس خودآموخته‌های خود به صورت جزوه در زمینه انسان‌شناسی می‌كند. رویش می‌گوید: در زمان و مكانی كه دختر و پسر صبح تا شب برای زنده ماندن و زندگی كردن قالیبافی می‌كردند ما به تدریس انسان‌‌شناسی و فهم شكل‌گیری و تفاوت زبان و ادیان پرداختیم و بر سر در مدرسه زدیم «ویژه‌ قالیبافان» تا آنان مدرسه را از خود بدانند.

رویش روزهایی را به یاد می‌آورد كه با سقوط طالبان وارد مخروبه و ویرانه‌ای به نام كابل شده است، او می‌گوید كه با ۳۷ دانش‌آموز و ۵۰۰ دلار پول بار دیگر كار خود را آغاز كردیم و این‌بار هدف تنها سواد‌آموزی یا حتی ایجاد امید نبود بلكه می‌خواستیم مردم را وادار به حركت كنیم تا در ساخت یك زندگی بهتر برای خود سهیم شوند.

وی ایجاد نسلی با امید و مشاركت‌كننده در سازندگی كشور را دغدغه خود می‌داند و می‌افزاید: پس از طالبان، جنگ نه تنها ظاهر فیزیكی شهر كه به روان و روح آدم‌ها آسیب زد و فرهنگ خشونت و نفرت را در جامعه حاكم كرد.

عزیز رویش می‌افزاید: كار بسیار سختی در پیش داشتیم، اینكه كسانی كه به نان شب محتاج بودند را وادار به آموختن كنیم، اینكه قانع‌شان كنیم كه یك قرص نان را بین معیشت و مغزشان تقسیم كنند. جامعه سركوب و تحقیر شده باید اهمیت آموزش را می‌فهمید.

وی با بیان اینكه اگر جامعه‌ای نتواند نگاه و سهم زنان را در فرهنگ خود به رسمیت بشناسد دچار تحول نخواهد شد، بزرگ‌ترین چالشی كه پشت سر گذاشته است آموزش دختران می‌داند و می‌گوید: با توجه به اینكه كلاس‌های درس ما مختلط تشكیل می‌شد قانع كردن خانواده‌ها برای فرستادن دختر خود به مدرسه كار دشواری بود هرچند به تدریج جامعه این موضوع را پذیرفت اما وزارت معارف برای ثبت رسمی نام مدرسه در وزارتخانه و اجازه ثبت نام فارغ‌التحصیلان مدرسه ما در امتحانات ورودی دانشگاه، اقدام به متوقف كردن كلاس‌های مختلط كرد.
از جمله دغدغه‌های رویش و همكارانش ایجاد رویكرد برابر نسبت به دختر و پسر در جامعه بود، رویش می‌گوید: تلاش ما بر این بود كه جامعه‌ای كه به كل با حضور زن مخالف بود بتواند به این فهم برسد كه تفاوتی میان دختر پسر وجود ندارد و نگاه باید انسانی باشد نه جنسیتی، تا بتوانند تعامل زن و مرد را در جامعه مشترك بپذیرند.

وی می‌گوید: ما با شیوه‌های خود وارد این كارزار شدیم و با صحبت چهره به چهره با خانواده‌ها كاری كردیم كه این مساله به تدریج قابل درك شود.
او می‌افزاید: اثرات مدرسه در فكر و رفتار دانش‌آموزان خود موجب جلب اعتماد و تشویق خانواده‌ها به پذیرفتن مساله مشاركت زنان شد.

رویش جلب اعتماد خانواده‌ها با برگزاری جلسات منظم در مدرسه و مشاركت دادن والدین در سرنوشت اجتماعی فرزندان‌شان را از جمله این اقدامات بر می‌شمرد. او تاكید می‌كند كه كار به جایی رسید كه حتی در جلسات اولیا از ما تشكر می‌كردند و ما را دعا می‌كردند چرا كه پرخاشگری از میان جوانان‌شان رخت بسته بود.

رویش با یادآوری تلاش عده‌ای برای تصویب قوانینی در جهت سختگیری نسبت به حضور زنان در جامعه می‌گوید: در‌‌ همان زمان فعالان زن در مدرسه ما حضور یافتند و دختران ما را تشویق به دفاع از حقوق خودكردند.

وی تاكید می‌كند: مدرسه معتقد بود كه اعتراض حق مدنی زنان است اما به شاگردان خود متذكر شد كه حق شركت در اعتراضات را با روپوش مدرسه ندارند. اما با وجود این پیشگیری طرفداران این گروه به مدرسه معرفت به عنوان یك مكان ضد دینی و سكولار حمله می‌كنند، رویش دلیل این امر را عدم آشنایی برخی با فعالیت مدرسه می‌داند كه موجب ایجاد حساسیت و نهایتا حمله به مدرسه شد.

عزیز رویش با اشاره به حضور چشمگیر مردم در اطراف مدرسه در روز حمله می‌گوید: با دخالت وزارت داخله و پلیس ویژه حمله به پایان رسید و دانش‌آموزان كه در مكتب گرفتار شده بودند توانستند از مكتب خارج شوند.

وی با تاكید بر اینكه این حادثه موجب تعطیلی مدرسه نشد به یاد می‌آورد كه بچه‌ها خود به پاكسازی و تمیز كردن آثار یورش و خرده شیشه‌ها پرداختند. رویش می‌افزاید: تصور ما این بود كه صبح فردا اگر ۱۵ درصد از دانش‌آموزان برگردند ما پیروز شده‌ایم اما در كمال تعجب بیش از ٩٥ درصد آنها به همراه خانواده‌های‌شان و با گل به مدرسه برگشتند كه این نشان می‌داد كه اگر جامعه از لحاظ فكری و ذهنی تغییر كند در مقابل واكنش‌های نظامی و سیاسی مقاومت می‌كند و اگر ذهن جامعه آگاه شود هیچ چیز نمی‌تواند با این آگاهی مقابله كند. وی تاكید می‌كند كه پس از آن حادثه حتی خانواده‌ها با دخترهای خود به خاطر شركت در این اقدام مدنی برخوردی نكردند.

رویش با اشاره به اینكه در حال حاضر مدرسه معرفت به صورت شورایی اداره می‌شود، می‌گوید: ما به دانش‌آموزان‌مان یاد می‌دهیم كه تمرین مدارا كنند. مدرسه معرفت ‌دارای پارلمان دانش‌آموزی است كه اعضای این پارلمان وظیفه دارند از حقوق دانش‌آموزان در قبال كادر مدرسه و معلمان دفاع كنند و به انتقاد از سیستم مدرسه بپردازند. رویش می‌گوید: جامعه‌ای كه ناخودآگاه شرایط استبدادی در روانش تزریق شده است باید بفهمد كه می‌تواند فكر كند، كار كند و بسازد.
استاد عزیز این مساله را كه هیچ‌گاه به ایران سفر نكرده است فرصت خوبی برای همواره با ایران بودن می‌داند و معتقد است این فرصت امكانی فراهم كرده كه از آن برای پالایش اندیشه و باورهایش بهره‌مند شود اما در واقعیت‌هایی كه ممكن است جهان و اندیشه‌اش را محدود سازد، گرفتار نشود.

او با اشاره به اشتراكات غنی فرهنگی و زبانی ایران و افغانستان تاكید می‌كند كه در لیسه معرفت (مدرسه معرف) و در تهیه‌ نصاب تعلیمی و پایه‌ریزی نظام آموزشی معرفت از نظام آموزشی ایران، پاكستان، هند و انگلستان به طور همزمان استفاده شده است.

 وی با اشاره به شروع برنامه‌های معرفت در كابل همزمان با سربرآوردن جامعه از زیر خاكستر سه دهه جنگ و وحشت و رویارویی با چالش‌هایی كه چنین وضعیتی را خلق كرده بود تدوین نظام آموزشی معرفت را بر همین اساس می‌داند و می‌گوید: نظام آموزشی معرفت در مجموع و تا حدی زیاد از كارهای آموزشی كه در ایران صورت گرفته شده استفاده كرده است. او تاكید می‌كند كه هم در روش آموزشی و هم در محتوای مطالب از منابع ایرانی استفاده كرده‌اند.

عزیز رویش با تاكید بر اینكه نظام آموزشی معرفت عاری از هرگونه گرایش و قید و بند ایدئولوژیك است، هدف چنین نظامی را بارور ساختن قدرت تفكر و اندیشه در دانش‌آموزان می‌داند. او معتقد است دانش‌آموز باید یاد بگیرد كه چگونه بیندیشد و با اندیشه مستقل خود، تصمیم بگیرد و انتخاب كند و حرف بزند و بنویسد و با خلاقیت بر محیط و جامعه و جهان خود اثر بگذارد.

وی نقش دین و آموزه‌های دینی را به عنوان منبعی الهام‌‌بخش برای فكر و اندیشه دانش‌آموز تلقی می‌كند و می‌افزاید كه دانش‌آموز با دین و آموزه‌های دینی، به یك نوع نگاه معنابخش نسبت به خود و ارتباط خود با هستی و خدا و انسان‌های دیگر در اطراف خود می‌رسد اما اینها هیچ‌گاه برای او مایه باورهای دگم و مطلق‌اندیشانه نمی‌شود.

وی با اشاره به اینكه دانش‌آموز معرفت در نهایت انسان را باور می‌كند و برای انسان اعتنا قایل می‌شود و با دید انسان‌محور به خود و نقش خود در جهان توجه می‌كنند تاكید می‌كند كه همه‌ اینها مدیون كتاب‌ها و متفكرانی است كه دانش‌آموزان و همكاران ما در زبان فارسی به آنها دسترسی یافته‌اند و تفكر و اندیشه را از طریق آنها كسب كرده‌اند.

در هنگام صحبت كردن و قدم زدن در محیط مدرسه شاگردهایی كه از كنار استاد رویش رد می‌شوند و همه بلااستثنا می‌ایستند و با او گپ و گفتی می‌كنند، ما نیز با او از كلاس‌های موسیقی، رادیو، بخش نشریه، گالری نقاشی و سالن بزرگ آمفی تئا‌تر مدرسه كه به تازگی احداث شده است بازدید می‌كنیم.

در فاصله‌‌ای كه عزیز رویش سر كلاس می‌رود ما هم با دانش‌آموزان و مسوولان مدرسه به گفت‌وگو می‌نشینیم. رقیه رضایی از محصلان سابق مدرسه معرفت كه در حال حاضر در آن تدریس می‌كند گرافیست است و به‌تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل است، او نگاه ایده‌الی رویش را مهم‌ترین ویژگی او می‌داند و می‌گوید: او به من آموخت كه فكر كنم و برای دوردست‌ها برنامه‌ریزی كنم. من در مدرسه معرفت یاد گرفتم كه هدف داشته باشم و بال پر بگیرم و حتی به رهبری جامعه خود فكر كنم.

كریمه حسینی، فارغ‌التحصیل اقتصاد نیز با اشاره به محیط و امكاناتی كه در ایران در آن به تحصیل پرداخته بود، می‌گوید: وقتی از ایران برگشتم روزهای سختی را می‌گذراندم اما درس‌های استاد عزیز باعث شد كه خودم را با شرایط وفق دهم و باعث ایجاد اعتماد به نفس در من شد. درس‌های او به من كمك كرد كه به رسیدن به درجات بالا باور داشته باشم.

كریمه با اشاره به اینكه غیر از خانواده‌های مهاجری كه از ایران برگشته بودند دختران دیگر در اوایل اجازه حضور در مدارس را نداشتند، می‌گوید: به تدریج و با تلاش استاد عزیز تعداد دختر‌ها در مكتب زیاد شد. او تاكید می‌كند كه استاد عزیز در واقع به ما زندگی كردن آموخت.

محمد آصف رهنورد، معاون اجرایی مدرسه معرفت نیز با بیان اینكه خود شاگرد دروس انسان‌شناسی و علوم سیاسی عزیز رویش بوده است، می‌گوید: استاد عزیز انگیزه روی پای خود ایستادن و استفاده حداكثری از كوچك‌ترین امكانات و همچنین مفاهیمی چون حق و آزادی را به ما آموخت.

او پیگیری را از ویژگی‌های بارز رویش می‌داند و می‌افزاید: تلاش شبانه روزی رویش باعث می‌شود كه كار‌ها در زمان مقرر انجام شود و در واقع ما كمبود امكانات را با پشتكار جبران می‌كنیم.
او استراتژی مدرسه را طرح نگاه‌های تازه بیان می‌كند و می‌گوید: اینكه رویش خود را در هیچ نگاهی محدود نمی‌كند موجب شده است كه مدرسه معرفت بر هیچ دیدگاهی تعصب نداشته باشد و در واقع نگاه انتقادی و خودانتقادی بر مدرسه حاكم باشد.

وی با اشاره به اینكه زبان مدرسه فارسی است ارتباط دانش‌آموزان معرفت با ایران را ارتباطی فرهنگی برمی‌شمرد و می‌گوید: دستاوردهای فرهنگی، علمی، آموزشی ایران همواره به افغانستان وارد می‌شود و مورد استفاده سیستم آموزشی مدرسه ما نیز قرار می‌گیرد. با بدرقه استاد رویش از جمع خبرنگاران و عكاسانی كه برای گفت‌وگو با او تازه وارد مدرسه معرفت شده‌اند، بیرون می‌آییم در حالی كه هنوز امید و شادی‌ای كه در صدای دانش‌آموزان و از درون كلاس‌ها شنیده می‌شد در گوش‌مان طنین انداخته است. در واقع آن سرخوردگی و عصبیتی كه كم‌و‌بیش در میان مردم كابل دیده می‌شود از میان دانش‌آموزان عزیز رویش و مدرسه معرفت رخت بربسته است.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
فانی خبر داد:
وزیر آموزش و پرورش از دریافت مجوز استخدام نیروی انسانی در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این آزمون با نظارت سازمان سنجش و آموزش و پرورش برگزار می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش از دریافت مجوز استخدام نیروی انسانی در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این آزمون با نظارت سازمان سنجش و آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

علی‌اصغر فانی امروز در همایش «یاس مهربانی» ، در جمع خبرنگاران از دریافت مجوز استخدام نیروی انسانی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: مجوز استخدام صادر شده و زمان آن مشخص است.

وی افزود: آزمون استخدامی آموزش و پرورش توسط سازمان سنجش در این وزارتخانه برگزار می‌شود. مجوز استخدام شفاهاً داده شده است و دیروز پیگیر شدیم تا کتباً ابلاغ شود و به زودی دستورالعمل آن صادر می‌شود.

فانی تصریح کرد: همه جزئیات استخدام نیروی انسانی در آموزش و پرورش و دستورالعمل ابلاغی خواهد آمد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بر حسب نیاز نیروی انسانی و با توجه به جنسیت، رشته و جایگاه جغرافیایی آموزش و پرورش، توزیع نیازها را اعلام و آزمون را برگزار می‌کنیم.

وی اظهار کرد: افرادی که در آموزش و پرورش پذیرفته می‌شوند، یک سال باید در دانشگاه فرهنگیان، آموزش معلمی ببینند و پس از آن به استخدام درمی‌آیند. همچنین رشته‌ها و اولویت‌ها مشخص شده است و جزئیات آن در دستورالعمل اعلام می‌شود.

باز تعریف مدارس خاص

فانی در پاسخ به پرسشی درباره اعمال سیاست کاهش مدارس خاص در کشور، گفت: سال گذشته این سیاست اعمال شد اما توجه داشته باشید وقتی یک دانش‌آموز وارد یک مدرسه خاص می‌شود، تا فارغ‌التحصیل نشود، نمی‌توان آن دانش‌آموز را جابجا کرد. اما از سال گذشته این سیاست را با شیب ملایم و با توجه به صلاحیت دانش‌آموز شروع کردیم و آثار آن را تا سه الی چهار سال آینده خواهیم دید.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:‌ پذیرش دانش‌آموزان در مدارس خاص با توجه به شرایط هر منطقه بازتعریف شده است و البته باز تعریف به معنای کاهش نیست. در برخی از مواقع می‌تواند به معنای افزایش هم باشد. اما در مجموع گسترش مدارس دولتی نسبت به مدارس خاص در اولویت است.

مطالبات معلمان در حال پیگیری است

فانی درباره مطالبات معلمان اظهار کرد: طلب‌هایی که معلمان از آموزش و پرورش دارند، در حال پیگیری است و اگر پرداخت کنیم، رسانه‌ای اعلام نخواهیم کرد.

بازگشایی پنجشنبه‌ها در مدارس هنوز مشخص نیست

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه‌، تصریح کرد: هنوز پژوهشگاه تعلیم و تربیت، نظر قطعی درباره بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه را اعلام نکرده‌ است.

دلایل حذف عناوین استاد و استادیاری در لایحه رتبه‌بندی معلمان

وی در پاسخ به پرسشی درباره حذف عناوین خبرگی، استاد و استادیاری در لایحه رتبه‌بندی معلمان، بیان کرد: در قانون مدیریت خدمات کشوری پنج رتبه پیش‌بینی شده است که مقدماتی که شامل همه می‌شود و سپس پایه، ارشد، خبره، عالی که طبق این نامگذاری، کار رتبه‌بندی دنبال می‌شود و علت حذف عناوین «استاد» و «استادیاری» به این دلیل است که این عناوین پیشنهادی بوده و در جایی مصوب نشده است.

انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایان مقطع نهم

فانی درباره انتخاب رشته دانش‌آموزان،‌ اظهار کرد: دانش‌آموزان از آخر سال نهم می‌توانند انتخاب رشته کنند.

پیش ثبت نام مدارس غیردولتی، رایگان است

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: همانطور که قبلا اعلام کرده‌ایم خانواده‌ها در پیش‌ ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس غیردولتی نباید پولی را به مدرسه پرداخت کنند.

لفظ واگذاری مدارس اشتباه است

وی در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری مدارس به بخش غیردولتی، بیان کرد: واگذاری صورت نگرفته است و این نامگذاری غلط است. طبق ماده ۲۲ قانون مدیریت خدمات کشوری و آیین‌نامه مصوب سال ۸۹ که به تصویب دولت رسیده است، دولت و بخش دولتی می‌توانند مدارس را به مشارکت بگذارند. اما خیلی از رسانه‌ها آن را واگذاری نام بردند و این نامگذاری نادرست است. چرا که نامگذاری صورت نگرفته و دولت، مدرسه را به مشارکت گذاشته است.

وزیر آموزش و پرورش در پایان درباره توزیع شیر در مدارس، اظهار کرد: توزیع شیر در حال انجام است و اگر اعتبارات تامین شود، این مساله را پیگیری خواهیم کرد.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز خود به بررسی تقاضای نمایندگان درباره تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت.

 کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز خود به بررسی تقاضای نمایندگان درباره تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت.

قاسم جعفری در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به بررسی درخواست تعدادی از نمایندگان مبنی بر تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان وابسته به وزارت آموزش و پرورش گفت: این موضوع در جلسه امروز مورد رسیدگی قرار گرفت و ضمن این که نماینده درخواست کنندگان توضیحاتی را ارائه کرد مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: بر اساس نظر استمزاجی نمایندگان معتقد بودند تحقیق و تفحص به منظور شفاف‌سازی درباره گردش مالی و نحوه سرمایه‌گذاری، سهمی که دولت پرداخت کرده، ارکان صندوق، عزل و نصب‌ها و خدمات مختلفی که این صندوق ارائه می‌کند می‌تواند صورت گیرد. البته رای‌گیری نهایی برای مصوب شدن این موضوع به جلسه بعدی کمیسیون آموزش موکول شد.

این عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش مجلس با بیان این که رییس دانشگاه آزاد نیز با حضور در جلسه امروز کمیسیون برنامه‌های این دانشگاه را ارائه کرد گفت: در این جلسه درباره ارتقای کیفی دانشگاه آزاد، جذب هیأت علمی، افزایش ماموریت‌گرایی در دانشگاه، توجه به رشته‌های پزشکی، هیأت امناء، تبدیل وضعیت نیروها، مباحثی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

او افزود: هم‌چنین رییس دانشگاه آزاد مطرح کرد که در مورد شهریه‌ها تلاش شده از وابستگی هزینه جاری دانشگاه به شهریه‌ها کم شود. در واقع 16 درصد از 100 درصد بودجه از منابع غیرشهریه‌ای مانند مباحث پژوهشی شرکت‌های رشد و فن‌آوری و... تامین شود.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
"دروازه جهنم" کشف شد+تصاویر
 
دروازه ای رو به جهنم نام حفره آتشینی است که یک روستایی اهل چین کشف کرده است.
 
"دروازه جهنم" کشف شد+تصاویر
 
دروازه ای رو به جهنم نام حفره آتشینی است که یک روستایی اهل چین کشف کرده است ،
این حفره ۳ فوت پهنا دارد و از آن آتش زبانه می کشد .

ساکنان این محل دریافتند که زمین در این نقطه گرمتر از جاهای دیگراست و
نکته جالب اینکه کارشناسان برای اطلاع از عمق دقیق این حفره حتی نتوانستند به آن نزدیک شوند.

دمای این حفره ۷۹۲ درجه سانتیگراد از فاصله دومتری است و در شمال غربی چین قرار دارد .

حفره آتشین

حفره آتشین

حفره آتشین

حفره آتشیننوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 واکنش ها به خبر تجاوز پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی در جده همچنان ادامه دارد .
 

در تازه ترین واکنش به فاجعه شنیع جده ، پیرمرد کهگیلویه بویراحمدی پس از شنیدن این خبر از رفتن به این سفر انصراف داد و تمامی مدارک اعزام خود برای مشرف شدن به خانه خدا را از بین برد .

حسنعلی کریمی پیرمردی که در روستایی دور افتاده از توابع سیسخت زندگی میکند و مدتهاست در نوبت حج و سفر به خانه خدا قرار داشت پس از شنیدن تجاوز پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی ، جلوی اداره حج و زیارت یاسوج اقدام به پاره کردن تمامی مدارک اعزام خود کرد .

این فرد صادقانه می گوید با اجبار فرزندانم به همراه همسرم قصد زیارت به خانه خدا را کردیم و هیچ علاقه ای برای رفتن به این سفر ندارم چون معتقدم چهار طرف خانه من کعبه هایی وجود دارد که دوست دارم پولم را صرف زندگی این بندگان خدا نمایم .

وی تاکید می کند من دوست دارم عمو حسنعلی هم ولایتی هایم باشم نه حاج حسنعلی .

وی در پایان گفت : به دیدار هیچ حاجی نرفته و از این پس نیز نخواهد رفت .

عمو حسنعلی پس از بازنشستگی از آموزش و پرورش با وجود توان مالی بالا همچنان در روستا زندگی می کند
و تا کنون کارهای خیرخواهانه بسیاری انجام داده است که به درخواست ایشان از گفتن آنها معذوریم .
   


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
یک خواهر روحانی روان‌پریش برای یاد دادن تعالیم عیسی مسیح و فهماندن رنج و دردهای او به کودکان،
پسری هفت‌ساله را جلوی چشمان کودکان مجروح کرد.
یک خواهر روحانی روان‌پریش برای یاد دادن تعالیم عیسی مسیح و فهماندن رنج و دردهای او به کودکان، پسری هفت‌ساله را جلوی چشمان کودکان مجروح کرد.

 خواهر روحانی «لودا ویتا» 30 ساله که معلم کلاس درس‌های مذهبی مدرسه ابتدایی بود، دانش‌آموز هفت‌ساله به نام «آدام کلکو» را به جلوی کلاس فراخواند. وی سپس سوزنی بزرگ از داخل کیفش بیرون آورد و آن را جلوی چشمان وحشت‌زده بچه‌های کلاس به بدن کودک فرو کرد. او بعد از این اقدام رو به بچه‌های شوک‌زده گفت: این دردی که او می‌کشد در مقابل رنجی که حضرت عیسی متحمل شده، مقدار کوچکی است.

مادر خشمگین این پسربچه آسیب‌دیده، به نام «هلنا» 30 ساله به روزنامه‌ها گفت: زمانی که پسرم «آدام» با حال وخیمی به خانه آمد، کبودی و زخم‌های زیادی را در بدنش دیدم. با بهت‌زدگی از او پرسیدم چه اتفاقی برایش افتاده است و او معلمش، خواهر روحانی را مسبب آن دانست.

وی افزود: من بهت‌زده بودم. این زن روان‌پریش چه فکری کرده که این کار وحشتناک را با پچه‌های کوچک انجام می‌دهد؟ اگر جلوی این زن گرفته نشود مشخص نیست دفعه بعد چه کاری قرار است انجام دهد. به صلیب کشیدن دانش‌آموزان مانند حضرت مسیح یا کوبیدن میخ به دستان کودکان؟

یک سخنگو از مدرسه «کیسوک نوو» کشور اسلواکی گفت: ما این روش درس دادن را رد کرده و اقدام این معلم را اقدامی خلاف قانون و وحشیانه توصیف می‌کنیم.

این راهبه روان‌پریش به پلیس گفت: موضوع کلاس درباره زندگی حضرت مسیح و گناه‌های انسان بود. این بچه‌ها دعوت شدند به یک تجربه درد کشیدن که مانند زندگی حضرت مسیح همانندسازی شده بود تا از این طریق بهتر بتوانند دردهای او را درک کنند. من از دانش آموزان دعوت کردم تا سوزن را در بدن خود فرو کنند؛ البته اگر خودشان می‌خواهند و اجباری در این کار نبود.

این زن، مجروح کردن پسر هفت‌ساله را انکار کرد و گفت که آن بچه خودش در خواست کرد تا این درد را تجربه کند!

کشیش این مدرسه به نام «پیتر هولبیکا» نیز گفت: این خواهر روحانی متهم باید از مدرسه و تعلیم دادن برای همیشه محروم شود. او ثابت کرد شایستگی جایگاه والای یک راهبه و معلم را ندارد. رفتار او با کودکان خلاف عرف و دین بوده است. دادگاه باید در ارتباط با حکم او تصمیم‌گیری کند.

این زن روان‌پریش تا زمان دادگاه خود در ماه آینده، به زندان فرستاده شد.


نوشته شده در تاریخ شنبه 22 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

یکی از سۆالات مهمی که ذهن بسیاری را به خود مشغول داشته است. این است که در برابر بداخلاقی و بدرفتاری جاهلان و بی ادبان چه باید کرد؟ قطع رابطه؟ بی تفاوتی؟ پاسخ دندان شکن دادن؟ مقابله به مثل؟ عفو و گذشت؟

پاسخ را با استفاده از متون اسلامی در حوزه نحوه برخورد انبیاء و ائمه اطهار علیهم السلام با جاهلان مرور می کنیم:

1- در قرآن سوره اعراف آیات 65 تا67 چنین آمده است: به سوی قوم عود برادرشان هود را فرستادیم گفت: ای قوم من خدا را بپرستید که برای شما معبودی جز او نیست – سران قومش که کافر شدند گفتند بی تردید ما تو را در سفاهت می بینیم و بی تردید ما تو را از دروغگویان می انگاریم. [در پاسخ این بی ادبی کافران] گفت: ای قوم من هیچ نابخردی در من نیست بلکه من فرستاده ای از جانب پروردگار عالمیانم.

2-یکی از دشمنان سرسخت رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) در زیر برق آفتاب، به خواب رفته بود و عرق از سروروی او سرازیر بود، حضرت پیامبر از آنجا می گذشت و چون او را بدین حال دید از عبای خود سایبانی برای او درست نمود و خود در آن سو، به قدم زدن پرداخت و آن فرد چون بیدار شد و سایبان و پیامبر را دید از شرم به دست و پای پیامبر افتاد و در زمره ی یاران او شد. (استاد مطهری بنقل از داستان و راستان) عجیب تر اینکه پیامبر قاتل حمزه (عموی خود) را بخشید و بعد از فتح مکه همه دشمنان را عفو فرمود.

3- حضرت عیسی (علیه السلام) از محلی عبور می نمود عده ای جهود به ایشان بی ادبی کردند اما حضرت این گونه جواب می فرمایند؟

حضرت فرمود: بله آنها آنچه داشتند از خود بروز دادند و من نیز آنچه در باطن داشتم اظهار نمودم.

4-امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «یعفو عمن ظلمه » – پرهیزکاران کسانی هستند که ستم کاران خود را عفو می کنند. (نهج البلاغه خطبه 184)

این حدیث برپایه این آیه از قرآن کریم است که فرمود: [یکی از صفات پرهیزکاران این است که] خشم خود را فرو می برند و از خطای مردم می گذرند و خداوند نیکوکاران را دوست می دارد. (آل عمران /134)

گذشت و عفو امیرمۆمنان در مورد مخالفان و حتی یاران قابل خود تا حدی است که در آستانه ی مرگ در وصیتی به فرزندانش می گوید: اگر زنده ماندم خود اختیار خون خویش را دارم و اگر بمیرم مرگ وعده گاه من است اگر عفو کنم برای من نزدیک شدن به خدا و برای شما نیکی و حسنه است پس عفو کنید. آیا دوست ندارید خدا شما را بیامرزد.(نهج البلاغه – نامه 23)

"امام علی (علیه السلام) با خوارج در منتهی درجه ی آزادی و دمکراسی رفتار کرد روزی امام علی (علیه السلام) بر منبر بود (علی علیه السلام خلیفه و خوارج رعیت بودند) مردی آمد سئوالی کرد علی بالبداهه جواب گفت: یکی از خوارج از بین مردم فریاد زد (خدا بکشد این را چقدر دانشمند است) دیگران خواستند متعرضش شوند علی (علیه السلام) فرمودند رهایش کنید او به من تنها فحش داد

5- امام باقر (علیه السلام) را باقرالعلوم می گفتند یعنی شکافنده ی علوم مردی مسیحی بصورت مسخره و استهزاء کلمه ی "باقر" را تصحیف کرد به کلمه "بقر" یعنی گاو – و به آن حضرت گفت: "انت بقر" یعنی تو گاوی، امام بدون آنکه از خود ناراحتی نشان بدهد و اظهار عصبانیت کند با کمال سادگی گفت: نه – من بقر نیستم من باقرم مسیحی گفت: مادرت سیاه و و بی شرم و بدزبان بود. فرمود: "اگر این نسبت ها که به مادرم می دهی راست است خداوند او را بیامرزد و از گناهانش بگذرد. و اگر دروغ است خداوند از گناه تو بگذرد که دروغ و افترا بستی"  مشاهده این همه حلم از مردی که قادر بود همه گونه موجبات آزار یک مرد خارج از دین اسلام را فراهم آورد کافی بود که انقلابی در روحیه ی مرد مسیحی ایجاد نماید و او را به سوی اسلام بکشاند مرد مسیحی مسلمان شد.( به نقل از داستان راستان نوشته استاد مطهری)

6-جالب تر از همه این بود که "امام علی (علیه السلام) با خوارج در منتهی درجه ی آزادی و دمکراسی رفتار کرد روزی امام علی (علیه السلام) بر منبر بود (علی علیه السلام خلیفه و خوارج رعیت بودند) مردی آمد سئوالی کرد امام علی بالبداهه جواب گفت: یکی از خوارج از بین مردم فریاد زد (خدا بکشد این را چقدر دانشمند است) دیگران خواستند متعرضش شوند امام علی (علیه السلام) فرمودند رهایش کنید او به من تنها فحش داد.

7-  در کتاب الارشاد (ج2 ص145) چنین آمده است: برخی از اصحاب امام سجاد (علیه السلام) نقل می کنند که مردی از خویشاوندان امام (علیه السلام) در برابر آن حضرت ایستاد و به فحش و ناسزا و دشنام پرداخت حضرت پاسخی نداد. بعد از رفتن آن مرد، حضرت به همراهانش فرمود: دوست دارید با من بیایید تا پاسخ مرا به او بشنوید؟ عرض کردند بله امام راه افتاد در بین راه این آیه از قرآن را تلاوت می فرمودند: «وَ الْکاظِمینَ الْغَیْظَ وَ الْعافینَ عَنِ النَّاسِ وَ اللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ .» (ال عمران /134) ؛«...فرونشانندگان خشم و بخشایندگان ( لغزش های ) مردم اند ، و خدا نیکوکاران را دوست دارد. »

یکی از دشمنان سرسخت رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) در زیر برق آفتاب، به خواب رفته بود و عرق از سروروی او سرازیر بود، حضرت پیامبر از آنجا می گذشت و چون او را بدین حال دید از عبای خود سایبانی برای او درست نمود و خود در آن سو، به قدم زدن پرداخت و آن فرد چون بیدار شد و سایبان و پیامبر را دید از شرم به دست و پای پیامبر افتاد و در زمره ی یاران او شد

با شنیدن این آیه متوجه شدیم که حضرت پاسخ آن شخص را آنطور که ما فکر می کردیم نخواهد داد. حضرت رفت تا به در خانه آن مرد رسید و فرمود: به صاحب خانه بگویید علی بن الحسین بیرون ایستاده وی در حالیکه آماده شرارت بود از خانه بیرون آمد و شک نداشت که حضرت برای تلافی آمده است اما  امام سجاد (علیه السلام) با نرمی فرمودند: برادر! تو اندکی پیش نزد من آمدی و آنچه می خواستی گفتی اگر آنچه گفتی در من هست من هم اکنون از خداوند آمرزش می طلبم و اگر در من نیست از خدا می خواهم تو را بیامرزد.

آن مرد میان دو چشمان حضرت را بوسیده و عرض کرد من چیزهایی را گفتم که در شما نبود و خودم به آنچه گفتم سزاوارترم."

دعای امام سجاد (علیه السلام) را فراموش نکنیم که می فرمایند: خدایا بر پیامبر و دودمانش درود فرست و توفیق ده و یاری کن در برابر کسی که با من ناراستی می کند، خیر خواهانه رفتار کنم، کسی را که از من دوری می گزیند به نیکی پاداش دهم، هر که مرا محروم می سازد به او عطا و بخشش کنم و هر که با من قطع رابطه می کند صله رحم کنم. هر که مرا غیبت می کند نیکی هایش را یاد کنم. (صحیفه سجادیه – دعای 20 مکارم الاخلاق)

در پایان ذکر این مهم لازم است که انسان های خدایی در برابر مسائل و بی ادبی هایی که علیه شخص خودشان انجام می شد گذشت می کردند نه در برابر قانون و ارزشهای دینی.
نوشته شده در تاریخ شنبه 22 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
جلوگیری همسر فرعون از کشتن موسی، مکمل و نتیجه‌بخش کارهایی بود که مادر و خواهر موسی انجام داده بودند و مـثلـث همکاری اعلام‌ناشده مادر و خواهر موسی با زن فرعون نقـشی نتیجه‌بخش در پرورش‌یابی موسی ایفا کرد.

قرآن کریم در 63 آیه، از زنان صالح یاد کرده است. این آیات شامل تعداد نه زن می‌شود که به‌جز یک نفرشان (همسر فرعون)، بقیه از خاندان پیامبران بوده‌اند؛ یعنی مادر بزرگ، مادر، خواهر و دختران پیامبران. از این عده، پنج زن در ارتباط با حوادث ایام حیات حضرت موسی یاد شده‌اند که به ترتیب نقش‌آفرینی شامل مادر و خواهر موسی، همسر فرعون، همسر و خواهر همسر موسـی (دختران شعیب) می‌باشند. چهار زن دیگر یادشده عبارتند از: همسر ابراهیم پیامبر (مادر اسحق)، همسر زکریای پیامبر (مادر حضرت یحیی)، همسر عمران (مادر مریم و مادربزرگ حضرت عیسی) و حضرت مریم (مادر حضرت عیسی).

از این عده، فقط از حضرت مریم با ذکر نام یاد شده است و از دیگر زنان، با نسبت دادن آنها به مردان و بدون ذکر نامشان سخن رفته است. بررسی آیات مربوط به زنان صالح که تقریباً یک‌سوم کل آیات مربوط به زنان در قرآن را شامل می‌شود، بیانگر نقش آنها در طهارت زایش، پرورش و بالش پیامبران است. این پژوهش در صدد شناسایی این نقش‌ها و چگونگی آن است. از این‌رو، به بررسی آیاتی می‌پردازد که مشتمل بر احوال این زنان است. در تحقیق حاضر از شیوة تفسیری و تحلیل زبان‌شناختی بهره گرفته شده است.

مقدمه

تأثیر زن به عنوان نیمی از پیکره اجتماع بشری امری غیرقابل انکار است، اما سطح این تأثیر و کـیفـیت آن از جمله مسائلی است که بستگی تام به فـرهـنگ جوامع و بنیادهای فکری آن دارد. اگر از اشاراتی مـبهم که در مـطالعات مردم‌شناسی به گذشتة کوتاه زن‌سالاری در تاریخ بشری شده است بگذریم، عمده تاریخ حیات انسان‌ها با مردسالاری عجین بوده است. قرآن کریم نیز در دورانی نازل گردیده که فرهنگ مردسالاری در گسترة جغرافیایی مخاطب پیامبر خاتم حاکم بوده است.

در این فرهنگ، عنصـر «زن» به عـنوان انسانی فـرودسـت نسبت به مردان به حساب می‌آمـده و از این‌رو، تولد دختران مورد کراهت بوده است و چون به کسی خبر زاده شدن دختری را می‌دادند چهر‌ه‌اش برافروخته و خشمناک می‌شد. «وَ إذا بُشِّرَ أحَدُهُم بِالاُنثی ظَلَّ وَجهُهُ مُسوَدّ اً وَ هُوَ کَظِیمٌ» (نحل:58)؛ «وَ اِذا بُشِّرَ اَحَدُهُم بِما ضَرَب لِلرَّحمنِ مَثلاً ظَلَّ وَجهُه مُسوَدّا وَ هُوَ کَظیم.» (زخرف:17) فرودستی منزلت زن به امری معیشتی نیز پیوند داشت؛ چراکه او را انسانی نـان‌خـور و نه نان‌آور می‌شناختند و از این‌رو، با توجیه مـعیـشت‌مـدارانه و از ترس نداری 1مبادرت به کشتن دخـتران می‌کردند.

قرآن در چنین فضای فرهنگی و با نگاهی مبتنی بر اعتدال، نمونه‌هایی از دو دسته زنان معرفی می‌نماید؛ زنانی که به تعبیر این مقاله «زنان صالح»اند و در برابر آنها «زنان طالح» قرار دارند. مقاله در صدد معرفی دستة اول از این زنان است. شیوة کار در این معرفی، برشمردن آیات مرتبط با این زنان در قرآن است و نیز بهره‌گیری از تفاسیر، ترجمه‌های قرآن، روایات، کتب قصص قرآن و نیز فرهنگ‌ها و معجم‌های قرآنی.

در مراجعه به تفسیر‌ها نیز تلاش گردیده به آثار مفسّران متقدم و معاصر رجوع شود تا تأثیر احتمالی زمان در تفسیر آیات مربوطه نیز از نظر دور نیفتاده باشد. در مواردی نیز نیاز به مراجعه به کتب عهدین بوده، که این مهم نیز انجام گرفته است. مقاله اگرچه منحصراً به زنان صالح می‌پردازد، اما با ارائه آماری از زنان صالح و طالح، به ثقل توجه قرآن در امر فرهنگ‌سازی امعان نظر کرده است. شایان ذکر است که نمونه‌های یادشده زنان صالح در قرآن مربوط به زنان صالحی است که مرتبط با پیامبران است و به دیگر زنان صالح پرداخته نشده است.

آمار و واژگان زن در قرآن

قرآن مجید در حدود 196 آیه راجع به زنان سخن گفته است که شامل موضوعاتی به‌شرح ذیل است:احکام زنان، آفرینش زن، حقوق زنان، حجاب، زنان بهشتی، زنان اهل کتاب، زنان مستضعف، زنان پیامبر خاتم و دیگر پیامبران، زن و صاحبان قدرت، زن در قیاس با مرد، موارد منفی‌نگری به زن، دختر در نزد امم، تعدد زوجات، رابطة زن و مرد، همسرداری، طلب معاش زنان، سلوک با زنان، و نیز برشماری مصادیقی از زنان شایسته (صالح) و ناشایسته (طالح).

آیاتی که به موضوع زنان می‌پردازد نیز ذیل واژه‌هایی همچون: نساء، إمرأة، ام، مؤمنات، صالحات، انثی، بنات، زوجه، اخت و... آمده‌اند. آیاتی که به مصادیق زنان شایسته (صالح) و ناشایسته (طالح) پرداخته‌اند، جمعاً شامل 74 آیه می‌شود که از آن میان 11 آیه مربوط به زنان طالح است و 63 آیه باقـی‌مانده به معرفی زنان صالح می‌پردازد. نقطة اشتراک این دو دسته زنان، ارتباط آنها با پیامبران است.

دو تن از چهار زن طالح که در قرآن به آنها اشاره شده، همسران نوح و لوط هستند و دو تن دیگر، یکی زن عزیز مصر در داستان حضرت یوسف است و دیگری زن ابولهب در ارتباط با پیامبر خاتم. آیات مربوط به زنان صالح شامل 9 زن، یعنی همسر ابراهیم، مادر و خواهر موسی، هـمسر فرعون، دختران شعیب همسر عمران (مادر مریم)، مریم، همسر زکریا (مادر یحیی و خاله مریم) است. در واقع، آیات مربوط به زنان صالح آیاتی هستند که مرتبط با 5 تن از پیامبران می‌باشند و بیشترین تنوع آیات در این‌باره مربوط به حضرت موسی (مادر و خواهر موسی، همسر فرعون و دختران شعیب) است.

در بررسی آماری تعداد آیات، بیشترین تعداد آیات مربوط به حضرت مریم (36 آیه) و کمترین آیات مربوط به همسر فرعون و عمران (هر کدام 2 آیه) است. دیگر آیات به ترتیب شامل مادر موسی (9 آیه)، دختران شعیب (8 آیه)، همسر ابراهیم (5 آیه)، همسر زکریا (4 آیه) و خواهر موسی (3 آیه) می‌باشد. شایان ذکر است که برخی از آیات یادشده همپوشانی دارند؛ مثلاً سه آیه‌ای که راجع به خواهر موسی است، ضمن مباحث مربوط به مادر موسی آمده است. همچنین یک آیه از سه آیه مذکور به دختران شعیب نیز پرداخته است.

در دو آیه مربوط به همسر عمران نیز به مسئله مریم به عنوان فرزند او پرداخته شده است. در این میان، آیات مربوط به حضرت مریم علاوه بر فزونی کمّی، از نظر کیفیت و موضوع نیز با سایر آیات مربوط به زنان صالح متفاوت است، در حالی که در آیات مربوط به زنان دیگر، از آنها به تبع مردان یاد شده است. آیات مربوط به حضرت مریم با محوریت خود او و معرفی فرزندش عیسی(ع) در قرآن آمده است. در معرفی زنان یادشده، ترتیب تاریخی و آموزه‌های مربوط مورد نظر بوده است.

همسر ابراهیم

آیات مربوط به همسر ابراهیم، شامل آیات 71-73 سورة «هود» (وَ إمرَأتُه قائِمَة فَـضَحِکـَت... حَمِیدٌ مَجـِیدٌ) و آیة 30 سورة «ذاریات» (فـَاَ قبَلـَتِ إمرَأتـُهُ...) می‌گردد. لحن این آیات در مقایسه با آیات ماقبل آنها که خطاب به حضرت ابراهیم است از حالت عام خارج شده و به صورت خاص می‌شود و به همسر ابراهیم مژده زایش اسحاق را می‌دهد که او نیز صاحب پسری به نام یعقوب خواهد شد.

از آیات فوق دو نکته به ذهن متبادر می‌شود: یکی، مژدة فرزند به همسر ابراهیم در عین سابقه ناباروری و دیگر، باوریابی زن ابراهیم به این وعدة الهی علی‌رغم امتناع عادی زایش در سنین بالا و سابقه عقیمی.بنا به روایات، همسر ابراهیم دختر عمو یا دختر خاله آن حضرت بود (کاشـانی، [بی‌تا]، ج4، ص439/ طبرسی، 1351، ج12، ص91) و نام وی ساره فـرزند هارون یا هاران بوده است. (رازی، 1368، ج10، ص304/ طبرسی، 1351،‌ج12، ص91/ کاشانی، [بی‌تا]، ج4، ص438/ طباطبایی، 1349، ج20، ص205/ نجــار، 1966م، ص110)

هر دو دسته آیات، پس از ذکر داستان مهمان شدن فرشتگان بر حضرت ابراهیم آمده است. برابر این آیات، ابراهیم گوساله‌ای را برای مهمانان که برای او ناشناخته بودند بریان کرد و نزد آنان گذاشت. فرشتگان از تناول غذا خودداری کردند و این مایه ترس ابراهیم شد که مبادا آنها قصد سویی دارند. از این‌رو، فرشتگان حضرت ابراهیم را از این خیال بر حذر داشتند و مأموریت دوگانه خود را اعلام نمودند که یکی از آن دو، خبر فرود آمدن عذاب بر قوم لوط و دیگری، بشارت فرزند به حضرت ابراهیم و همسرش بود.

تبیین شرایط بیولوژیکی ابراهیم و همسرش سازگار با این بشارت نبود؛ چراکه ساره در نهایت عجز و پیری (عجوز) و شوهرش ابراهیم نیز پیرمردی فـرتوت بود «أنا عَجوزٌ وَ هَذا بَعلی شَیخاً.» شرایطی که فرزندآوری را به طور طبیعی و عادی ناممکن می‌کند و این امر برای ساره که پیرزنی سترون (عجوز عقیم) بود ـ یعنی کسی که در جوانی نیز عقیم بوده است ـ به مراتب امتناع بیشتری داشت. از این‌رو، عکس‌العمل او در برابر این بشارت نیز عکس‌العملی طبیعی و بازخوردی از حیا زنانگی و ناباوری بود: «إِنَّ هَذا لَـشَیءٌ عَجیب.» ساره پس از شنیدن این بشارت، با فریادی شـدیـد (صره) و به زبان آوردن سخـنی از ادات تعـجـب (یا ویلتی؛ ای وای بر من!) و محکم به صورت خود زدن (فصـَکـَّت) تـعـجب خودش را از این خبر باز نمایاند.

مفسّران قرآن در اینکه سن ابراهیم و همسرش در این زمان چقدر بوده است اتفاق نظر ندارند، ابوالفتوح رازی از قول محمدبن اسحاق و مجاهد، به ترتیب 92 و 93 سال را برای ساره و سن صد سال را از قول محمدبن اسحاق برای ابراهیم ذکر کرده است. (رازی، 1368ج1، ص305-306) تفسیر مجمع‌البیان سن 98 و 99 را برای ساره و 99، 100 و 120 را برای ابراهیم ذکر کرده است.

صاحب منهج‌الصادقین در صفحه 438 جلد چهارم، سن ساره را 90 و 99 و سن ابراهیم را 100، 112 و 120 ذکر نموده است، اما همو در صفحه 43 جلد نهم اثر مذکور اعداد عجیب 95 و 190 را برای همسر ابراهیم و ایشان ذکر می‌کند که به معنای فاصله 95 ساله سنی آنهاست. طباطبایی از مفسّران معاصر نیز از هرگونه ورود به سن حضرت ابراهـیم و هـمسرش خودداری ورزیده است. کمترین رقم سن آن دو را سفر پیدایش تورات ذکر کرده است: ساره 90 و همسرش صد سال. (سفر پیدایش، باب هفدهم، آیه18)

مادر موسی

آیات مربوط به مادر حضرت موسی شامل آیات 37 تا 40 سورة «طه» (وَ لـَقـَد مَننـَّا عـَلـَیکَ... ثـُمّ جِئتَ عـَلی قـَدَ ر یا مـُوسی) و آیات 7 و 10 تا 13 سوره «قصص» (وَ أو حَینا إلی اُمّ مُوسی... وَ أصبَحَ فـُؤادُ اُمّ مُوسی... وَلکِنَّ أکثـَرَ هُم لا یعلَمُون) می‌باشد. در آیات یادشده صحبت از وحی به مادر موسی(ع)  است.

این وحی نه از نوع وحی ویژه پیامبران است که گـفتاری و رسالی باشـد (شوری:7) و نه از نوع وحی غریزی که شامل غیر انسان می‌شود (نحل:68)، بلکه به معنای اشاره پنهانی است که در آیة 11 سورة «مریم» آمده (فَخَرَجَ عَلَی قَومِهِ مِنَ المِحرابِ...) یا الهام و سروش غیبی که در آیة 7 سورة «قصص» به آن اشاره شده است. معنای اخیر بیشتر مراد است، آن هم نه به معنای الهام عادی و ساده؛ چراکه داستان تولد و پرورش حضرت موسی نمادی از خواست الهی در غلبه مستضعفان بر مستکبران آمده است: «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ‌ وَ نُمَکِّنَ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَ نُرِیَ فِرْعَوْنَ وَ هَامَانَ وَ جُنُودَهُمَا مِنْهُمْ مَا کَانُوا یَحْذَرُونَ.‌» (قصص:5-6)

جبایی این وحی را نوعی القای مأموریت در خواب یاد کرده است که معبّران آن را بر مادر موسی تعبیر کرده‌اند. (کاشانی. [بی‌تا]، ج5، ص482/ طبرسی، 1354، ج18، ص161) یعنی بر اساس این وحی الهامی، مادر موسی می‌بایست تا وقتی که خطری فرزندش را تهدید نمی‌کند او را شیر دهد و پس از احساس خطر و ترس جانی بر او، فرزندش را در صندوقی قرار دهد و به دریا (یا رود نیل) بیندازد، و او چنین کرد.

الهام یادشده ایجاب می‌کرد که مادر موسی با توجه به سیاست اعلام‌شده و در حال اجرای فرعون در کشتن فرزندان پسر (یُذَبِّحُ أبناءَهُم وَ یَستَحیی نِساءَهُم)، نه تنها امر بارداری خود را از دیگران مکتوم دارد، بلکه مدیریت این مسئله را تا بدان‌جا پیش ببرد که پس از تولد فـرزند نیز کسی بر این امر آگاه نگردد و بستر ظهور یک انسان رهایی‌بخش و آزادکننده جامعه از ستم فرعون را فراهم آورد. با توجه به جامعة مردسالار آن زمان و عدم ذکری از پدر موسی در آیات قرآن، منزلت مادر موسی در نزد خداوند برای ما بیشتر آشکار می‌شود و تدبیر و رازداری او را در این مأموریت واگویه می‌کند.

در سفر خروج تورات از نقش برخی قابله‌ها در نجات‌بخشی پسران و امتناع آنها از اجرای دستور فرعون سخن رفته است و از دو تن به نام‌های «شفرَه» و «فوعه» یاد می‌کند (باب1، آیه16) که فرمان فرعون (به نهر انداختن هر پسر زاده‌شده و زنده نگه‌داشتن هر دختر) را اجرا نکردند، بلکه پسران را زنده نگاه داشتند. (باب1، آیات 16 تا 22) این داده تورات بیانگر آن است که به آب‌اندازی پسران امر متعارفی پس از فرمان فرعون بوده است، اما تمهیدی که مادر موسی به فرمان الهی در افکندن موسی به دریا فراهم آورد، هم موجب جلب توجه به موسی و هم نجات‌بخشی وی گردید.

مرحلة دیگر اقدام مادر موسی پس از تمهیدات لازم برای زایش موسی و شیردهی او، اقدام وی در چگونگی افکندن او به دریا پس از احساس خطر بر وجود فرزند و مراقبت از وی و تعقیبِ سرانجام او پس از افکندن در دریا بود. از این‌رو، به خواهر موسی گفت که پی‌گیر چگونگی سرانجام موسی پس از افکندن به دریا باشد و نهایت احتیاط را به منظور جلوگیری از مطلع شدن مأموران فرعون بنماید: «وَقَالَتْ لِأُخْتِهِ قُصِّیهِ فَبَصُرَتْ بِهِ عَن جُنُبٍ وَهُمْ لَا یَشْعُرُونَ.»(قصص:11) روایت تورات در چگونگی به دریا افکندن موسی به گونه‌ای دیگر است.

بنا به نوشتة تورات، مادر موسی دختر لاوی بوده است که به عقد یکی از فامیل‌های خود در آمد و چون موسی را زایید و او را نیکو منظر دید، وی را سه ماه پنهان داشت و چون بیش از آن نتوانست او را پنهان دارد، سبدی از نی ساخت و آن را قیراندود کرد تا آب داخل سبد نشود. سپس پسرش را در آن گذاشت و به کناره نهر در نیزار رها کرد و خواهر موسی از دور ایستاد تا بداند که او را چه می‌شود. دختر فرعون برای آب‌تنی به نهر فرود آمد و دو کنیزش به کنار نهر می‌گشتند. ناگهان چشم دختر فرعون به سبد افتاد. پس یکی ازکنیزانش را فرستاد تا آن سبد را از آب بگیرد. تورات در ادامه از نقش دختر فرعون در نجات موسی یاد کرده است. (همان، باب دوم، آیات1 تا 10؛ باب ششم، آیات 16 تا 20)

آخرین مرحله اقدام مادر موسی، اعمال تدبیری رازآلود در تکفل امر فرزند و پرورش و بالش او بود. بر این مهم در سورة «طه» با عبارت «یکفله» و در سورة «قصص» با کلمه «یکفلونه» تصریح شده است. از این‌رو، می‌بایست مادر موسی در امر شیردهی فرزند پس از برگرفته‌شدن او از دریا توسط مأموران فرعون و تحویل او به مادر موسی به عنوان دایه چنان عمل کند که شک اطرافیان و شخص فرعون را بر اینکه او مـادر موسی است برنینگیزد.

این مرحله را نیز مادر موسی چنان به خوبی مدیریت می‌کند که خداوند بالیده شدن حضرت موسی را در نزد مادر و تحت تکفل او به خود نسبت می‌دهد (لِتُصنَعَ عَلی عَینی)؛ یعنی تکفل مادر موسی چنان است که گویی موسی زیر نظر مستقیم خـداونـد می‌بالد و رشـد می‌کنـد. بنا بر آیات قرآنی، مادر موسی در مراحل بارداری، شیردهی قبل و بعد از افکندن به دریا (ارضعیه)، ساختن صندوقی که موسی را در آن قرار دهد و به دریا افکند (اَنِ اقْـذِفـِیهِ فِی التابوت) و به دریا افکندن فرزند و مراقبت در سرانجام او با نهایت درایت و رازداری عمل کرده است تا مشیت الهی در تحقـق وعده غلبه مستضعفان بر مستکبران صورت انجام پذیرد.

خواهر موسی

همان‌گونه که پیش‌تر بیان گردید، آیات مربوط به خواهر موسی با آیات راجع به مادر موسی همپوشانی دارد. این آیات شامل آیه 40 سورة «طه» (إذ تَمشی اُختـُکَ فـَتـَقـُول هَل أدُلـُّکـُم عَلی مَن یکفـُلـُه...) و آیات 11 و 12 سورة «قصص» (وَ قالـَت لِاُ ختِه قُصّیه فَبَصُرَت بِه عَـن جُنـُبٍ وَ هُم لا یشعـُرُون، وَ حَرَّمنا عـَلَیه المـَراضِعَ مِن قـَبلُ فـَقالـَت هَل أدُلـُّکـُم علی أهل بَیتٍ یکفـُلـُونَه لـَکـُم وَ هُم لـَه ناصِحُونَ) می‌باشد.

نقش خواهر موسی در ادامه مأموریت مادرش بود. پس از آنکه مادر موسی از ترس در خطر افتادن فرزندش او را در صندوقی قرار داد و به دریا افکند، به خواهر موسی گفت که پی او را بگیرد (قصیه) و او دورادور، به نحوی که مأموران حکومتی متوجه مراقبت او از موسی نشوند، صندوق حامل موسی و پی‌گیری سرانجام او را در دیده داشت.مأموریت دوم خواهر موسی، راهبرد تکفل شیردهی موسی از طریق مادرش بـود تـا دلـواپسی مــادر زدوده شود و از غم فراق فرزند رهایی یابد: «کَیْ تَقَرَّ عَـینَها و لا تَحزَن.» (طه:40)

همسر فرعون

از همسر فرعون در دو آیه قرآن یاد شده است: یکی آیة 9 سورة «قـصـص» (وَ قالَت إمرَأتُ فِرعونَ قُرّتُ عَین لی وَ لَکَ لا تـَقتـُلـُوهُ عـَسی أن ینفـَعـَنا او نَتـَّخِذَهُ وَلـَداً وَ هُم لا یشعـُرُون) و دیگری آیه 11 سورة «تحریم» (وَ ضَرَبَ اللهُ مَثـَلاً لِلّذینَ امَنـُوا إمرَاَت فِرعونَ إذقالـَت رَبِّ ابن لی عِندَ کَ بَیتاً فی الجَنـَّةِ وَ نَجِّنی مِن فِرعونَ وَ عَمَلِه و نَجِّنی مِن القَوم الظالِمین.)

همان‌گونه که ملاحظه می‌شود، بر نام زن فرعون تصریح نرفته است و از او با عنوان «امراة فرعون» یاد گردیده، اما مفسران قرآن با استناد به روایاتی از پیامبر اکرم(ص) از طریق ابن عباس و سعدبن جناده و ابوموسی، نام این زن را آسیه دختر مزاحم ذکر کرده‌اند (طبرسی، 1354، ج18، ص164؛ ج25، ص155/ کاشــانی، [بی‌تا]، ج7، ص74؛ ج 9، ص346/ طــباطبایی، 1357، ج31، ص25/ مکارم شیرازی، [بی‌تا]،  ج24، ص302) و صاحب منهج‌الصادقین در قولی غیرمستند، آسیه را از قوم بنی اسرائیل و عمه حضرت موسی معرفی نموده است. (کاشانی، [بی‌تا]، ج7، ص74؛ ج9، ص346) ج هوروویتس نام آسیه را تحریفی از اسنات (آسیناث) می‌داند که نام همسر یوسف است و در آیه 45 باب 41 سفر پیدایش آمده است. (خرمشاهی، 1376، ذیل آیة 11 تحریم، به نقل از: دائرة المعارف اسلام طبع دوم انگلیسی 10/710) وی بر آن است که آسیه هـمان نقـشی را ایفا می‌کند که در کتاب مقـدس عهدین، دختر فرعون بازی می‌کند.

آیه 9 سوره «قصص» نقش همسر فرعون را در باز داشتن فرعون از کشتن موسی بازگو می‌نماید. او موسی را موجب روشنی چشم خود و فرعون برمی‌شمارد و با طرح دو احتمال در حفظ موسی مانع از قتل او می‌شود. احتمال نخست آنکه امید می‌رود حفظ او سبب سودرسانی به آنها شود و احتمال دیگر آنکه ممکن است او را به فرزندی بگیرند.

در واقع، جلوگیری همسر فرعون از کشتن موسی، مکمل و نتیجه‌بخش کارهایی بود که مادر و خواهر موسی انجام داده بودند و مـثلـث همکاری اعلام‌ناشده مادر و خواهر موسی با زن فرعون نقـشی نتیجه‌بخش در پرورش‌یابی موسی ایفا کرد. همسر فرعون با علم به اینکه ناسازوارگی نشان دادن در جامعة تک‌صدایی هزینه سنگینی در پی دارد و در جامعه‌ای که در آن همگان باید مجری فرامین و تحقق‌بخش ایده‌ها و آمال حاکم جبار و مطلق‌العنان باشند راه برون‌رفتی از آن متصور نیست، با این همه، او به رغم برخورداری از تنعم فرعونی، رهایی از آن نظام و عدم همزیستی با فـرعون را طلب می‌کند و به‌جای بهره‌وری از تنعم فرعونی، خانه‌ای در بهشت و تقرب به خدا را آرزو می‌نماید: «رَبِّ ابنِ لی عِندَکَ بَیتاً فی الجَنَّة.» (تحریم:11)

همین علو روحی است که او را از آفات همنشینی با فرعون و اعوان او مصون نگاه می‌دارد و باور به خدا او را از فریبندگی‌های دنیایی حفظ می‌کند و بنا به روایات اسلامی، در زمرة چهار زن بهشتی قرار می‌گیرد که افضل زنان اهل بهشت هستند. (طباطبایی، 1360، ج38، ص234/ مکارم شیرازی، [بی‌تا]، ج24، ص30، به نقل از: الدر المنثور، ج6، ص246)

دختران شعیب

در شناسایی دختران شعیب، از آیه 40 سورة «طه» (... فَلَبِثتَ سِنینَ فی اَهلِ مَـدینَ...) و آیات23 تا 29 سورة «قصص» (وَ لَمّا وَرَدَ ماءَ مَدینَ... لَعـَلـَّکـُم تَصطَلـُونَ) می‌توان بهره گرفت. در قرآن کریم بر نام دختران شعیب و حتی اینکه این دختران فرزند چه کسی بوده‌اند تصریح نشده است، اما منابع روایی که مأخذ مفسران و کتب قصص بوده است، به تفاوتْ نام دختر بزرگ را «صفورا»، «صفیرا»، «صفرا» و «صفوره» و دختر کوچک‌تر را «صفیرا»، «لیا» و «صفرا» ذکر کرده‌اند (طبرسی، 1354،  ج18، ص186/ کاشانی، [بی‌تا]، ج7، 87-88/ مکارم شیرازی، [بی‌تا]، ج16، ص69/ نجار، 1966م، 168)

در ذکر نام پدر این دختران نیز اگرچه اغلب مفسران آن دو را دختران شعیب دانسته‌اند، اما از قول سعیدبن جبیر و او از وهب بن منبه، نقل شده است که آنها برادرزادگان شعیب یعنی فردی به نام «یثرون» یا «یثروب» بوده‌اند؛ چراکه در این زمان شعیب پس از کور شدن، فوت شده و در میان مقام ابراهیم و زمزم به خاک سپرده شده بود. مستند قول وهب بن منبه، تورات بوده است که نام شیخ کبیری را ـ که دختر خود را به حضرت موسی تزویج نمود ـ «یثرون» ذکر کرده است. برخی نیز برای حل تعارض یادشده آورده‌اند که مسمای شعیب و یثرون یکی است؛ زیرا شعیب در عربی همان یثرون در زبان سریانی اسـت. (طبرسـی، 1354، ج18، ص182/ کاشانی، [بی‌تا]، ج7، 87پ)

در منابع روایی و تفسیری امامیه و اکثریت مفسران اهل سنت نام «یثرون» پذیرفته نشده است. 2 به‌علاوه، درست است که در قرآن تصریحی بر نام شعیب به عنوان پدر دختران مذکور نرفته است، اما با توجه به اینکه از ورود موسی به آب مدین یاد کــرده و در آیاتی از قــرآن، شعیب را متوطن در مدین معرفی نموده است (اعراف:85/ هود:84/ عنکبوت:36)، قرینه‌ای به دست داده می‌شود که نام پدر این دختران شعیب بوده است. این نکته نیز شایان ذکر است که در روایتی که نام پدر دختـران «یثـرون» آمده است، شعیب را مدفون در مکه و بیت‌الحرام دانسته، در حالی که می‌دانیم محل زندگی شعیب فلسطین امروزی بوده است.

در آیات یادشده در سورة «قصص» راجـع به دخــتران شعیب چند نکته در صحت عمل و اتقان نظر آنها رخ‌نمایی می‌کند. اول، تلاش آن دختران در طریق معاش و کمک به اقـتصاد خانواده است؛ چراکه آشکار است از نعمت برادر محروم بوده‌اند و پدرشان نیز پیرمردی از کار افتاده (اَبونَا شَیخٌ کَبیرٌ) بوده است. دوم، حفظ حریم‌های لازم اجتماعی در ارتباط با دیگران است. آنها نه فقط از شبانانی که گوسفندان خود را آب می‌دادند حریم می‌گرفتند و پس از آب‌دادن گوسفندان آنان، در صدد آب‌دهی گوسفندان خود بودند (لا نَسقی حَتّی یُصدِرَ الرِّعَاء)، بلکه با موسی نیز که به آنها در آب‌دهی گوسفندان کمک کرده بود و او را «امین» تشخیص داده بودند، با حفظ حیا و حریم ارتباط می‌گرفتند: «فَجَاءتهُ اِحدَیهُما تَمشی عَلَی استِحیَاء قَالَت اِنَّ اَبی...» (قصص:25) سوم، تمهیدی است که این دختران با توجه به پیری پدر و نداشتن پشتوانه قدرت خانوادگی در جلوگیری از آسیب‌پذیری اجتماعی و ایجاد مصونیت در این زمینه فراهم آورده بودند و آن پرهیز از اقدام فردی در طلب معاش بود و دو خواهر با یکدیگر به کار گوسفندچرانی می‌پرداختند.

علاوه بر این امور، سعی آنها در محیط‌شناسی و تشخیص درست هویت افرادی که با آنها مرتبط می‌شدند نیز از داوری آنها نسبت به موسی قابل تشخیص است؛ چنان‌که یکی از آن دو، هنگامی که موسی را دعوت به آمدن نزد پدرشان نمود تا مزد کمکی را که به آنها کرده بود دریافت دارد، به پدرش توصیه کرد که او را به واسطه توانایی و درستکار بودنش (قوی‌الامین) به‌کار بگیرد و حضرت شعیب بر اساس این پیشنهاد، موسی را به همسری با یکی از دخترانش در ازای هشت تا ده سال کار مخیر نمود.

پی نوشت:

1-دو آیه در قرآن به موضوع کشتن فرزندان از ترس ناداری و عدم توان مالی در اداره آنها پرداخته است: «لا تَقتُلوا اَولادَکُم مِن إملاقٍ نَحنُ نَرزُقُکُم وَ إیاهُم»

2- در متن عهد عتیق در سفر خروج، نام پدرزن حضرت موسی «یترون» ذکر شده است. (باب دوم، آیات 16 و22؛ باب سوم، آیه1؛ باب چهارم، آیه18 و باب18، آیات1، 7، 9، 12، 14)

دکتر محمدمهدی مرادی خلج ؛ استادیار دانشگاه شیراز

منبع: خبرگزاری بین المللی زنان وخانواده- به نقل از: فصلنامه علمی – ترویجی بانوان شیعه/سال هفتم /شماره23بهار


نوشته شده در تاریخ جمعه 21 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: لایحه رتبه بندی معلمان هنوز به مجلس شورای اسلامی ارسال نشده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: لایحه رتبه بندی معلمان هنوز به مجلس شورای اسلامی ارسال نشده است.

عطاالله سلطانی‌ صبور در گفت‌وگو با مهر درباره لایحه رتبه بندی معلمان اظهار کرد: نمایندگان مجلس از محتوای لایحه رتبه بندی معلمان هیچ اطلاعی ندارند.

وی افزود: کلیات طرح در کمیسیون اجتماعی هیئت دولت به تصویب رسیده و تاکنون به مجلس شورای اسلامی ارسال نشده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: هفته آینده جلسه مشترکی با مسئولان وزارت آموزش و پرورش در مجلس خواهیم داشت تا توضیحاتی درباره جزییات محتوای لایحه رتبه بندی دریافت کنیم.

وی درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز گفت: مسئله توافق هسته ای این روزها بر مسائل دیگر غلبه دارد و هنوز بحث استیضاح در مجلس مطرح نشده است. البته امضاهایی که در ماه های گذشته برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش جمع آوری شده است، در جای خود باقیست.

هیئت وزیران در اسفند ۹۳ با رتبه‌ بندی معلمان موافقت کرد که بر اساس این مصوبه، مشمولان طرح طبقه‌ بندی معلمان شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان امور تربیتی، مشاوران، مراقبان سلامت، مدیران و معاونان مدارس و مجتمع‌های آموزشی و تربیتی براساس ضوابطی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، رتبه‌ بندی حرفه‌ای می‌شوند.

مشمولانی که بر اساس ضوابط مصوب در یکی از رتبه‌ها قرار می‌گیرند، به ترتیب از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش امتیاز حق شغل از مهر ماه سال ۱۳۹۴ برخوردار خواهند شد.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

 میلاد باسعادت دخت نبی مکرم اسلام (ص) و همسر ولایت و مادر امامت ،

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها )

وروز مادر و زن 

 بر شیفتگان اهل بیت (ع) مبارک باد.

 

همچنین میلاد با سعادت حضرت امام خمینی (ره)

 بر همه شیفتگان آن حضرت مبارک باد.

 

 امام خمینی(ره)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 
نمایشگاه بدن انسان با استفاده از اجساد واقعی «پلاستینه شده» در شهر رم در حال برگزاری است. پلاستینه کردن روشی است برای محفوظ نگه داشتن قطعات بدن انسان. در این روش آب و چربی موجود در بافت ها با نوع خاصی از پلاستیک جایگزین می شود. عضو پلاستینه شده قابل لمس است، از فساد و تباهی در امان مانده و بو نمی دهد. حتی خواص اولیۀ نمونۀ استفاده شده نیز پس از پلاستینه شدن بهتر حفظ می شود. این روش در دهه ۱۹۷۰ توسط گونتر فون هاگنز آلمانی ابداع شد.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

قابل توجه فرهنگیان مظلوم جامعه .........................

 

یکی از وزارتخانه‌های اقتصادی کشور به منظور ارتقاء انگیزه کارکنان و به دلیل اهمیت فعالیت‌های تحقیقاتی، آموزشی و خدماتی، مبلغی تحت عنوان «حق ارتقاء انگیزه» به مشمولان دریافت این مبلغ پرداخت می‌کند.

 بر اساس ابلاغیه مسئولان ارشد یکی از وزارتخانه‌های اقتصادی، به منظور ارج نهادن به فعالیت‌های تحقیقاتی، آموزشی و خدماتی و نیز ارتقاء انگیزه، تشویق و ترغیب آنان کارمندان و مدیران این وزارتخانه، مبلغی تحت عنوان «حق ارتقاء انگیزه» در نظر گرفته شده است که مدیران زیر مجموعه باید فهرست اسامی افراد مشمول دریافت این مبلغ را جهت پرداخت آن، به وزارتخانه اعلام کنند.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

علامه طباطبایی و آیت الله بهجت از مرحوم آیت الله قاضی نقل می کردند:

اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و

 به مقامات عالیه نرسد

مرا لعن کند.

نمازاول وقت فی نفسه آثارزیادی دارد،

اگر چه حضور قلب هم نباشد.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
معاون پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش گفت: فرهنگیان با ۲۵ سال خدمت می توانند بازنشسته شوند.
معاون پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش گفت: فرهنگیان با ۲۵ سال خدمت می توانند بازنشسته شوند.

محمد بطحایی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود‌: با درخواست بازنشستگی معلمان مازاد و فرهنگیانی که  کسر ساعت خدمتی دارند و آموزش وپرورش نیاز به فعالیت آن ها ندارد موافقت می شود.

وی گفت: فرهنگیان زن سرپرست خانوار و فرهنگیانی که بیماری های صعب العلاج دارند برای بازنشستگی پیش از موعود در اولویت هستند.

معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:‌ فرهنگیان می توانند درخواست بازنشستگی پیش از موعود خود را به اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود ارائه کند تا به درخواست آن ها رسیدگی شود.

بطحایی گفت: تاکنون به غیر از موارد نادری که نیاز ویژه به ماندن فرهنگیان در آموزش و پرورش بوده با درخواست بازنشستگی پیش از موعد 4 هزار نفر از فرهنگیان موافقت شده است.

وی از تغییر بیمه طلایی فرهنگیان در سال 94 نیز خبر داد و افزود: اردیبهشت امسال چهار بسته بیمه ای با شرایط متنوع جایگزین بیمه طلایی فرهنگیان می شود.

معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: حق سهم پرداختی فرهنگیان در هر یک از چهار بسته بیمه ای متفاوت است و فرهنگیان می توانند بر اساس نوع خدمات درمانی که در هر بسته ارائه می شود نوع بسته بیمه خود را انتخاب کنند.

بطحایی گفت‌: در یکی از بسته های بیمه ای خدمات عینک و دندانپزشکی برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: به دلیل بروز مشکلات مالی آموزش و پرورش در سال 93 این وزارتخانه 100 میلیارد تومان به شرکت بیمه آتیه سازان حافظ بدهکار است که در چند روز آینده پرداخت می‌شود.

معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: بر اساس قراردادی که سال گذشته با شرکت بیمه آتیه سازان حافظ بسته شده است این شرکت بیمه ای ملزم به ارائه خدمات بستری و کلینیکی به فرهنگیان تا پایان اردیبهشت خواهد بود.

وی همچنین از پرداخت 22 میلیارد تومانی مطالبات بیمه ای فرهنگیان به شرکت بیمه ایران که شرکت بیمه عامل بیمه طلایی فرهنگیان در سال‌های گذشته بود خبر داد و افزود:‌ فرهنگیانی که بالای یک میلیون تومان برای خدمات بیمارستانی و درمان پرداخت کرده اند و هزینه‌آن را هنوز دریافت نکرده اند می توانند با ارائه مدارک پزشکی هزینه پرداختی را دریافت کنند.


نوشته شده در تاریخ شنبه 15 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

کاهش رشته های تحصیلی دانش آموزان

 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: براساس طرحی که در شورای عالی آموزش و پرورش در حال بررسی است رشته های تحصیلی دانش آموزان از ۵ به ۳ رشته تقلیل می یابد.


محی الدین بهرام محمدیان افزود: بر اساس این طرح پنج رشته علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انسانی، فنی و حرفه ای و کار و دانش به سه رشته علوم پایه، ‌علوم انسانی و فنی و مهارتی تغییر و انتخاب رشته های تحصیلی نیز در پایه دهم انجام خواهد شد.


رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: با اجرای این طرح همچنین دانش آموزان می توانند در پایه یازدهم تغییر رشته تحصیلی خود را با کمترین حذف و اضافه واحدهای درسی انجام دهند و در پایه دوازدهم رشته های تحصیلی خود را به صورت تخصصی دنبال کنند.


محمدیان همچنین گفت: زنگ کتابخانه در سال تحصیلی آینده نیز در برنامه درسی دانش آموزان وجود ندارد و از سال تحصیلی 96-95 در برنامه درسی رسمی دانش آموزان قرار می‌گیرد.نوشته شده در تاریخ شنبه 15 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 
ضریب حقوق سال 94، شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، یک هزار و 376 و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، 19 هزار و 597 ریال است.
حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران در سال 1394، به میزان 14 درصد نسبت سال 1393 افزایش یافته است و حداقل و حداکثر حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر (شاغلین) موضوع ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره آن برای سال 1394، به ترتیب 7 میلیون و 500 هزار و 52 میلیون و 500 هزار ریال است؛ حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران، مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری به میزان 7 میلیون و 500 هزار ریال است.

بر اساس بخشنامه معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، ادارات آموزش و پرورش باید ترتیبی اتخاذ کنند تا مطالبات استحقاقی حکمی افراد در سال 93، نظیر ارتقاء رتبه، طبقه شغلی و غیره قبل از اجرای حکم افزایش ضریب حقوق آنان صادر شود.

به استناد بند «ب» تبصره 18 قانون بودجه سال 1394، کل کشور، مبلغ کمک هزینه ازدواج و فوت برای کارکنان مشمول در سال مذکور مبلغ 8 میلیون و 944 هزار ریال است.نوشته شده در تاریخ جمعه 14 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

دیدار جانباز ۷۰درصد آقای محمدزاده با رهبر انقلاب

یازدهم فروردین در جریان تشرف رهبر انقلاب اسلامی به حرم مطهر رضوی، جانباز سرافراز آقای حاج رجب محمدزاده و خانواده‌اش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند و مورد تفقد ایشان قرار گرفتند. آقای محمدزاده جانباز ۷۰درصد، نانوای بسیجی که در دوران دفاع مقدس و در سال ۱۳۶۶ در منطقه هور عراق، بر اثر اصابت خمپاره از ناحیه سر و صورت به درجه جانبازی نائل شد.

 

  

 نوشته شده در تاریخ جمعه 14 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

[]نوشته شده در تاریخ جمعه 14 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

[]نوشته شده در تاریخ جمعه 14 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
روستای مصر یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب آمده و نام دریای شنی کویر را به خود اختصاص داده است.
 مصر روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است. این روستا در دشت کویر ایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده است.

دریای شنی در مصر + تصاویر

دریای شنی در مصر + تصاویر

دریای شنی در مصر + تصاویر

دریای شنی در مصر + تصاویر

روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. مصر به همراه دو روستای بسیارکوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند.

دریای شنی در مصر + تصاویر

دریای شنی در مصر + تصاویر

دریای شنی در مصر + تصاویر

این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت‌گردان آشناست. بخشی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک در این روستا فیلم‌برداری شده‌است.

دریای شنی در مصر + تصاویر

دریای شنی در مصر + تصاویر

وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و ... جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر گشته است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است.

دریای شنی در مصر + تصاویر

 بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری آنجا برای عکاسی استفاده می‌نمایند.

دریای شنی در مصر + تصاویر

آب و هوای پاک وسکوت همراه با آرامش این منطقه باعث شده تا کمی از شهرهای شلوغ و پر سر و صدا و آلودگی آن فاصله بگیریم و با این قسمت از طبیعت که بوی غربت میدهد با خود خلوت کنیم. از دیدنی های روستای مصر ، وجود هتل 400 ساله روستای گرمه  است که باز در دل کویر و استراحت در این مکان گویای حرفهای ناگفته است. از دیگر مشخصه های نقاط کویری،بادگیر ها، نخلستان ها، دامپروری و به خصوص پرورش گوسفند و  شتر است که این روستا نیز از این موارد مستثنی نیست. در اطراف این روستا، بازدید از کویر نمک و  روستاهای دیدنی دیگری مانند گرمه، بیاضه  و ... خالی از لطف نبست.

دریای شنی در مصر + تصاویر


بعد مسافت با اصفهان زیاد است ولی خود محل از امکانات زیادی برخوردار نیست. برای یک  روز دیدن از  این روستا، بسیار خوب است.


نوشته شده در تاریخ جمعه 14 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

 ماجرا از یازده صبح روز ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۷۶شروع شد. شاید کسی نمیدانست در آن روز که باد شدیدی می وزد، قرار است اتفاقی بیفتد.

در آن روز صدای فریادهای معصومانه دانش آموزان روستای بیجار سر شفت، به آسمان بلند شد.

فریادها رعشه ای بر اندام معلمی انداخت که با از خود گذشتگی درس ایثار و معرفت را نه به دانش آموزان آن کلاس کوچک با بخاری نفتی، بلکه به سرتا سر این کره خاکی چه قصر نشینان و چه حلبی آبادها و چه ... داد.

باد شدیدی شروع به وزیدن گرفت و بخاری نفتی کلاس کوچک روستا را واژگون ساخت.

13910503000180_PhotoL

 

امیدزاده با تمام وجود بدون اینکه آسیبی به کسی برسد خود را به آتش زد و تا آخرین نفر از دانش آموزان را نجات داد.

اما...

دیگر صدایی از فریادهای دانش آموزان نبود. وقتی که حسن تمام دانش آموزان را از داخل کلاس بیرون آورد، برای حصول اطمینان که کسی در کلاس باقی نمانده باشد، دوباره وارد کلاس شد.

اما ای کاش کسی به این معلم فداکار می گفت؛ نرو. کسی در کلاس نیست. حسن نرو. اما او رفت. صدایی آمد. صدای ریزش بخشی از سقف و بسته شدن درب کلاس، آتش زبانه گرفت، اما درب اتاق دستگیره نداشت. معلم میان آتش خون غلتید.

حسن امیدزاده، فرشته نجات کودکان کلاس دوم مدرسه بیجار سر شفت، به شدت از ناحیه سر، صورت و دست دچار سوختگی شدید شد.

امیدزاده سالها درد و رنج ناشی از سوختگی را تحمل کرد. هرچند که حسن تمام صورت اش در آتش سوخت و دستی برای نوازش و شاید تنبیه از محبت پدر بالاترِ دانش آموزانش نداشت.، اما هیچ چیز از حُسن و جمالش کم نشد که هیچ، بلکه بر زیبایی هایش نیز افزود.

چرا که حسن امیدزاده، زیباترین کلمات هستی یعنی معرفت، انسانیت، ایثار و گذشت را معنا کرد.


سر انجام.شب چهارشنبه ۲۸ تیرماه سال ۱۳۹۱ فرا رسید. خبری در رسانه ها منتشر شد. خبری مبهوت کننده! "آخرین فداکار درگذشت"، "حسن امیدزاده معلم فداکار گیلانی دعوت حق را لبیک گفت"، "اسطوره سرزمین گیلان به ملکوت اعلی پیوست".

در طول ۱۵ سالی که حسن رنج سوختگی را به دوش کشید، چندین بار از وی تجلیل به عمل آمد، نام آن مدرسه را به اسم معلم فداکار تغییر دادند، نشان درجه یک لیاقت را از رییس جمهور وقت دریافت کرد.

اما هیچ کدام اینها برای حسن نه دست شد و نه صورت. اما صورت چون پروانه در آتش سوخته اش زیبا ترین و بالاترین نشان عالم هستی بود.

در آخرین روزهای سال ۹۳ خبری در خروجی خبرگزاری ها درج و به سرعت برق در شبکه های اجتماعی و رسانه ها منتشر شد.

خبری مبنی بر درگذشت حسن امیدزاده!! معلمی  که دوسال از پرواز ملکوتی اش می گذرد.

علت انتشار و منشاء این کار مشخص نیست، اینکه چنین اتفاقی سهواً و یا عمداً به وقوع پیوسته بر ما پوشیده است. اما اینکه عنوان شد آخرین معلم فداکار در سکوت خبری رسانه ها درگذشت کمی جای تامل دارد و یقیناً بی ارتباط با ضعیف جلوه دادن عملکرد مسئولان استان نیست.

در همین راستا تحریریه گیلان نو، طی تماسی با عبدالله رنجی رییس آموزش و پرورش شهرستان شفت، جویای ماجرا شد.

وی به خبرنگار ما گفت: "مرحوم امیدزاده در ۲۸ تیرماه سال ۹۱ از دنیا رفت. در همان سال ریاست وقت آموزش و پروش شهرستان و مدیرکل محترم آموزش و پروش مراسمی باشکوه برای ایشان گرفتند."

رنجی افزود: "مراسم سوم، هفتم و چهلمین روز درگذشت زنده یاد امیدزاده با حضور کم نظیر مردم در مسجد جامع شهرستان برگزار شد و امام جمعه موقت هرستان هم بر پیکرش نماز خواند."

رییس آموزش و پرورش شهرستان شفت ادامه داد؛" اولین مراسم سالگرد این معلم فداکار هم با شکوه بسیار برگزار و سال دوم سالگردش نیز یادمانی گرفته شد."

رنجی تصریح کرد: "در دومین سالگرد زنده نام امیدزاده، از آقای فانی وزیر آموزش و پرورش دعوت به عمل آمد که وی به عنوان سخنران اصلی مراسم حضور پیدا کرد."

رییس آموزش و پرورش شهرستان شفت در خاتمه ضمن ابراز تعجب و تاسف به دلیل اخبار منتشره در رسانه ها اظهار داشت؛ " ما همه ساله برای این اسطوره فداکاری و ایثار مراسم یادمان می گیریم، اما دلیل این کار رسانه ها را نمیدانم ولی یقیناً پیگیری های لازم را انجام می دهیم و منشاء، انگیزه، عامل و یا عاملین انتشار این خبر را شناسایی خواهیم کرد."

فرمانداری شهرستان شفت

101391_290

به ترتیب از راست به چپ: ریزعلی خواجوی(دهقان فداکار) – حسن امیدزاده (معلم فداکار)- پدر شهید حسین فهمیدهنوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
راه های رفع خستگی قلب دوم
پادرد شب عید به یک سندروم معروف تبدیل شده برای تان کلی راه حل طبیعی آماده کرده ایم که با انجام دادن شان، می توانید خستگی را از پاهای تان فراری بدهید و درد را از بین ببرید!

به پاهای تان لطف کنید!

فقط کسانی که ماساژ پا را امتحان کرده باشند، می دانند که میان ماساژ دادن و ندادن پاها تفاوت از زمین تا آسمان است! به همین خاطر هم ما تمرکزمان را روی ارائه روش های ماساژدادن پاها گذاشته ایم و سعی داریم تمام زیروبم های لازم را به شما یاد بدهیم تا شما هم از این کار لذت ببرید و انرژی از دست رفته را به پاهای تان برگردانید. برای این کار احتیاج به وسایل اولیه و دانستن نکات لازم دارید.

تسکین پا درد در سه سوت!

ماساژ دادن هم مثل خیلی از کارهای دیگر به وسایل خودش نیاز دارد. وسایل ضروری ماساژ پا شامل یک کاسه یا تشت بزرگ است که فقط به همین کار اختصاص دارد، همچنین دو عدد حوله لطیف و گرم و لوسیون و روغن های ماساژ.

اگر بعد از یک روز کاری شلوغ به منزل رسیدید و احساس کردید اگر پاهای تان زبان داشتند، الان شروع به گریه و زاری می کردند، اول از همه، پاهای تان را خیلی تمیز و با آب ولرم بشویید و خشک کنید. بعد تشت یا ظرف کوچکی را که برای ماساژ پا در نظر گرفته اید، آماده کرده و داخلش را با آب ولرم یا داغ پرکنید. (گودی تشت باید طوری باشد که حداقل تا قوزک پای شما را بپوشاند.)

حالا وقت آن رسیده که دست های تان را هم زیر آب گرم بگیرید تا اگر احیانا سرد هستند، خوب گرم شوند و آماده برای ماساژ دادن.

حوله ها، لوسیون و روغن را دم دست تان بگذارید. ترجیحا یک بالش یا کوسن در اطرافت تان داشته باشید تا بتوانید موقع ماساژ از آن استفاده کنید. تاکید داریم که این وسایل را نزدیک تان بگذارید که وسط ماساژ مرتب مجبور نشوید بلند شوید و دنبال شان بروید. این کار باعث می شود پا اصطلاحا سرما بخورد.

می توانید موزیک مورد علاقه تان را بگذارید و در حین مراحل بعدی از آن لذت ببرید. (بازهم یادتان باشد، کنترل پخش موزیک را در دسترتان بگذارید.)

یک جفت جوراب روفرشی لطیف و نرم تهیه کنید و آن را به صورت اختصاصی برای وقت هایی در نظر بگیرید که ماساژ پا دارید.

حواس تان باشد


آدم ها معمولا وقتی سرگرم کاری می شوند، خیلی چیزها یادشان می رود. یکی از این چیزها اهمیت دادن به خود است.

درست است که یک عالمه کار سرتان ریخته، درست است که عید را پیش روی دارید و زمان برای انجام دادن کارها، کم است و درست است که وقت سر خاراندن ندارید، اما لطفا مراقب خودتان هم باشید. هرجا که هستید به صدای بدن تان گوش کنید و به آن اهمیت بدهید.

صدای بدن همان احساساتی است که ممکن است به سرعت از مغزتان بگذرند، اما چون وقت ندارید و سرتان شلوغ است به آ نها توجهی نمی کنید. یکی از این صداها مربوط به خستگی است. فرض کنید برای خرید عید بیرون رفته اید، همه جا شلوغ است، کلی باید توی نوبت اتاق پرو بایستید که در نهایت بتوانید یک لباس مناسب انتخاب کنید.

در این شرایط بدن شما در حال صحبت کردن با شماست. مثلا ممکن است به شما بگوید کلافه شده، حوصله اش سر رفته یا خسته شده. این شما هستید که تا کار به جاهای باریک نکشیده باید به این صدا گوش کنید.

تسکین پا درد در سه سوت!

درست قبل از اینکه کمرتان درد بگیرد، مچ پای تان ورم کند و زانوهایتان تیر بکشند از فروشنده خواهش کنید به شما یک صندلی بدهد که بتوانید چند دقیقه ای بنشینید. اگر صندلی ها همه پر بودند، سعی کنید از همراه تان بخواهید چنددقیقه ای نوبت شما را نگه دارد. بعد می توانید با خیال راحت بیرون بروید و جایی برای نشستن پیداکنید.

به پاهای تان وقت استراحت کردن بدهید تا در شلوغ ترین روزهای سال دست تان را توی حنا نگذارند!

یک ماساژ جانانه

پاهای تان را داخل ظرف آب قرار دهید و بگذارید 5 الی 10 دقیقه داخل آب ولرم بمانند. اگر به آروماتراپی یا رایحه درمانی علاقه دارید، می توانید چند قطره از روغن معطر موردعلاقه تان را داخل آب بریزید. پشنهاد ما استفاده از اسطوخودس است که هم آرامش بخش است و هم ضدعفونی کننده. در طول این مدت زمان ریلکس کنید و به پشتی صندلی یا مبلی که رویش نشسته اید تکیه دهید. صبور باشد و بگذارید پاهای تان به خوبی مرطوب شوند.

-    بعد از ده دقیقه پاها را یکی یکی از داخل آب درآورده و با یکی از حوله هایی که از قبل آماده کرده اید، خشک کنید. بهتر این این حوله ها ولرم باشند تا پاها یک مرتبه یخ نکنند. حالا یکی از پاها را برای شروع عملیات ماساژ انتخاب کنید و پای دیگر را داخل حوله دوم بپیچید که گرم بماند و حرارتش را از دست ندهد.

-    مقدار لازم از لوسیون یا روغن ماساژی را که دوست دارید، انتخاب کنید و تمام سطح پای تان را به آن آغشته کنید. سپس شروع به ماساژ دادن کنید تا لوسیون به خوبی جذب پا شود.

-    بهتر است به پای تان کمی نرمش بدهید. برای این کار پیشنهاد می کنیم با یک دست پاشنه پا را بگیرید و با دست دیگر قوزک پا و مفاصل آن را به صورت دورانی ورزش بدهید. این کار باعث می شود آمادگی عضلات برای دریافت ماساژ و به دست آوردن بهترین نتیجه، بیشتر شود.

-    در ادامه نرمش شروع به فشاردادن پای تان کنید. با یک دست زیر پا را فشار دهید و با دست دیگر روی آن را. این کار شبیه نیشگون گرفتن آهسته است و به بالارفتن جریان خون کمک می کند.

-    بعد از تمام شدن مرحله قبل، همان طور که یک دست روی پا است و دست دیگر زیر آن، دست ها را در جهت عکس همدیگر حرکت دهید. این حرکت را به مقدار لازم ادامه دهید تا احساس کنید اصطلاحا عضلات تان نرم شده اند و آماده مرحله بعد.

خستگی را در کنید


بعد از نرمش پاها، نوبت به ماساژ اصلی می رسد. این بخش را با ضربه زدن به پاها با انگشتان دست شروع کنید. برای این کار با شست پا به ناحیه زیر پا و با بقیه انگشتان به روی پا ضربه بزنید. این کار را از انگشتان پا شروع کرده و در بخش قوزک تمام کنید. یادتان باشد مفاصل و فضاهای خالی بین انگشتان را فراموش نکنید.

تسکین پا درد در سه سوت!

بعد از این ماساژ کلی، وقت آن می رسد که هر بخش از پای تان را به صورت اختصاصی ماساژ دهید. این کار را از انگشتان و با حرکات دایره ای شروع کنید. هرحرکت را از یک تا پنج بار تکرار کنید. پیشنهاد ما این است که اول سراغ انگشت کوچک بروید و بعد یکی یکی جلو بیایید تا به شست پا برسید. برای انجام ماساژ دورانی کافی است انگشت شست تان را زیر انگشت کوچک پا قرار دهید و روی آن را با انگشت اشاره و میانی دست ماساژ دهید. برای بقیه انگشتان نیز همین کار را انجام دهید.

یکی از بخش هایی که می توانید با ماساژ آن، آرامش زیادی به دست بیاورید درست زیر انگشتان پا قرار دارد. کافی است با چهار انگشت دست، چهار فضای خالی بین انگشتان پا را پیدا کنید و با حرکات رو به جلو و عقب این ناحیه را ماساژ دهید.

وقتی ماساژ ناحیه بین انگشتان پا تمام شد، سراغ بخش های میانی و انتهایی پا بروید. سعی کنید اول با انگشت شست تان حرکات دورانی ایجاد کنید و بعد آهسته ضربه بزنید. این کار نیز در رفع خستگی پاها، اثرات بسیار مفیدی دارد.

ماساژ دادن را با آهسته کردن ضربه هایی که به پا می زنید، تمام کنید. این کار را از انگشتان پا شروع کنید و به سمت قوزک بیایید. بعد از تمام شدن ماساژ یک پا، نوبت به پای دیگر می رسد. کل این کارها معمولا چیزی در حدود 45 دقیقه طول می کشد.

بعد از تمام شدن ماساژ، روغن یا لوسیون اضافه ای را که روی پوست مانده، با دستمال کاغذی پاک کنید و دمپایی روفرشی تان را بپوشید. خیلی مراقب باشید که سُر نخورید.

رفلکسولوژی؛ بهتر از همیشه


یک ماساژی هم هست که کاملا اختصاصی پاهاست. اسم این ماساژ رفلکسولوژی است. متخصصان این ماساژ اعتقاد دارند که هر بخش از کف پاها مربوط به سلامت یکی از اعضا یا ارگان های بدن است. به همین خاطر با ماساژ تلاش می کنند که سلامت این اعضا را بهبود ببخشند. در این نوع از ماساژ کف پا به پنج قسمت کلی تقسیم می شود.

انگشتان پا: متخصصان این ماساژ اعتقاد دارند برای بهبود سردرد و گردن درد باید انگشتان و مفاصل آنها را به خوبی ماساژ داد.

انحنای کنار شست پا: این انحنا وابسته به سلامت ستون فقرات و مهره های آن در نظر گرفته می شود در حقیقت برای تسکین دردهای این ناحیه باید انحنای کنای شست پا را به خوبی ماساژ داد.

بخش تحتانی انگشتان پا:
درست همان قسمت های برجسته ای که زیر انگشتان پا قرار دارند، مربوط به سلامت ناحیه قفسه سینه و اعضای داخل آن یعنی شش ها می شوند. این مرحله از زیر شست پا شروع می شود و به زیر انگشت کوچک می انجامد.

لاغرترین قسمت پا: در رفلکسولوژی اعتقاد بر این است که لاغرترین بخش کف پا که معمولا در قسمت میانی قرار دارد مربوط به ناحیه شکم می شود. به همین خاطر اگر کسی به دلیل مشکل معده درد یا عملکرد نامناسب روده های به یک متخصص ماساژ پا مراجعه کند، احتمالا خواهددید که بخش میانی پای او بیشتر ماساژ داده می شود.

پاشنه پا:
آخرین بخش تقسیم بندی کلی مربوط به پاشنه پا می شود. این قسمت را وابسته به لگن افراد در نظر می گیرند. تمام اجزای بدن که در بخش لگن قرار دارند نیز مربوط به همین بخش هستند.

البته هرکدام از بخش های بالا خودشان به نقاط ریزتری تقسیم بندی می شوند. چنانچه سرتان خیلی شلوغ است و پادرد ناشی از زیاد کارکردن، امان تان را بریده، بد نیست سری به یک متخصص ماساژ کف پا بزنید. با این ماساژ هم دردتان تسکین پیدا می کند و هم به بقیه اعضای بدن تان کمک کرده اید سالم تر بمانند.

تسکین پا درد در سه سوت!

غیر از ماساژ،  چه کار کنیم؟

ممکن است حوصله ماساژ دادن پاهای تان را نداشته باشید و دل تان بخواهد بدون زحمت، خستگی از پاهای تان فرار کند. اگر این طور است راهکارهای زیر می توانند به دردتان بخورند.

تکنیک آب سرد و گرم


این تکنیک به خصوص برای رفع درد پا مناسب است. یک سطل را با آب سرد پر کنید و سطل دیگر را با آب گرم. اول برای مدت سه دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید و بعد آنها را به مدت 10 ثانیه الی یک دقیقه در آب سرد بگذارید. این کار را دو الی سه بار تکرار کنید و بعد پاهای تان را خشک کنید. آب گرم جریان خون را در سطح پاها افزایش می دهد و آب سرد از التهاب شان کم می کند. یادتان باشد این عملیات باید با آب سرد تمام شود. اگر با سطل آب ارتباط برقرار نمی کنید می توانید این کار را با حوله داغ و بسته یخ به مدت 10 دقیقه و به طور متناوب امتحان کنید.
 
سرکه بر هر درد بی درمان دواست


سرکه یک عالمه خواص درمانی دارد و یکی از این خاصیت ها از بین بردن درد پاهاست که بر اثر گرفتگی عضلانی ایجاد شده است. برای اینکه درد پای شما هرچه زودتر بهبود پیدا کند، کافی است یک سطل آب داغ تهیه کنید و دو قاشق غذاخوری سرکه داخل آن بریزید. بهتر است یک بسته نمک دریایی تهیه کنید و برای این جور مواقع در خانه داشته باشید.

اگر هم نمک دریایی ندارید می توانید از نمک معمولی استفاده کنید. نمک معمولی یا دریایی را به محلول سرکه و آب داغ اضافه کنید و پاهای تان را به مدت 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید. یک روش جایگزین دیگر هم این است که دو ظرف مختلف تهیه کنید و در هر کدام مقدار مساوی از آب و سرکه بریزید. منتها آب یکی از سطل ها باید سرد باشد و دیگری گرم.

بعد حوله ای را که از قبل برای این کار آماده کرده اید، داخل ظرف آب گرم ببرید و سپس فشار دهید تا آب اضافه آن گرفته شود. پاهای تان را به مدت 5دقیقه در این حوله قراردهید. سپس همین کار را با سطل آب سرد انجام دهید. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید تا درد و خستگی پاها تخفیف پیدا کند.

تسکین پا درد در سه سوت!

روغن درمانی با همکاری میخک


حالا که به شلوغ ترین روزهای سال نزدیک می شویم در فهرست خریدتان روغن میخک را هم قرار دهید. روغن میخک را هم قرار دهید. روغن میخک در برطرف کردن سردردهای شدید، درد مفاصل، قارچ ناخن و درد پاها موثر عمل می کند و در عین حال گردش خون را بالا می برد.

به همینخاطر یک شیشه روغن میخک تهیه کنید و هربار که پاهای تان درد گرفتند، آنها را به خوبی با این روغن ماساژ دهید. می توانید این کار را چند بار در طول روز تکرار کنید.

اگر پوست تان حساس است. سه قطره روغن میخک را به یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا نارگیل اضافه کنید که رقیق شود و بعد روی پوست ماساژ دهید. بهتر است از این ترکیب روی زخم ها استفاده نکنید.

ضددرد، ضد خستگی


روغن های گیاهی مثل رزماری، اوکالیپتوس و نعنا برای رفع خستگی بسیار مناسب هستند.

کافی است چهار قطره اوکالیپتوس، چهار قطره رزماری و دو قطره نعنا را داخل یک سطل آب گرم بریزید و پاهای تان را به مدت 10 دقیقه در این محلول قراردهید. خواهیددید که درد پاهای تان خیلی زود تسکین پیدا می کند.

چی بخوریم؟


یکی از خوراکی هایی که می تواند مثل یک مسکن عمل کند و به سرعت دردپاها را از بین ببرد مارچوبه است! در حقیقت مارچوبه دوای دردهایی است که بر اثر التهاب مفاصل یا ورم آنها ایجاد شده اند. کافی است چند تکه مارچوبه را به مدت چند دقیقه بخارپز کرده و سپس نوش جان کنید.

مارچه یک مُدِر (ادرارآور) طبیعی است و به همین خاطر می تواند به سرعت مایعات اضافه را از بدن شما خارج کند و از التهاب مفاصل بکاهد. اگر از طعم این گیاه خوش تان نمی آید، می توانید آن را در کنار وعده غذی اصلی تان بخورید.

نکات مهم برای مراقبت از پاها

-    وقتی قرار است ساعاتی طولانی را خارج از خانه سپری کنید، سعی کنید راحت ترین کفش ممکن را بپوشید. راحت ترین کفش شما همانی است که وقت بعداز چند ساعت سر پا ایستادن و با وجود اینکه پاهای تان ورم هم کرده اند، همچنان توی کفش تان احساس راحتی کنید. کفشی که زیره و کفی استاندارد داشته باشد و بر مهره های کمرتان فشار وارد نکند. اگر چنین کفشی ندارید، لازم است هزینه کنید و یک جفت کفش خوب بخرید صرف این هزینه، کفشی و برای تمام فصول به شما هدیه می کند.

-    برای از بین بردن ورم پاها که از ایستادن زیاد ناشی شده است، وقتی به خانه رسیدید، دراز بکشید و یک بالش کوتاه را زیر پاهای تان بگذارید. طوری که کمی بالا بیایند. بالا گذاشتن پاها باعث برگشت خون از پاها می شود. این کار را بیشتر از چند دقیقه کوتاه انجام ندهید.

-    اگر سر جورابی که به تازگی خریده اید، پاره شده است لازم نیست حتما جوراب تان را دور بیندازید. شما می توانید این جوراب را از نیمه ببرید و تنها قسمت بالایی آن را نگه دارید. می پرسید به چه دردی می خورد؟ کافی است هنگامی که پاهای تان خسته هستند این محافظ قوزک پا را بپوشید تا متوجه شوید هدف از این کار چه بوده است؟

-    به خاطر داشته باشید همان قدر که رسیدگی به دست ها مهم است، مراقب از پاها هم اهمیت دارد. هر مشکلی را که برای این اعضای بدن شما اتفاق افتاد، به سرعت حمل کنید و پشت گوش نیندازید. گاهی وقت ها همین مشکلات به ظاهر کوچک خیلی سریع بزرگ می شوند و حتی موقع راه رفتن نیز برای تان دردسر درست می کنند.

-    هنگام ماساژ پاها سعی کنید هرچه از سمت انگشتان به سمت پاشنه پا می آیید، فشار را بیشتر کنید و برعکس؛ این گونه به جریان موثر خون در سطح پاها کمک می کنید.

-    افراد مبتلا به دیابت قبل از انجام هرکدام از این ماساژها حتما با پزشک شان مشورت کنند.

-    اگر با همه این روش ها باز هم پادرد به قوت خودش باقی بود، حتما تا تعطیلات از راه نرسیده، به پزشک متخصص مراجعه کنید.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 فروردین 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

امام باقر علیه‏ السلام:

هر گاه مؤمن از دنیا فارغ شد، بلند مرتبه می‌شود و شیرینى محبت خدا را می‌چشد.قالب وبلاگ


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات