دبستان سعدی گناباد
حداقل ارج نهادن معلم با ماست . اما اجـــــــــــر دادن معلم با خداست
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

تجلیل از دانش آموز علیخانی رتبه اول کشوری

 

 

جناب آقای سید محمد مهدوی مدیر یت محترم آموزش و پرورش گناباد به اتفاق آقایان سالاری و گنابادی
با حضوردرمنزل دانش آموز عزیز
رضا علیخانی
رتبه اول  کشوری مسابقات حفظ قرآن کریم
ضمن تبریک این افتخاربزرگ برای شهرستان بویژه دانش آموزان وفرهنگیان گناباد،
مراتب تقدیر وتشکر خودرا از این دانش آموز قرآنی و خانواده معظم  ایشان اعلام نمود.
قابل توجه این که ایشان سرگروه فعال حلقه صالحین پایگاه بسیج سردار شهید مهندس حسین شوریده
وقاری و مجری طرح جامع نور مسجد چهارده معصوم ( علیهم السلام) شهرستان گناباد هم هستند.
سربلندی این عزیز آرزوی ماست.
از مدیریت جوان و پر تلاش آموزش و پرورش شهرستان و همکاران خدومشان هم تشکر می کنیم.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

 

دوست و همکار عزیز جناب آقای علیرضا نجار شهری

 

انتخاب بجا و شایسته حضرتعالی را به عنوان معاون آموزشی

مدیریت آموزش و پرورش شهرستان گناباد

 

صمیمانه تبریک گفته و آرزوی توفیق در این مسئولیت سنگین را برایتان داریم.

.......

جا دارد از زحمات مخلصانه

دوست فرهیخته و همکار خدوم خودمان جناب آقای باقری

در طول سالها خدمت صادقانه در این پست صمیمانه تقدیر بعمل آوریم.

 

 

سربلند باشید و همیشه پیروز

 نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

نشست استادان و دانشجویان خارجی شركت‌كننده در هشتاد و یكمین دوره‌ی دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی،

به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،

در حسینیه‌ی الزهرای مجتمع امام خمینی (ره) برگزار شد.

نشست استادان و دانشجویان خارجی شركت‌كننده در هشتاد و یكمین دوره‌ی دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، مرداد، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در حسینیه‌ی الزهرای مجتمع امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این نشست كه با حضور اساتید و دانشجویان خارجی شركت‌كنندگان در هشتاد و یكمین دوره‌ی دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامعلی حداد‌عادل، رییس بنیاد سعدی، علی معلم‌دامغانی، رییس فرهنگستان هنر و جمعی از استادان زبان فارسی و شخصیت‌های فرهنگی، دانشگاهی و فرهیخته‌ی كشورمان برگزار شد، چند تن از دانشجویان زبان فارسی، با قرار گرفتن پشت تریبون سخنرانی، به بیان دیدگاه‌های خود درباره‌ی زبان و اربیات فارسی پرداختند.

اسماء شحاته، فارسی‌آموز مصری در سخنانی كوتاه در این نشست، زبان فارسی را زبان عشق، محبت و دوستی نامید و گفت: وجود شاعرانی چون سعدی و حافظ و مولانا، گواه این نكته است كه زبان فارسی، دارای ریشه‌ای كهن چه قبل و چه بعد از اسلام است.
وی ادامه داد: امروز كه ما تا حدودی و نه البته كامل، با زبان فارسی آشنایی پیدا كرده‌ایم، زیبایی‌های این زبان را بیشتر درك می‌كنیم.

شحاته ادامه داد: زبان فارسی بدون شك، بعد از زبان عربی، دومین زبان جهان اسلام است. به دلیل نزدیكی و قرابتی كه با زبان عربی دارد و استفاده از رسم‌الخط مشترك، یادگیری این زبان را برای عرب‌ها آسان كرده است.

وی در پایان سخنان خود با تأكید بر میهمان‌نوازی و خونگرمی مردم ایران، و یادآوری تمدن‌های كهن و قدیمی ایران و مصر، گفت: شیفتگی ما به زبان فارسی به دلیلی وجود اشعار شاعرانی چون حافظ و مولانا و آشنایی ما با شاهكار فردوسی یعنی شاهنامه و همچنین شاعری چون سعدی است كه می‌فرماید:

بنی آدم اعضای یك پیكرند / كه در آفرینش ز یك گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار

آناستاسیا، فارسی‌آموز دیگر از كشور بلاروس بود كه در مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در حال تحصیل است. وی در آغاز سخنان خود در این نشست، با ابلاغ سلام مردم كشورهای روسیه، بلاروس و اوكراین خطاب به حاضران، گفت: حرف‌هایم را با این شعر زیبا آغاز می‌كنم: چون شكر شیرین و چون گوهر زبان فارسی است / فارسی فرهنگ و آیین و نشان پارسی است.
وی ادامه داد: از شما سپاسگذارم كه پذیرای بیش از 200 نفر از كشورها و فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف هستید كه از روی علاقه به آموختن زبان فارسی روی آورده‌اند.

وی افزود: این فرصتی كه به ما داده شده است، انبوهی از خاطرات خوب و تجربه‌ای گران‌بها به ما می‌دهد. ما نیز اینجا گرد هم آمده‌این تا امكان برقراری ارتباط مستقیم و مستمر با زبان فارسی و استادان این حوزه را به دست بیاوریم.

همچنین صدرالدین میرزایف، از تاجیكستان، دیگر سخنران خارجی این نشست بود. وی با بیان اینكه مردم ایران و تاجیكستان از دوران قدیم دارای یك ادبیات، یك فرهنگ، یك تمدن و یك زبان بوده‌اند، گفت: خوشبختانه روابط ایران و تاجیكستان در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و اقتصادی رو به گسترش است و نمونه‌ی ان حضور گروه 9 نفره از دوشنبه و خجند تاجیكستان در هشتاد و یكمین دوره‌ی دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در ایران است.

وی در پایان سخنان خود فواید حضور در این دوره برای استادان و دانشجویان خارجی زبان فارسی را اینگونه برشمرد: آموختن زبان، فرهنگ و تمدن ایرانی توسط مردم دیگر اقوام، انتشار زبان فارسی در كشورهای غیرفارسی‌زبان، حضور همدل دانشجویان از نژادهای مختلف جهان و آشنایی نزدیك با جغرافیا و فرهنگ و تمدن ایران.
در ادامه نظر محمد از تاجیكستان و حسن مهدی جعفری از هندوستان با قرار گرفتن پشت تریبون، اشعار زیبایی از شعرای ایران‌زمین و پارسی‌گوی را دكلمه كردند كه با استقبال حاضران در نشست، به ویژه خارجی‌ها روبرو شد.

همچنین، استاد علی معلم‌دامغانی، شاعر، ادیب و رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران در سخنان كوتاهی كه با دكلمه‌های زیبای وی از اشعار خود استاد و شاعران بزرگ ایران زمین، همراه بود، ضمن معرفی زبان فارسی به عنوان زبان درد و دردمندی، ابراز امیدواری كرد كه آموختن زبان فارسی توسط این گروه حاضر در نشست، به واسطه‌ای میان حكمت شرقی فارسی‌زبانان با مردمان دیگر نقاط جهان باشد.

بنا بر اعلام این خبر، دوره‌ی دانش‌افزایی استادان و دانشجویان خارجی زبان فارسی با شركت 204 استاد و دانشجو از سراسر دنیا، توسط بنیاد سعدی و با همكاری رایزنی‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور در حال برگزاری است كه از این تعداد، 131 تن را استادان و دانشجویان زن و 73 تن را استادان و دانشجویان مرد تشكیل می‌دهند.

در این دوره كه با افزایش صد در صدی شركت‌كنندگان آن نسبت به دوره‌های پیشین همراه است، اساتید و دانشجویان خارجی زبان فارسی از 35 كشور جهان حضور دارند و در مدت برگزاری آن از 11 مرداد تا 5 شهریور، به بازآموزی و دانش‌افزایی خود در آموزش زبان فارسی در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین می‌پردازند.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

پلیس چین از دستگیری هفت نفر خبر داد که دانش‌آموزان را مجبور می‌کردند خون خود را اهدا کنند.

پلیس چین از دستگیری هفت نفر خبر داد که دانش‌آموزان را مجبور می‌کردند خون خود را اهدا کنند.

طبق اعلام پلیس این کشور، دست‌کم هشت کودک ۱۰ تا ۱۶ ساله مجبور شده بودند به یک شرکت در استان «گاسنو» خون اهدا کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که این کودکان مورد ضرب و شتم یک گروه تبهکار قرار گرفتند تا به این کار رضایت دهند.

در میان افرادی که دستگیر شده‌اند یکی از کارکنان مرکز اهدای خون بوده و در بازجویی‌های خود اعتراف کرده که برای پیدا کردن تعداد اهداکننده بیشتر خون تحت فشار بوده است. این کودکان مجبور بودند مدت هفت ماه و ماهی یک بار خون خود را اهدا کنند. همچنین میزان خون اهدایی آنان سه برابر میزان معمول بوده است.

به نقل از خبرگزاری شینهوا، اقدام غیرقانونی این گروه خلافکار زمانی آشکار شد که یکی از کودکان موضوع را با والدین خود مطرح کرد.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

تفکر انتزاعی در حدود سن 14سالگی به‌ وجود می‌آید و در ‌این زمان است که فرد می‌تواند تصویری از «درک‌زمان» داشته باشد. کودکان دبستانی به دلیل اینکه در این محدوده‌ی سنی قرار ندارند قادر به درک زمان نیستند.

ک روانشناس با اشاره به اینکه فیلم‌ها و بازی‌های خشن کودکان را مستعد بزهکاری در بزرگسالی می‌کند گفت: والدین باید تا جایی که ممکن ‌است از خریدن تبلت به ‌عنوان اسبا‌ب‌بازی در سنین دبستان خودداری کنند زیرا تبلت و سایر وسایل دیجیتالی محاسن و معایبی دارد که معایب آن در‌ این سنین بیشتر است.

دکتر الهام فروزنده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کودکانی که فیلم‌ها و بازی‌های خشن تماشا می‌کنند پرخاشگری را می‌آموزند گفت: این کودکان 10 ‌سال بعد مستعد بزهکاری می‌شوند.

وی در خصوص انواع بازیهایی که کودکان به آن تمایل دارند گفت: باید دید که تبلت به‌ عنوان اسباب ‌بازی برای کودک خریداری شده است یا نوعی ابزار برای مدرسه است. اگر این وسیله به ‌عنوان اسباب‌بازی تهیه شده باشد، این بازیها باید متناسب با سن کودک باشد.

فروزنده افزود: بر ‌این اساس والدین باید تا جایی که ممکن ‌است از خریدن تبلت به ‌عنوان اسبا‌ب‌بازی در سنین دبستان خودداری کنند. تبلت و سایر وسایل دیجیتالی محاسن و معایبی دارد که معایب آن در‌ این سنین بیشتر است.

این دکترای روانشناسی با تاکید بر اینکه والدین باید فرزند خود را قانع ‌کنند که تبلت مناسب سن او نیست گفت: مرحله‌ اول صحبت‌کردن پیرامون وسایل مورد نیاز و مناسب هر سن و گام بعدی جانشین‌ کردن وسایل و ابزار دیگر است.

فروزنده گفت: «درک زمان» مفهومی است که بر اساس آن وقتی فردی به کاری مشغول است باید بتواند بگوید چه‌مدتی آن کار را انجام داده است. کودکان دبستانی توانایی «درک‌زمان» را ندارند، برخی والدین از‌این مسأله شکایت دارند که وقتی فرزندشان با تبلت بازی می‌کند و آنها از ‌آن می‌پرسند که چند ساعت است که با تبلت بازی می‌کنی کودک قادر به پاسخگویی نیست.

این دکترای روانشناسی یادآور شد: تفکر انتزاعی در حدود سن 14سالگی به‌ وجود می‌آید و در ‌این زمان است که فرد می‌تواند تصویری از «درک‌زمان» داشته باشد. کودکان دبستانی به دلیل اینکه در این محدوده‌ی سنی قرار ندارند قادر به درک زمان نیستند.

وی گفت: هر سنی اقتضای خاص خودش را دارد. کودک در سنین دبستان دوره‌ حساس رشد جسمی خود را سپری می‌کند که بهتر است به جای عدم تحرک و استفاده از ابزار دیجیتال، به جنب ‌و جوش بپردازد.

جنب ‌و جوش در سنین دبستان اساس عدم ابتلا به اختلالات یادگیری است

فروزنده با بیان اینکه جنب ‌و جوش در این سنین، اساس عدم ابتلا به اختلالات یادگیری است گفت: علاوه بر این مشکلات چشمی و ستون فقرات در کمین کودکان و نوجوانانی است که با وسایل دیجیتال به ویژه تبلت و کامپیوتر بازی می‌کنند.

وی تصریح کرد: برخی بازی‌ها اعتیادآور است و افراد بزرگسال را نیز گرفتار می‌کند. اعتیاد به کامپیوتر نیاز به ترک دارد منتهی به دلیل اینکه اعتیاد مجاز محسوب می‌شود کسی خطر آن را احساس نمی‌کند. این خطر زمانی محسوس است که کودک با مشکلاتی مانند پرخاشگری در رفتار نسبت به اطرافیانش مواجه می‌شود.

فروزنده گفت: والدین برای تشویق کودکان دبستانی به او قول خریدن تبلت، کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه را ندهند زیرا این وسایل متناسب با سن کودک نیست حتی اگر کودک شاگرد ممتاز شود نمی‌توان دلیل قانع ‌کننده‌ای برای اختصاص تبلت به او باشد.

این دکترای روانشناسی خاطر نشان کرد: بهترین نوع تشویق را خود کودک می‌تواند تعیین کند. می‌توان در این رابطه از او پرسید که دوست دارید برای شما چه جایزه‌ای بخرم در صورتی ‌که کودک وسایلی مانند تبلت را نام برد باید با توضیحات قانع‌کننده او را از نظرش برگردانیم.

وی گفت: در‌ حال ‌حاضر برخی نوجوانان در دوره‌ی دبیرستان هستند که از تلفن همراه استفاده نمی‌کنند و این نشأت گرفته از تربیت والدین آنهاست زیرا ضرورتی برای استفاده از این وسیله در‌ این سنین وجود ندارد.

فروزنده یادآور شد: شیوه‌ کنترل منطقی که بر اساس آن می‌توان فرزند را متقاعد کرد که چه وسیله‌ای برای او لازم است ممکن ‌است به والدین کمک کند تا در تربیت فرزندان موفق باشند.

وی افزود: بهترین جانشین برای تبلت و رایانه، پازل و مهارت‌های حرکتی است. والدین بدانند که هیچ چیزی جای تحرک و جنب ‌و جوش را نمی‌گیرد.

این دکترای روانشناسی در پایان گفت: کودکان در سنین دبستان باید مهارتی مانند موسیقی یا ژیمناستیک را یاد بگیرند تا در دوره‌ی‌ بعدی با ارائه‌ی آن مهارت تشویق شوند. این موجب می‌شود تا اعتماد به نفس آنها افزایش یابد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

وزیر آموزش و پرورش گفت: با سیاست جدی در استان ها به دنبال آن هستیم که یک بخشنامه زمان بندی شده داشته باشیم و طی 2 سال آینده پوشش تحصیلی دانش آموزان در مدارس غیر دولتی را به 12 درصد برسانیم.

 علی اصغر فانی در افتتاحیه طرح تعالی مدیریت مدرسه که از امروز به مدت 3 روز در دانشگاه شهید رجایی در حال برگزاری است، افزود: ارتقای کیفیت، استراتژی امروز آموزش و پرورش است به دلیل آن که جمعیت دانش آموزی در 10 سال گذشته از 19 میلیون به 5/12 میلیون و امکانات آموزش و پرورش در این مدت افزایش  خوبی داشته است. پس طبیعی است که از ترکیب دو گزاره کاهش جمعیت دانش آموزی و افزایش منابع  کیفیت آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین راهبرد آموزش و پرورش اتخاذ شود.

وی افزود: در سال های خیلی قبل به دلیل تراکم بالای جمعیت دانش آموزی و کمبود امکانات رویکرد آموزش و پرورش وقت تامین و پاسخگویی کمی به جامعه از لحاظ آموزشی وجود داشت اما امروز دغدغه آموزش و پرورش از بحث‌های کمی به کیفی ارتقا یافته است که در مدارس به ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی تبدیل می شود.

فانی آموزش و پرورش را بزرگترین و پرجعیت ترین دستگاه حاکمیتی دولت خواند و تصریح کرد: اهمیت آموزش و پرورش در شکل گیری نسل امروز و آینده ساز کشور آنرا از یک نهاد عظیم به ارگان مهم در کشور تغییر داده است  که باید به همه توجه ویژه داشت.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که نهاد تعلیم و تربیت مملو از چالش ها و مسائل مختلف است، عنوان کرد: همه وزرای آموزش و پرورش قبل به فراخور بعضی از مسائل به حل تعدادی از چالش ها و مسائل پرداخته اند، اما منطق و مدیریت صحیح در مواجه با این موضوعات اولویت گذاری در کارهاست.

فانی تاکید کرد: به جای ورود به اقیانوسی از مشکلات باید مسائل و چالش ها را احصا و طبقه بندی کرد و سپس با حفظ اولویت ها و همت همه مسئولان نسبت به حل آنها اقدام کرد.

 وزیر آموزش و پرورش ساماندهی و بهسازی بیش از یک میلیون کارمند را از اولویت های مهم این وزارتخانه دانست و گفت: توزیع نامتناسب آن اعم از رشته، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، کمبود شایستگی و مهارت باعث شده که بهره‌وری در این نهاد  به حداقل برسد.

فانی افزود: نقش نیروی انسانی در تحول سازمانی و منابع انسانی بسیار مهم است و اگر به دنبال انقلاب اداری و تحول آموزشی در کشور هستید کلید آن در اختیار آموزش و پرورش است.

*تا وقتی مدیر به دخل و خرج مدرسه مسئول نباشد بهره وری نخواهد داشت

وی عملیاتی کردن بودجه را سومین سیاست آموزش و پرورش مطرح کرد و افزود: تا وقتی که مدیر مدرسه نسبت به دخل و خرج مدرسه احساس مسئولیت و اختیارات نداشته باشد، بهره وری ایجاد نمی شود.

فانی تصریح کرد: در آموزش و پرورش امروز نسبت جمعیت دانش آموزی در مدارس دولتی به تعداد پرسنل آموزش و پرورش 5/11 است که در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته پایین است. این نشان می دهد باید در یک انقلاب اداری بهره‌وری را افزایش دهیم و علمیاتی کردن بودجه در این درصد مدارس از جهت تحقق این هدف اتخاذ شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که بدون کمک مردم، اولیا، دانش آموزان و خیرین نمی توان آموزش و پرورش را به طور مطلوب اداره کرد، خاطرنشان کرد: با تکیه صرف بر بودجه های  دولتی کیفیت آموزشی در حد مطلوبی نخواهد بود که باعث گردید سیاست «توسعه مشارکت ها» به عنوان یک راهبرد اصلی اجرایی شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان این که ساختار آموزش و پرورش به شدت متمرکز است، اظهار کرد: در علم مدیریت «رسمیت سازمانی» به معنای اقدامات و فعالیت ها به صورت دستور العمل و آیین نامه آمده است و از این جهت آموزش و پرورش دارای «رسمیت سازمانی» بالایی است و باعث می شود خلاقیت، نورآوری و مسئولیت‌پذیری از بین برود. از این جهت آموزش و پرورش سیاست «تمرکز زدایی» در مقابله با آن اتخاذ کرد که باید با جهت گیری صحیح این سیاست را در ساختار آموزش و پرورش عملیاتی کنیم.

وی  با بیان این که این سیاست ها به هیچ عنوان «شعاری» نیست، تصریح کرد: برگزاری این دوره آموزشی و برنامه «طرح تعالی مدیریت مدرسه» برای عملیاتی شدن  سیاست های «ارتقای مدیریت آموزشگاهی»، «توسعه مشارکت» و تمرکززدایی»،  گامی در جهت علمیاتی کردن سیاست های «ارتقای مدیریت آموزشگاهی»، «توسعه مشارکت» و تمرکززدایی»  می باشد.

*اجرای طرح تعالی در 5700 مدرسه كشور

فانی افزود:  به جای ورود به اقیانوسی از مشکلات باید مسائل و چالش ها را شناسایی و طبقه بندی کرد و سپس با توجه به اولویت ها نسبت به حل آنها اقدام نمود .

وی اظهار داشت : همه وزرای آموزش و پرورش در طول 35 سال گذشته به فراخور وضعیت جامعه و موقعیت  بعضی از مسائل به حل تعدادی از چالش ها و مسائل  آموزش و پرورش پرداخته اند، اما  توجه  به منطق و مدیریت صحیح در مواجهه با این موضوعات اولویت گذاری در کارها به شمار می آید .

وزیر آموزش و پرورش  با اشاره به نقش مدرسه در شکل گیری تعلیم و تربیت دانش آموزان افزود: کاركنان  ادارات آموزش و پرورش  نقش پشتیبانی کارکنان مدرسه را برعهده دارند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص نتایج اجرای این برنامه گفت: ارتقای کیفیت آموزش و پرورش، تقویت کارجمعی در مدارس . تدوین استاندارد های آموزشی و تدریس، ، خودارزیابی و افزایش انگیزه کارکنان و مدیران  را از اهداف مورد‌ نظر دوره آموزشی تامین مدرس به شمار می آیند .

دكتر فانی با ذكر این موضوع كه در سال تحصیلی جدید تعداد  5 هزار و 700 مدرسه مجری برنامه «تعالی مدیریت مدرسه» هستند، یادآور شد : با توانمندسازی کارکنان و استاندارد سازی شیوه ارزیابی مدرسه ها  می توانیم ضمن تفویض اختیار و مسئولیت پذیری آموزش ها  را اثربخش نموده  و مدرسه ها را به «سازمان های یاد گیرنده» تبدیل نماییم.
 
 وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که 5 سیاست راهبردی مدیریتی وی  نتیجه احصا و طبقه بندی 750 چالش و مسئله  در این دستگاه عظیم است خاطرنشان کرد: ساماندهی و بهسازی بیش از یک میلیون کارمند از اولویت های مهم این وزارتخانه است که توزیع نامتناسب آن اعم از رشته، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، کمبود شایستگی و مهارت باعث شده است بهره‌وری در این نهاد  به حداقل برسد.

*نیروی انسانی عنصر مهم تحول سازمانی است

فانی افزود: نقش نیروی انسانی در تحول سازمانی و منابع انسانی بسیار مهم است و اگر خواهان  انقلاب اداری و تحول آموزشی در کشور هستیم  باید کلید آن را در آموزش و پرورش جستجو نماییم

وی  همچنین عملیاتی کردن بودجه را یكی از مهمترین سیاست های آموزش و پرورش مطرح کرد و افزود: تا زمانی  که مدیر مدرسه  اختیارات لازم را نداشته  و نسبت به  دخل و خرج مدرسه احساس مسئولیت نكند ، بهره وری به وجود نمی آید .

دكتر علی اصغر فانی با اشاره به این موضوع كه امروز در آموزش و پرورش نسبت جمعیت یك نیروی انسانی برای  5/11نفر دانش آموز در مدارس دولتی می باشد تصریح كرد : با این آمار متوجه می شویم که در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته میزان بهره وری در آموزش و پرورش كشور  بسیار پایین است است. بنابر این  طرح علمیاتی کردن بودجه در این مدارس با هدف افزایش بهره‌وری  و تحقق یک انقلاب اداری اتخاذ شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که بدون کمک مردم، اولیا، دانش آموزان و خیرین نمی توان آموزش و پرورش را به طور مطلوب اداره کرد، خاطرنشان کرد: با تکیه صرف بر بودجه های  دولتی کیفیت آموزشی در حد مطلوبی نخواهد بود که باعث گردید سیاست «توسعه مشارکت ها» به عنوان یک راهبرد اصلی اجرایی شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مبحث حلزونی مثبت در مدیریت اظهار داشت  در علم مدیریت رسمیت سازمانی به معنای اقدامات و فعالیت ها به صورت دستور العمل و آیین نامه آمده است و از این نظر  آموزش و پرورش دارای رسمیت سازمانی بسیار زیادی  است كه باعث می شود خلاقیت، نورآوری و مسئولیت‌پذیری  در این سازمان از بین برود.

وزیر آموزش و پرورش به نقش مدرسه در شکل گیری تعلیم و تربیت دانش آموزان اشاره کرد و افزود: کارمندان ادارات نقش پشتیبانی کارکنان مدرسه را برعهده دارند.

وی در خصوص نتایج اجرای این برنامه گفت: «تدوین استاندارد های آموزشی و تدریس»، «ارتقای کیفیت آموزش و پرورش»، «تقویت کارجمعی در مدارس»، «خودارزیابی» و«افزایش انگیزه کارکنان و مدیران» را از اهداف مورد‌نظر  دوره آموزشی تامین مدرس است.نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
رییس‌ جمهوری با تأکید بر این‌که دولت یازدهم پرچمدار انتقاد است و هیچ کس قادر نیست این پرچم را پایین بیاورد، تصریح کرد: مخاطب من در جمله و کلمه‌ای که در وزارت امور خارجه بیان کردم و نقطه مقابل «شیردل» بود، نه منتقدین و مخالفین، بلکه کسانی بودند که صرفاً به دنبال تخریب و کارشکنی هستند و مدتی است که از اتاق فکر به اتاق عملیاتی وارد شده‌اند و بدانند که در برابر تخریب گران سکوت نمی کنیم.

 حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که صبح چهارشنبه در جلسه هیأت دولت صحبت می‌کرد، افزود: براساس آموزه‌های قرآن، زیر بار ظلم و فشار نمی‌رویم و آنهایی که می‌خواهند به انتخاب مردم و منافع ملی به دلایلی پشت کنند باید بدانند که نظام نیز با آنها صریح سخن خواهد گفت.

رییس جمهور تصریح کرد: همیشه باید بهترین واژه ها را برگزینیم و واژه‌هایمان باید بازدارنده باشد. بر این باور هستیم حتی در برابر تخریب‌کنندگان هم باید از واژه‌های احسن استفاده کرده و بهترین قالب‌ها را برگزینیم، اما در عین حال افرادی که بخواهند در مسیر توسعه کشور معضلی بیافرینند، فکر می‌کنم همین موضع‌گیری‌های مقطعی برایشان کافی باشد تا بدانند که از اقدامات آنها مطلع بوده و در مقابل آنها سکوت نخواهیم کرد.

روحانی با اشاره به ضرورت سعه صدر لازم در اداره کشور، گفت: گروه و اقلیتی وجود دارند که نه منتقد و نه مخالف دولت هستند و طی ۹ الی ۱۰ ماه گذشته، مشغول کارشکنی و اتهامات ناروا و دروغ‌پراکنی هستند که البته دولت در مقابل آنها هم صبر و تحمل کرده و باز هم این کار را ادامه خواهد داد.

رییس جمهور تصریح کرد: امروز به جایی رسیده‌ایم که برای حفظ منافع ملی و رفع معضلات و توسعه کشور اگر ببینیم، گروه و اقلیتی در گوشه و کنار از اتاق فکر خارج شده و وارد اتاق عملیاتی شده‌اند، باید بدانند که دولت هم از اقدامات آنها آگاه است و هم در این زمینه جملات متناسب با تخریب آنها را بکار خواهد برد.

روحانی اظهار داشت: در یکی دو روز گذشته عده‌ای هیاهو و سر و صدا به راه انداختند به دوستان و اعضای دولت می‌گویم بعضی اوقات باید شرایطی پیش بیاید تا همه هر چه در دل دارند بیرون بریزند و در چنین شرایطی می‌توان رسانه‌ها، یاران ضعیف و قوی، موافقین و مخالفین واقعی را بهتر شناخت.

وی تصریح کرد: دولت به دنبال وحدت، انسجام، یکپارچگی و محبت بوده و معتقدیم که دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه برای اجرای قوانین و مقررات کشور و اجرای سیاست‌های کلی مورد نظر مقام معظم رهبری، نباید بگذارند یک عده مسایل حاشیه‌ای را به عنوان مسایل روز مطرح کنند و باید به دنبال مطالبات اصلی کشور و مردم باشیم.

رییس جمهور حضور و مشارکت مردم را سرمایه بزرگ اجتماعی برای کشور دانست و با تأکید بر حفظ و تقویت آن، گفت:‌نباید کاری کنیم که این سرمایه‌ اجتماعی که دستاورد بسیار بزرگی برای نظام است، صدمه ببیند و این سرمایه اجتماعی را که با هدایت‌ها و بیانات مقام معظم رهبری تقویت شده، باید حفظ و بیش از پیش تقویت کنیم.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که این دولت از روز اول از انتقاد استقبال کرده و امروز بیش از دیروز و فردا بیش از امروز از انتقاد استقبال می‌کند، گفت: معتقدیم اگر انتقاد در جامعه نباشد، آن جامعه دچار انحراف شده و حتی ممکن است دچار فساد شود.

رییس جمهور تصریح کرد: انتقاد و نقد یک ضرورت و وظیفه است و همان است که در قرآن به عنوان امر به معروف و نهی از منکر بر آن تأکید شده است و همه ما باید نسبت به یکدیگر آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم.

روحانی خاطر نشان کرد: از دیدگاه دولت نه تنها منتقدین مخصوصاً منتقدین دلسوز، عزیز و مورد احترام ما هستند، بلکه حتی رقبای سیاسی که بعضاً انتقادشان به شکلی است که ممکن است تحمل آن سخت باشد، هم مورد احترام بوده و از آن استقبال می‌کنیم.

رییس جمهور گفت: دولت نه تنها از انتقادات نمایندگان محترم مجلس و اساتید دانشگاه استقبال می‌کند، بلکه معتقد است همه مردم اعم از زن و مرد، روستایی و شهری باید نقد کند و دولت حتی از انتقادات تند هم استقبال می‌کند، مخصوصاً اگر جهت گیری آن انتقاد دلسوزانه و سازنده باشد.

روحانی اظهار داشت: گاهی ممکن است فردی به هر دلیلی با دولت مخالف باشد، یا منافع خود را در این دولت نبیند و یا اساساً افرادی باشند که قواعد بازی را در دنیای سیاست بلد نیستند، آنها هم حق دارند با دولت مخالفت کرده و انتقاد کنند. مگر همه مردم جامعه موظف هستند حامی دولت باشند؟

رییس جمهور اضافه کرد: اگر گروه و اقلیتی با دولت مخالف باشند اشکالی ندارد و در چارچوب قانون و مقررات می‌توانند، انتقاد کنند البته این موضوع به معنای تهمت، دروغ و افترا نیست و مخالفت منطقی از نظر دولت هیچ اشکالی ندارد و از آن استقبال می‌کند.

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را مورد اشاره قرار داد و گفت: مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم مجلس هر جا که در قانون لازم بدانند که سوال و استیضاح بکنند. دولت این را حق قانونی آنها دانسته و به آن احترام می‌گذارد و امیدوار است نتیجه بررسی، اعتماد بیشتر به وزیر علوم باشد.

رییس جمهور گفت: دکتر فرجی دانا را فردی لایق، دانشمند، تحصیل‌کرده، مدیر و مدبر و با اخلاق می‌دانم و امروز بیش از آنچه در روز اول از لیاقت‌های او مطلع بودم، در عمل، ویژگی‌های اخلاقی ایشان را بیشتر لمس کردم.

روحانی با اشاره به اهمیت دانشگاه و این‌که دانشگاه همیشه در مسایل و تحولات سیاسی و اجتماعی و حتی در سیاست خارجی پیش‌رو و پیشگام بوده است، گفت: دانشگاه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و در یک سال گذشته شاهد فضای، نشاط و آرامش در دانشگاه‌ها بوده‌ایم.

رییس جمهوری اضافه کرد: هیچ‌ وقت در فضای دانشگاه مانند ۱۶ آذر سال گذشته، شاهد چنین فضای آرام در عین حال بانشاطی در دانشگاه ها نبوده‌ایم و بدون اینکه فضای تنش و درگیری وجود داشته باشد، همه تفکرات، دیدگاه‌ها و نظرات خود را مطرح کردند و این بسیار ارزشمند است و نشان‌دهنده آن است که فضای بسیار مناسبی در دانشگاه‌ها حاکم شده است.

روحانی گفت: مهرماه و روزهای شور و نشاط در مدارس و دانشگاه‌ها نزدیک‌ است و دلمان می‌خواهد، وزیر علوم با قدرت و رأی بیشتر در دانشگاه‌ها حضور فعالی داشته باشد و فضای علمی و دینی و اخلاقی در دانشگاه‌ها روز به روز تقویت شود.

رییس جمهور در ابتدای جلسه هیأت دولت نیز با اشاره به فرارسیدن سالگرد شروع به کار دولت یازدهم و رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به کابینه، اظهار داشت: دولت براساس قانون اساسی به عهد و پیوند خود با مجلس شورای اسلامی و همچنین قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که در کشور مسئولیت‌هایی را برعهده دارند، وفادار است.

حسن روحانی گفت: دولت در یک سال گذشته موفقیت‌های زیادی را در سایه همدلی، هماهنگی و اتحاد و انسجام با سایر قوا به دست آورده است.

رییس جمهوری با قدردانی از همراهی و همکاری مجلس با دولت و تاکید بر تداوم این همکاری و همراهی خاطر نشان کرد: وظایف مجلس طبق قانون اساسی نسبت به دولت مشخص است و دولت اجرای آن وظایف را نه تنها می‌پذیرد بلکه معتقد است اجرای قانون تأمین و تضمین منافع همگان است.

روحانی تصریح کرد: دولت همکاری و همدلی را با مجلس و قوه قضائیه در سایه هدایت‌های مقام معظم رهبری، با جدیت و قوت ادامه خواهد داد.

رییس جمهور با اشاره به این‌که دولت در یک سال گذشته گام‌های بسیار مهمی با هدایت و حضور مردم در مسایل داخلی و خارجی برداشته است، گفت: با اقدامات انجام شده، بخش مهمی از مشکلات اقتصادی را پشت سر گذاشته‌ایم و امروز در حال مبارزه با غول خطرناک اقتصادی یعنی رکود هستیم.

روحانی اضافه کرد: بسیار خرسند هستیم که قبل از این‌که به هفته دولت در سال ۹۳ برسیم لایحه خروج از رکود را تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم و امیدواریم یکشنبه آینده این لایحه مطرح شده و فوریت آن مورد نظر نمایندگان محترم شورای اسلامی قرار گیرد تا هر چه زودتر عملیات اجرایی آن را آغاز کنیم.

روحانی گفت: در زمینه سیاست خارجی نیز در یک سال گذشته گام‌های مهمی هم در موضوع هسته‌ای و مبارزه با تحریم و روابط نزدیک با همسایگان و کشورهای منطقه و هم در زمینه حضور فعال در اجتماعات و اتحادیه‌های بین‌المللی برداشته و حضور فعال خود را در این عرصه‌ها همچنان ادامه خواهیم داد.

رییس جمهور اظهار داشت: امیدواریم مذاکرات هسته‌ای به نقطه‌ای که مورد نظر مردم کشورمان است، برسد که هم حقوق ما بیش از گذشته تثبیت شده و هم تحریم‌های غیرقانونی برای همیشه برداشته شود و بتوانیم روابط نزدیک‌تر و بهتری با دنیا برقرار کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: دولت در یک سال گذشته در عرصه سیاست داخلی، مسایل فرهنگی و اجتماعی، بویژه سلامت و مقابله با معضلات مهمی مانند کمبود آب و مسایل زیست‌محیطی و نیز رونق در صنایع و معادن و خدمات کشاورزی، گام‌های مهمی برداشته است.

رییس جمهور مبارزه با فساد و جدیت دولت در مبارزه با آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت مبارزه با فساد را شروع کرده و البته به خوبی آگاه است که مبارزه با فساد، عکس‌العمل کسانی که این مبارزه خوشایندشان نیست را به دنبال خواهد داشت، اما مبارزه با فساد وظیفه و خواست دولت است و در این راه به دنبال این نیستیم که اگر پرونده‌ای وجود دارد آن را در جامعه افشا کنیم، بلکه هدف دولت این است که بیت‌المال، به خزانه کشور بازگردد.

روحانی اضافه کرد: مردم باید چهره کسانی را که خدمت صادقانه کردند و یا خدای ناکرده افرادی را که از سمت‌های خود سوء استفاده‌هایی داشته‌اند، بشناسند و دولت با جدیت، مبارزه با فساد را ادامه خواهد داد.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه ثبات، آرامش، نشاط در جامعه و امید به آینده برای دولت اصل مهمی است، اظهار داشت: اگر در پی خروج از رکود و رسیدن به رونق اقتصادی، انسجام و وحدت، ثروت ملی و قدرت ملی هستیم، راهی جز حضور، مشارکت و اعتماد متقابل دولت و مردم به یکدیگر و امید به آینده برای اینکه بتوانیم معضلات را پشت سر بگذاریم، وجود ندارد.نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
رهبر انقلاب:

برای موفقیت تیم مذاکره کننده دعا می کنم/˝مهارت دیپلماتیک˝ استفاده به جا از انعطاف و اقتدار است

  رهبر معظم انقلاب دستگاه دیپلماسی کشور را مدافعان خط مقدم دفاع از اهداف، منافع ملی و سرمایه ملی ایرانیان خواندند و ضمن تبیین ویژگی های دیپلماسی ایرانی و ضرورت دیپلماسی فعال و هوشمند در دوران بسیار مهم گذر به نظم جدید جهانی سخنان مهمی را در بی فایده بودن تعامل با امریکا بیان کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگیهای ایران در خارج از کشور، در تبیین اهمیت کار دیپلماسی افزودند: یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، انسانی و اجتماعی به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگهای پرهزینه و پرخطر نیز حاصل نمی شود و این واقعیت نشان دهنده وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است.


حضرت آیت الله خامنه ای رویدادهای چندین سال اخیر در منطقه را نشان دهنده واقعیت یاد شده خواندند و خاطرنشان کردند: قدرتهایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت، هوشمندی و تحرک، توانستند منافع خود را بخوبی تأمین کنند.


رهبر انقلاب، وزارت خارجه را ارتش منظم دیپلماسی کشور خواندند و افزودند: در مسئله سیاست خارجی، دستگاههای دیگری هم مؤثرند اما وزارت خارجه به عنوان یک سازمان موظف و ارتش منظم، مسئولیت اصلی را بر عهده دارد.


ایشان در تشریح شروط و لوازم یک دیپلماسی موفق، بر ضرورت تعیین دقیق و صریح هدفها تأکید کردند و افزودند: برخی اهداف آرمانهای بزرگ و ملی هستند، برخی راهبردی و منطقه ای به شمار می روند و بعضی دیگر مقطعی و موضعی هستند که این اهداف در همه سطوح باید دقیقاً مشخص باشد تا همه ی عناصر فعال در دیپلماسی در ستاد و صف، وظایف خود را بخوبی بدانند.


حضرت آیت الله خامنه ای «سازماندهی مناسب» را شرط دوم دیپلماسی موفق برشمردند و افزودند: این سازماندهی باید با نگاه به اهداف و با توجه به قابلیتها انجام شود.


رهبر انقلاب برخورداری از عناصر با صلاحیت را شرط دیگر یک دیپلماسی موفق دانستند.


ایشان در تبیین مفهوم «صلاحیت های دیپلماتیک»، عناصری همچون «هوش و مهارت دیپلماتیک»، «انعطاف در جای لازم»، «نفوذ ناپذیری در مواقع ضروری»، و «پایبندی صادقانه و عمیق به اهداف» را مورد اشاره قرار دادند.


رهبر انقلاب در تبیین هوش دیپلماتیک افزودند: این ویژگی انسان را قادر می سازد اهداف و حرکات طرفهای مقابل را در مذاکرات و تعاملات پیش بینی کند و حرکات خود را با توجه به آنها، برنامه ریزی و عملیاتی سازد.


حضرت آیت الله خامنه ای «مهارت دیپلماتیک» را استفاده به موقع و به جا از انعطاف و اقتدار معنا کردند و افزودند: معنای دیگر این ویژگی نرمش قهرمانانه است که صلح امام حسن مجتبی (ع) پرشکوه ترین نمونه تاریخی آن به شمار می رود.


ایشان افزودند: نرمش قهرمانانه برخلاف برخی تفاسیر، معنای واضحی دارد که نمونه ی آن در مسابقه کشتی نمایان است در این مسابقه که هدف آن شکست دادن حریف است اگر کسی قدرت داشته باشد اما انعطاف لازم را در جای خود بکار نگیرد قطعاً شکست می خورد اما اگر انعطاف و قدرت را به موقع مورد استفاده قرار دهد پشت حریف را بخاک می نشاند.


رهبر انقلاب همچنین در بیان «پایبندی عمیق و صادقانه به آرمانها و اهداف» خاطرنشان کردند: اگر کسی بدون ایمان و باور عمیق به اهداف، در عرصه دیپلماسی فعال باشد قطعاً نمی تواند موفق شود.


حضرت آیت الله خامنه ای با تشبیه عرصه دیپلماسی به میدان جنگ افزودند: واقعیت این است که میدان دیپلماسی عرصه پنجه انداختن است و اگر کسی بدون اعتقاد راسخ به هدف، به این کار اقدام کند یا در همان موقعیت و یا در نهایت شکست خواهد خورد.


تحرک فراوان و بی وقفه شرط دیگری بود که رهبر انقلاب در تشریح لوازم دیپلماسی موفق به آن پرداختند.

ایشان افزودند: تحرک بالا لازمه لاینفک دیپلماسی است و باید مورد توجه جدی قرار داشته باشد.


حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان در جمع وزیر خارجه و فعالان عرصه دیپلماسی کشور، دوران فعلی را دوران گذر به یک نظم جدید جهانی ارزیابی و خاطرنشان کردند: در کنار بازیگران سنتی، بازیگران جدیدی در آسیا، افریقا و امریکای لاتین وارد عرصه شده اند و در تلاشند جایگاه خود را در نظم جدید پیش رو، تثبیت کنند.


رهبر انقلاب تأکید کردند: در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت مضاعفی می یابد و به همین علت، امروز کار وزارت خارجه از گذشته حساس تر است.


ایشان افزودند: اگر در مقطع فعلی دستگاه دیپلماسی بتواند حضور فعال، هوشمندانه و مقتدرانه داشته باشد، جایگاه و استحکام جمهوری اسلامی در چندین ده سال آینده و در نظم جدید جهانی به عنوان جایگاهی برجسته تثبیت می شود وگرنه، در جهان پیش رو، از موقعیت لازم برخوردار نخواهیم بود.


«شکار فرصتها و استفاده صحیح از آنها»، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب به مسئولان دیپلماسی کشور خاطرنشان کردند.


ایشان افزودند: تحولات منطقه ای و جهانی، بسیار سریع است و باید بطور آنی، آنها را رصد کرد و با تحرک بالا، هر حادثه و رویدادی را بلافاصله تحلیل کرد و با درک نسبت آن با اهداف و آرمانها، موضع خود را در قبال آن مشخص نمود.


سخنان رهبر انقلاب در جمع مسئولان دستگاه دیپلماسی با تمرکز بر اهداف و سیاستهای کلانی ادامه یافت که باید بطور دائم مد نظر مسئولان سیاست خارجی باشد.


ایشان در همین زمینه، «به کرسی نشاندن منطق جمهوری اسلامی» یعنی مردمسالاری دینی را هدفی بزرگ برشمردند و تأکید کردند: در این مسئله بدون انفعال وارد شوید چرا که این هدف بخصوص در منطقه اسلامی، کاملاً قابل تحقق است.


رهبر انقلاب برجسته کردن ویژگی ها و ممیزات دیپلماسی ایرانی در جهان را از دیگر اهداف مهم دست اندرکاران سیاست خارجی برشمردند.


ایشان افزودند: پایبندی به موازین شرع در رفتارهای فردی و اجتماعی و در محافل دیپلماتیک، و نترسیدن از هیبت و تشر قدرتهای بزرگ از جمله امریکا، ویژگی خاص دیپلماسی ایرانی است و باید مورد توجه جدی باشد.


رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: نهراسیدن از قدرتهای سلطه گر، بعد از انقلاب، به خصوصیت بارز سیاست خارجی جمهوری اسلامی تبدیل شده که این ویژگی هم در دل ملتها جاذبه ایجاد کرده و هم سیاستمداران دنیا را چه بگویند و چه پنهان کنند به تعظیم و تجلیل وا داشته است.


حضرت آیت الله خامنه ای، «دفاع صریح، قاطع و واقعی از مظلوم» را از دیگر ویژگی های دیپلماسی ایرانی معرفی کردند و افزودند: این خصوصیت در تمام سالهای بعد از انقلاب، در دفاع از ملت و مبارزین فلسطینی و لبنانی و موارد مشابه دیگر، جلوه داشته است.


رهبر انقلاب، «مخالفت جدی با نظام سلطه» را از خصوصیات آشکار سیاست خارجی جمهوری اسلامی برشمردند و افزودند: مسئولان ما با شهامت و بدون رودربایستی با حضور سلطه گران و بویژه امریکا در هر جای جهان، مقتدرانه مخالفت کرده و می کنند.


حضرت آیت الله خامنه ای «تأمین منافع ملی» را از اهداف مشترک همه دستگاههای دیپلماسی جهان خواندند و افزودند: در دیپلماسی ایرانی، علاوه بر تلاش برای تأمین منافع ملی، «حفظ سرمایه ملی»، بسیار مهم است، چرا که اگر سرمایه ملی از دست برود دستگاه دیپلماسی بدون پشتوانه می شود و منافع ملی نیز قابل تأمین نخواهد بود.


رهبر انقلاب «هویت ملی، اسلامی، انقلابی و تاریخی» را سرمایه ملی ایرانیان خواندند و خاطرنشان کردند: استقلال برآمده از انقلاب اسلامی، دین، ملت مؤمن، جوانان انقلابی، سخن قاطع در مقابل زیاده خواهان، دانشمندان، نخبگان و فعالیتهای علمی از جمله عناصر سرمایه ملی هستند که باید در عرصه دیپلماسی حفظ شوند تا منافع ملی هم تأمین شود.


حضرت آیت الله خامنه ای بخش پایانی سخنانشان را در این دیدار به موضوع تعامل با جهان اختصاص دادند.

ایشان با تأیید سخنان دو روز قبل رئیس جمهور در جمع سفیران و کارداران درخصوص تعامل با همه دنیا افزودند: در این میان دو استثنا وجود دارد رژیم صهیونیستی و امریکا.


حضرت آیت الله خامنه ای با بیان چند دلیل و استدلال درباره نفی تعامل با امریکا تأکید کردند: رابطه با امریکا و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی منفعت برود؟!


ایشان افزودند: عده ای اینجور وانمود می کردند که اگر با امریکایی ها دور میز مذاکره بنشینیم بسیاری از مشکلات حل می شود، البته ما می دانستیم اینجور نیست اما قضایای یک سال اخیر برای چندمین بار این واقعیت را اثبات کرد.


رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان امریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر بخاطر مسائل حساس هسته ای و تجربه ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماسها، نشستها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده ای عاید نشد بلکه لحن امریکایی ها تندتر و اهانت آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبونهای عمومی بیان کردند.


رهبر انقلاب افزودند: البته مسئولان ما در نشستها در جواب طلبکاری آنها، جوابهای قوی تر و گاهی گزنده تر دادند، اما در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخی ها، به هیچ چیز کمک نمی کند.


رهبر انقلاب در همین زمینه، افزایش تحریم ها را مورد اشاره قرار دادند و گفتند: امریکایی ها نه تنها دشمنی ها را کم نکردند بلکه تحریم ها را هم افزایش دادند! البته می گویند این تحریم ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه ی تحریم هم، فایده ای نداشته است.


ایشان افزودند: البته در زمینه ادامه مذاکرات هسته ای، منع نمی کنیم و کاری که دکتر ظریف و دوستانشان شروع کردند و تا امروز هم خوب پیش رفتند دنبال می شود اما این، یک تجربه ذیقیمت دیگر برای همه بود که متوجه شویم نشست و برخاست و حرف زدن با امریکایی ها، مطلقاً تأثیری در کم کردن دشمنی آنها ندارد و بدون فایده است.


رهبر انقلاب در تبیین ضررهای ناشی از مذاکره با امریکایی ها افزودند: این کار ما را در افکار عمومی ملتها و دولتها به تذبذب متهم می کند و غربی ها با تبلیغات عظیم خودشان، جمهوری اسلامی را دچار انفعال و دو گانگی جلوه می دهند.


ایشان همچنین ضرر دیگر نشست و برخاست با امریکا را ایجاد زمینه برای طرح توقعات جدید از سوی آنها دانستند.


رهبر انقلاب در جمع بندی این بخش از سخنانشان، تعامل با رژیم صهیونیستی را موضوعاً منتفی خواندند و درباره امریکایی ها هم گفتند: تا وقتی وضع کنونی یعنی دشمنی امریکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره امریکا درباره ایران ادامه دارد تعامل با آنها نیز هیچ وجهی ندارد.


رهبر انقلاب به افزایش نفرت ملتها از امریکا بخاطر هم دستی با جنایات صهیونیستها در غزه اشاره کردند و افزودند: هیچ کس در دنیا نیست که امریکایی ها را از مشارکت با جنایات و نسل کشی رژیم «غاصب، گرگ صفت، قاتل، کافر و ظالم صهیونیست» در غزه مبرا بداند، بنابراین امریکایی ها اکنون در موضع ضعف بیشتری قرار دارند.


رهبر انقلاب در اشاره به اوضاع این روزهای مردم مظلوم غزه تأکید کردند: منطق فلسطینی ها در قضیه آتش بس درست است. آنها می گویند قبول آتش بس به معنای این است که رژیم خونخوار و درنده صهیونیست هر فاجعه ای خواست بیافریند و بعد بدون هیچ تاوانی، اوضاع به روز قبل از حمله یعنی محاصره شدید و ادامه فشارها برگردد.


حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: همانگونه که فلسطینی ها می گویند، برای این همه جنایت، باید تاوانی وجود داشته باشد که پایان محاصره غزه است و هیچ انسان منصفی نمی تواند این خواسته بر حق را نفی کند.


حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان درباره اوضاع عراق هم گفتند: انشاءالله با تعیین نخست وزیر جدید عراق، گره کارها باز و دولت تشکیل می شود تا بتواند کار کند و به کسانی که قصد فتنه در عراق داشته و دارند درس خوبی بدهد.


ایشان همچنین با آرزوی توفیق برای مسئولان و فعالان دستگاه دیپلماسی افزودند: بطور دائم از خداوند متعال برای وزیر خارجه عزیز و همکارانشان طلب توفیق می کنم.


پیش از سخنان رهبر انقلاب، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان گزارشی از همایش سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، هدف از برگزاری این همایش را تبادل نظر و همفکری، تنظیم سیاست خارجی بر اساس اسناد بالادستی، و بهره جویی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اعلام کرد.


وی با قدردانی از حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی، مقطع کنونی را پیچ ویژه تاریخی خواند و گفت: سیال بودن صحنه ی بین الملل، متکثر شدن منابع قدرت و امکان تاثیرگذاری بازیگران جدید از جمله ویژگی های کنونی جهان و منطقه است.


آقای ظریف، وظیفه دستگاه سیاست خارجی را استفاده از فرصت های استثنایی پیش آمده در داخل و خارج توصیف و تاکید کرد: قدرت معنایی جمهوری اسلامی در حال حاضر بر اساس گفتمان امام و رهبری، مردم سالاری دینی و آرمانگرایی واقع بینانه، ایران را به ثبات داخلی رسانده و با تبدیل جمهوری اسلامی به قدرت منطقه ای، از سرمایه مقاومت و گسترش اسلام خواهی در منطقه بهره مند کرده است.


وی با اشاره به وظیفه وزارت امور خارجه به عنوان دیده بان نظام، خاطرنشان کرد: ما مصمم هستیم سیاست خارجی طراحی شده از سوی رهبر معظم انقلاب را به بهترین وجه اجرا کنیم و در اجرای آن، به قدرت لایزال و برتر الهی اعتماد داریم، و هیچ قدرتی را ابرقدرت نمی دانیم.


آقای ظریف همچنین گفت: به قدرت ملی و توان کارشناسی خود باور داریم و بر اساس این باور در مقابل قدرتهای ظاهری مغلوب نخواهیم شد.نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش
 در حاشیه نشست رؤسای آموزش وپرورش شهرستانها و مناطق کهگیلویه و ­بویراحمد گفت:
از سال آینده نمرات دانش آموزی تأثیر25درصدی در کنکور سراسری دارد و باید دانش آموزان داوطلب به این مهم توجه کنند.
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان کهکیلویه و بویراحمد، علی زرافشان با اشاره به اینکه این درصد در سال گذشته در صورت تأثیر مثبت اعمال می ­شد گفت: از کنکور سال آینده درصورت تأثیر مثبت یا منفی اجرا می شود.

وی با تأکید بر اینکه باید خانواده ­ها برنامه ­ریزی مطلوب برای مطالعه دانش آموزان داشته باشند گفت: تصمیم­ گیری درمورد تأثیر نمرات دروس دیگر پایه ­های تحصیلی بر اساس قانون اجرای حذف کنکور اجرا و در صورت تصویب شورا اعلام خواهد شد.

در این نشست آقای زارع پور مدیر کل آموزش و پرورش و آقای هاشمی معاون آموزش متوسطه گزارشی از فعالیت­ های آموزشی استان ارائه و آقایان تقوی رئیس آموزش و پرورش لنده- نظری رئیس آموزش و پرورش باشت و شریعتی رئیس آموزش و پرورش بویراحمد گزارشی از مشکلات آموزشی و اجرای طرح ها ارائه کردند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد با حضور وزیر آموزش و پرورش طرح دوره آموزشی تامین مدرس برنامه «تعالی مدیریت مدرسه» آغاز شد.
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز علی اصغر فانی در آیین افتتاح دوره آموزشی تامین مدرس برنامه «تعالی مدیریت مدرسه» که با حضور جمعی از مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش و 180 نفر از مدرسان کشوری این طرح در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در حال برگزاری است، اظهار کرد: ارتقای کیفیت، استراتژی امروز آموزش و پرورش است به دلیل آن که جمعیت دانش آموزی در ده سال گذشته از 19 میلیون به 5/12 میلیون و امکانات آموزش و پرورش در این مدت افزایش  خوبی داشته است. پس طبیعی است که از ترکیب دو گزاره کاهش جمعیت دانش آموزی و افزایش منابع  کیفیت آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین راهبرد آموزش و پرورش اتخاذ شود.

وی افزود: در سال های خیلی قبل به دلیل تراکم بالای جمعیت دانش آموزی و کمبود امکانات رویکرد آموزش و پرورش وقت تامین و پاسخگویی کمی به جامعه از لحاظ آموزشی بود اما امروز دغدغه آموزش و پرورش از بحث‌های کمی به کیفی ارتقا یافته است که در مدارس به ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی تبدیل می شود.

فانی آموزش و پرورش را بزرگترین و پرجعیت ترین دستگاه حاکمیتی دولت خواند و تصریح کرد: اهمیت آموزش و پرورش در شکل گیری نسل امروز و آینده ساز کشور آنرا از یک نهاد عظیم به ارگان مهم در کشور تغییر داده است  که باید به همه توجه ویژه داشت.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که نهاد تعلیم و تربیت مملو از چالش ها و مسائل مختلف است، عنوان کرد: همه وزرای آموزش و پرورش قبل به فراخور بعضی از مسائل به حل تعدادی از چالش ها و مسائل پرداخته اند، اما منطق و مدیریت صحیح در مواجه با این موضوعات اولویت گذاری در کارهاست.

فانی مدیری را موفق خواند که در پرداختن به مشکلات اولویت بندی را لحاظ کند و تاکید کرد: به جای ورود به اقیانوسی از مشکلات باید مسائل و چالش ها را احصا و طبقه بندی کرد و سپس با حفظ اولویت ها و همت همه مسئولان نسبت به حل آنها اقدام کرد.

وی 5 سیاست راهبردی مدیریتی خود را نتیجه احصا و طبقه بندی 750 مسئله و چالش عنوان و خاطرنشان کرد: ساماندهی و بهسازی بیش از یک میلیون کارمند از اولویت های مهم این وزارتخانه است که توزیع نامتناسب آن اعم از رشته، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، کمبود شایستگی و مهارت باعث شده است بهره‌وری در این نهاد  به حداقل برسد.

فانی افزود: نقش نیروی انسانی در تحول سازمانی و منابع انسانی بسیار مهم است و اگر به دنبال انقلاب اداری و تحول آموزشی در کشور هستید کلید آن در اختیار آموزش و پرورش است.

وی عملیاتی کردن بودجه را سومین سیاست آموزش و پرورش مطرح کرد و افزود: تا وقتی که مدیر مدرسه نسبت به دخل و خرج مدرسه احساس مسئولیت و اختیارات نداشته باشد، بهره وری ایجاد نمی شود.

فانی تصریح کرد: در آموزش و پرورش امروز نسبت جمعیت دانش آموزی در مدارس دولتی به تعداد پرسنل آموزش و پرورش 5/11 است که در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته پایین است. این نشان می دهد باید در یک انقلاب اداری بهره‌وری را افزایش دهیم و علمیاتی کردن بودجه در این درصد مدارس از جهت تحقق این هدف اتخاذ شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که بدون کمک مردم، اولیا، دانش آموزان و خیرین نمی توان آموزش و پرورش را به طور مطلوب اداره کرد، خاطرنشان کرد: با تکیه صرف بر بودجه های  دولتی کیفیت آموزشی در حد مطلوبی نخواهد بود که باعث گردید سیاست «توسعه مشارکت ها» به عنوان یک راهبرد اصلی اجرایی شود.

فانی افزود: 5/8 درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند که با سیاست جدی در استان ها به دنبال آن هستیم برطبق یک بخشنامه زمان بندی شده 2 ساله این هدف را به 12 درصد برسانیم که طی آن منابع دولتی آزاد شده و به ارتقای کیفیت منجر می شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان این که ساختار آموزش و پرورش به شدت متمرکز است، اظهار کرد: در علم مدیریت «رسمیت سازمانی» به معنای اقدامات و فعالیت ها به صورت دستور العمل و آیین نامه آمده است و از این جهت آموزش و پرورش دارای «رسمیت سازمانی» بالایی است و باعث می شود خلاقیت، نورآوری و مسئولیت‌پذیری از بین برود. از این جهت آموزش و پرورش سیاست «تمرکز زدایی» در مقابله با آن اتخاذ کرد که باید با جهت گیری صحیح این سیاست را در ساختار آموزش و پرورش عملیاتی کنیم.

وی  با بیان این که این سیاست ها به هیچ عنوان «شعاری» نیست، تصریح کرد: برگزاری این دوره آموزشی و برنامه «طرح تعالی مدیریت مدرسه» برای عملیاتی شدن  سیاست های «ارتقای مدیریت آموزشگاهی»، «توسعه مشارکت» و تمرکززدایی»،  گامی در جهت علمیاتی کردن سیاست های «ارتقای مدیریت آموزشگاهی»، «توسعه مشارکت» و تمرکززدایی»  می باشد.

وزیر آموزش و پرورش به نقش مدرسه در شکل گیری تعلیم و تربیت دانش آموزان اشاره کرد و افزود: کارمندان ادارات نقش پشتیبانی کارکنان مدرسه را برعهده دارند.

فانی با بیان این که در سال تحصیلی جاری 5 هزار و 700 مدرسه مجری برنامه «تعالی مدیریت مدرسه» هستند، خاطرنشان کرد: با توانمندسازی کارکنان مدرسه و استاندارد سازی شیوه ارزیابی می توانیم با تفویض اختیار و مسئولیت پذیری آموزش را اثربخش کنیم و مدارس را به «سازمان یاد گیرنده» تبدیل کنیم.

وی در خصوص نتایج اجرای این برنامه گفت: «تدوین استاندارد های آموزشی و تدریس»، «ارتقای کیفیت آموزش و پرورش»، «تقویت کارجمعی در مدارس»، «خودارزیابی» و«افزایش انگیزه کارکنان و مدیران» را از اهداف مورد‌نظر  دوره آموزشی تامین مدرس است.


نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
بدون شک در مورد خواص لیموترش زیاد شنیده‌اید و احتمالاً دور و برتان افرادی هم هستند که می‌گویند صبح‌ها یک فنجان آب با چند قطره لیموترش می‌نوشند. این افراد بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند و اگر شما نمی‌دانید که مخلوط لیموترش و آب گرم چه خدمتی به سلامتی می‌کند این مطلب را از دست ندهید.
آب ولرم و لیموترش

 

توجه داشته باشید که این نوشیدنی صبحگاهی بهترین جایگزین برای نوشیدنی‌های کافئین‌دار است. تهیه‌ی این نوشیدنی کار بسیار ساده‌ای است. به این ترتیب که صبح‌ها زمانی که از خواب بیدار شدید، آب نصفلیموترش را در یک فنجان آب گرم می‌ریزید هم زده و سر می‌کشید. با ما باشید تا بگوییم همین نوشیدنی ساده چه خدمتی به بدن می‌کند.

 

اندر مزایای آب گرم با لیموترش

اگر صبح به صورت ناشتا آب لیموترش را با آب گرم مخلوط کرده و میل کنید به مرور متوجه اثرات بی‌نظیر آن خواهید شد:

 

نوشیدنی لیموترش: برای تقویت سیستم ایمنی بدن

لیموترش سرشار از ویتامین C است و برای مقابله با بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و غیره مفید است. این میوه‌ی ترش و اسیدی همچنین یکی از منابع پتاسیم می‌باشد. به همین دلیل باعث عملکرد بهتر اعصاب و مغز می‌شود. لیموترش همچنین برای کنترل فشارخون نیز مفید است. وقتی به صورت ناشتا از این نوشیدنی استفاده می‌کنید خواص آنتی‌اکسیدانی ترکیبات آن سیستم ایمنی بدنتان را قوی و بیماری‌ها را از شما دور می‌کند.

 

نوشیدنی لیموترش: pH بدنتان را کنترل می‌کند

نوشیدن مخلوط آب و لیموترش باعث کاهش حالت اسیدی بدن می‌شود. شاید کمی عجیب به نظر بیاید اما لیموترش یکی از آلکانی‌ترین میوه‌های موجود است. در واقع با وجود اینکه ترش و اسیدی است اما بدن را اسیدی نمی‌کند.

ترکیب آب با لیموترش یک درمان مناسب و طبیعی برای رفع دندان‌درد و همچنین مقابله با آسیب لثه‌ها می‌باشد. البته توجه داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف و یا قرقره کردن زیاد با این محلول امکان دارد که به مینای دندان‌هایتان آسیب بزند

نوشیدنی لیموترش: به هضم غذا کمک می‌کند

نوشیدن مخلوط آب گرم و لیموترش باعث دفع مواد زائد می‌شود. این نوشیدنی همچنین باعث ترشح صفرای بیشتر می‌شود. همین خواص نیز باعث می‌شود که مشکلاتی مانند یبوست و سوزش معده تسکین پیدا کند. البته حواستان باشد اگر دچار زخم معده یا سوزش شدید معده هستید در مصرف این نوشیدنی احتیاط کنید. بهتر است میزان لیموترش آن را کمتر کنید. اگر در مصرف آن شک دارید قبل از هر کاری با پزشک معالجتان مشورت کنید.

 

نوشیدنی لیموترش: دیورتیک فوق‌العاده

این نوشیدنی باعث تمیزی و پاک‌سازی بدن می‌شود. ترکیب آب گرم با لیموترش باعث دفع راحت توکسین‌ها یا همان سموم بدن می‌شود. به خاطر اینکه خواص دیورتیک دارد یعنی ادرارآور است. در نتیجه باعث تمیزی مجاری ادراری نیز می‌شود.

 

نوشیدنی لیموترش: باعث تسکین مشکلات تنفسی می‌شود

با نوشیدن ترکیب آب گرم و لیموترش می‌توانید از شر مشکلات تنفسی خلاص شوید و عفونت و بیماری را از سینه‌تان به در کنید. با مصرف این نوشیدنی فوق‌العاده با خاصیت، به مرور از سرفه کردن خلاص خواهید شد. این نوشیدنی همچنین برای مقابله با آسم و آلرژی‌های رایج نیز مفید است.

آب و لیمو و کاهش وزن

 

نوشیدنی لیموترش: به کاهش وزن کمک می‌کند

لیموترش به دلیل دارا بودن فیبر پکتین با گرسنگی و اضطراب مقابله می‌کند. باید بدانید که دنبال کردن رژیم غذایی که حالت آلکانی یا بازی بدن را بیشتر کند کمک خواهد کرد تا راحت‌تر و سریع‌تر وزنتان کم شود. پس اگر رژیم گرفته‌اید صبح‌ها یک فنجان از این نوشیدنی را میل کنید.

 

 

نوشیدنی لیموترش: برای تمیزی پوست

ویتامین C موجود در لیموترش پوست را صاف و خوش آب و رنگ می‌کند. این ویتامین همچنین باعث محو شدن چین و چروک ریز شده و سموم را از خون خارج می‌سازد. در نتیجه پوستتان تمیز و شفاف می‌شود. از این گذشته می‌توانید به طور مستقیم محلولی که آماده کرده‌اید را نیز به پوستتان بزنید. خواهید دید به مرور پوستتان صاف و شفاف خواهد شد. البته اگر پوستتان خیلی خشک باشد بهتر است در انجام این کار دچار افراط نشوید.

 

نوشیدنی لیموترش: برای داشتن نفس خوشبو

ترکیب آب با لیموترش یک درمان مناسب و طبیعی برای رفع دندان‌درد و همچنین مقابله با آسیب لثه‌ها می‌باشد. البته توجه داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف و یا قرقره کردن زیاد با این محلول امکان دارد که به مینای دندان‌هایتان آسیب بزند.

نوشیدن مخلوط آب و لیموترش باعث کاهش حالت اسیدی بدن می‌شود. شاید کمی عجیب به نظر بیاید اما لیموترش یکی از آلکانی‌ترین میوه‌های موجود است

نوشیدنی لیموترش: برای شادابی روح و روان

زمانی که ذهن و روح و روانمان درگیر استرس و مشکلات روزمره می‌شود بدن ویتامین C بیشتری از دست می‌دهد. خوشبختانه می‌توان روی ویتامین C لیموترش حساب کرد. با این ویتامین می‌توان با آسیب‌هایی که استرس و تنش‌های روحی به بدن تحمیل می‌کنند مقابله کرده و شرایط روحی مساعدتری داشت.

 

نوشیدنی لیموترش: اگر می‌خواهید نوشیدن قهوه را کمتر کنید

احتمالاً می‌دانید که نوشیدن قهوه به مرور تبدیل به عادت می‌شود. در واقع نوعی وابستگی می‌آورد. اگر می‌خواهید میزان مصرف کافئینتان را کاهش دهید به این نوشیدنی اعتماد کنید. شروع صبح با این نوشیدنی بسیار خوب است و به مرور می‌تواند میزان مصرف کافئین را کاهش دهد.نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: هر که همه غم‌های خود را به غمی واحد تبدیل کند خداوند سایر غم‌های او را بزداید. بسیاری بر این گمان اند که آن ها باید دنبال روزی بدوند اما روزی هم پی روزی گیرنده می دود.

یکی از زیباترین و عبرت آموزترین حکایات مثنوی معنوی حکایتی است که در دفتر پنجم آمده و به روشنی یکی از غفلت های بزرگ آدمی را در رابطه ای که میان او و روزی اش از جانب خداوند برقرار شده اما به چشم آدمی نمی آید و در بازی های روزگار و روزمرگی های حجاب افزا گم می شود نشان می دهد. حکایت این گونه آغاز می شود : "یک جزیره سبز هست اندر جهان / اندرو گاویست تنها خوش‌دهان / جمله صحرا را چرد او تا به شب / تا شود زفت و عظیم و منتجب / شب ز اندیشه که فردا چه خورم / گردد او چون تار مو لاغر ز غم "

خلاصه حکایت این است که: جزیره ای سرسبز و حاصلخیز در گوشه ای از جهان قرار داشته و تنها ساکن آن جزیره، گاوی خوش اشتها بوده. آن گاو از فرط شکمبارگی و خوش اشتهایی، تمام نباتات و رستنی های آن جزیره را تا شب می چرید و چیزی برای فردا باقی نمی گذاشت، شب که فرا می رسید گاو فربه و سیر از این خیالات که من همه رستنی ها و گیاهان جزیره را چریده ام و چیزی برای خوردن،  برای فردا باقی نمانده است تا به صبح بیدار می ماند و مجموعه و زنجیره همین افکار و خیالات و غصه ها او را تا صبح به گاوی لاغر و مردنی تبدیل می کرد.

 اما فردا که صبح می شد گاو می دید که دوباره آن جزیره سرسبز شده و رستنی ها و گیاهانش جایگزین شده اند. گاو دوباره سرش را می انداخت پایین و تا به شب می چرید و چیزی از گیاهان جزیره باقی نمی گذاشت. حالا گاو که فربه و زفت شده دوباره غصه ها و خیالات رنگارنگ سراغش می آمد و نمی گذاشت که تا صبح آرام بخوابد، این که آیا فردا چیزی برای خوردن در آن جزیره پیدا خواهد کرد یا نه، غافل از آن که سال هاست روز و شب، این اتفاق مشابه برای او روی می دهد و روزی او می رسد اما او همچنان نگران فردا است.

در بخش دوم این حکایت مولانا، رمزگشایی و گوشزد می کند که آن گاو، نفس آدمی است و آن جزیره، همین جهانی است که ما آدمیان در آن زندگی می کنیم. سال هاست که آدمی به چشم می بیند که روزی او از جانب پروردگار می رسد و تأمین می شود اما همچنان نگران فرداهای نیامده است و چه تشویش ها و آشوب هایی که به ذهن و روح خود تحمیل نمی کند.

در واقع آن گاو خانه کرده در نفس آدمی، شبیه همان گوساله سامری است که با شعبده ها، حیله ها و تلبیس هایش اجازه نمی دهد آدمی با حقیقت روزی مواجه شود و بداند همان خدایی که سال ها روزی او را عهده دار شده هم او قدرت آن را دارد که روزی آدمی را برای سال های بعد هم عهده دار شود.

حضرت امیر ( علیه‌السلام ) در نهج‌البلاغه توجه می‌کنیم :

روزی بر دو قسم است ، آن که تو را می‌خواهد و آن که تو او را می‌جویی . کسی که دنیا را خواهد مرگ نیز او را می‌طلبد تا از دنیا بیرونش کند و کسی که آخرت را خواهد ، دنیا او را می‌طلبد تا روزی او را به تمام پردازد

بارالها! تو روزی ما را کفایت کرده ای

امام سجاد (علیه السلام) در دعای بیست و نهم "صحیفه سجادیه" به روشنی رابطه میان بنده، خدا و روزی را تبیین می کند، آنجا که می فرماید: بار خدایا، ما را در روزی هایمان به بدگمانى، و در مدت زندگى به آرزوهاى دراز آزموده‏اى، تا جائى‏که روزی هاى تو را از روزى‏خواران خواستیم، و به آرزوى عمر طولانى در عمر سال‏خوردگان طمع بستیم، پس بر محمد و آلش درود فرست، و ما را یقین راسخ بخش که بدان وسیله از رنج طلب و آرامشى خاص در دل ما انداز تا به آن از شدت تعب معافمان دارى، و چنان کن که آنچه در قرآن ات آشکارا وعده داده‏اى، و از پى آن وعده در کتابت سوگند یاد کرده‏اى ما را از دویدن دنبال آن روزیى که رساندنش را براى ما کفالت نموده‏اى باز دارد، و مانع پریشانى خاطر ما شود نسبت به آنچه ضامن کفایت آن گشته‏اى، پس چنین گفته‏اى و گفته تو حق و راست است، و سوگند خورده‏اى و سوگندت راست‏ترین و رساترین است: «و روزى شما و آنچه به شما وعده شده در آسمان است»، سپس گفته‏اى: «پس به پروردگار آسمان و زمین سوگند همان گونه که شما سخن مى‏گویید این سخن حق است».

حضرت امیر ( علیه‌السلام ) در نهج‌البلاغه توجه می‌کنیم :

روزی بر دو قسم است ، آن که تو را می‌خواهد و آن که تو او را می‌جویی . کسی که دنیا را خواهد مرگ نیز او را می‌طلبد تا از دنیا بیرونش کند و کسی که آخرت را خواهد ، دنیا او را می‌طلبد تا روزی او را به تمام پردازد . ( نهج‌البلاغه دشتی / حکمت  431)

 و در جای دیگر فرمودند :‌هر که در طلب دنیا بکوشد به آن نرسد و هر که دست بکشد دنیا خود نزد او آید . (نهج‌البلاغه دشتی / خطبه 82 ) 

 

دعایی برای افزایش رزق و روزی

از جمله امام باقر (علیه السلام) به زید شحام فرمود: «برای زیاد شدن روزی، در سجده های نماز واجب این دعا را بخوان: "یَا خَیْرَ الْمَسْئُولِینَ وَ یَا خَیْرَ الْمُعْطِینَ ارْزُقْنِی وَ ارْزُقْ عِیَالِی مِنْ فَضْلِکَ الْوَاسِعِ فَإِنَّکَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیم؛ اى بهترین پناه سائلان و اى بهترین بخشایش گران. به من و خانواده ام از فضل وافرت روزى بخش که تو صاحب فضلى عظیم هستى».(شیخ کلینى، کافی، ج 2، ص 550، بَابُ الدُّعَاءِ لِلرِّزْقِ، اسلامیه )

مردى از اصحاب پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مدتى خدمت آن حضرت نیامد پس از مدتى به حضورش مشرف شد، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به او فرمود: «چه مانع شد که پیش ما نیایی؟ عرض کرد بیمارى و فقر و نیازمندى، حضرت به او فرمود: آیا نمی خواهی دعایى به تو یاد دهم که خداوند بیمارى و فقر را (به وسیله آن) از تو برطرف فرماید، عرض کرد اى رسول خدا رحمت و درود خدا بر تو باد، آرى (آن دعا را به من تعلیم فرما)، پس حضرت فرمود بگو: «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ تَوَکَّلْتُ عَلَى الْحَیِّ الَّذِی لَا یَمُوتُ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَمْ یَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَ لَا وَلَداً وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَرِیکٌ فِی الْمُلْکِ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیُّ مِنْ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبِیرا». مدتى بر آن مرد نگذشت که به خدمت پیغمبر (صلی الله علیه و آله) مراجعت نمود و عرض کرد: اى رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، خداوند (به واسطه آن دعا) بیمارى و فقر را از من بر طرف فرمود».[

همان، ح3]

حاصل سخن این است که به کار دین مشغول می‌باش تا دنیا پس تو دود. مراد از این نشستن، نشستن است بر کار دین. اگرچه می‌دود چون برای دین می‌دود او نشسته است و اگر نشسته است چون برای دنیا نشسته است او می‌دود. قال: «من جعل‌الهموم هما واحدا کفاه الله سائر همومه- هر که همه غم‌های خود را به غمی واحد تبدیل کند خداوند سایر غم‌های او را بزداید.»نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
تحقیقات نشان داد که مصرف نشاسته ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.محققان استرالیایی دریافتند که رژیم غذایی محتوی نشاسته ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ که با گوشت قرمز مرتبط است را کاهش دهد.تغذیه نقش مهمی در پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری‌های مزمن و به ویژه بیماری‌های قلبی- عروقی دارد لذا مصرف‌کنندگان به استفاده از غذاهایی سالم و مغذی با منشأ طبیعی که بتوانند علاوه بر تأمین کالری مورد نیاز بدن، اثرات مفیدی در سلامتی داشته باشند، روی آورده‌اند.نشاسته مهمترین منبع کربوهیدرات در رژیم غذایی محسوب می‌شود؛ بخشی از نشاسته توسط آنزیم‌های موجود در دستگاه گوارش هضم نمی‌شود که به این بخش، نشاسته مقاوم (Resistant Starch) گفته می‌شود.تأثیرات این نشاسته بر سلامت روده (PH، ضخامت اپیتلیال و آپوپتوز سلول‌های سرطانی روده)، کاهش قند خون بعد از صرف غذا، افزایش حساسیت به انسولین و اثرات آن بر میکروبیوم، چربی خون و وزن بدن مورد توجه بوده است.میکروبیوم (Microbiome) به معنای کل زیست بوم میکروبی، تمامی ژن‌ها و توده سلولی میکروب‌ها با در نظر نگرفتن جنس و نوع آنها، مستقر در یک بخش مشخص را گویند.مثلاً به تمامی باکتری‌ها، قارچ‌ها و دیگر انواع میکروب‌هایی که به طور بومی در پوست انسان زندگی می‌کنند، میکروبیوم پوست می‌گویند.بزرگترین میکروبیوم بدن انسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و به طور خاص روده بزرگ است.محققان استرالیایی با انجام این تحقیقات اظهار دارند که نشاسته مقاوم از هضم در معده و روده کوچک و عبور به روده بزرگ فرار می‌کند که آن دارای خواص مشابه با فیبر است.در مرحله بعدی میکروب روده تخمیر شده نشاسته مولکول‌های مفیدی به نام اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، مانند بوتیرات تولید می‌کند.
بررسی تاریخ پیدایش خورشید
دانشمندان در حال بررسی مرحله ماقبل تاریخ منظومه شمسی برای درک بهتر از حوادثی هستند که منجر به تولد خورشید شده‌اند. محققان به رهبری دکتر ماریا لوگارو و پرفسور الکساندر هگر از دانشگاه موناش با استفاده از پرتوزایی به تعیین آخرین زمانی پرداختند که عناصر سنگین مانند طلا، نقره، پلاتینیوم، مس و عناصر نادر در زمین به ماده منظومه شمسی توسط ستارگان تولیدکننده آنها افزوده شده است.لوگارو گفت: ما با استفاده از هسته رادیواکتیو سنگین در دنباله‌دارها برای تعیین زمان این افزودنیهای نهایی، درک بهتری از دوران پیش از تاریخ منظومه شمسی پیدا کرده‌ایم و اکنون می‌توانیم با اطمینان بگوئیم که درصد نهایی طلا، نقره و پلاتینیوم حدود 100 میلیون سال پیش از تولد خورشید به ماده منظومه شمسی افزوده شده است.وی افزود: درصد نهایی مس و عناصر نادر زمینی مانند مواد سازنده تلفن هوشمند در نهایت 30 میلیون سال پیش از تولد خورشید به این ماده اضافه شده است.به گفته محققان، زمان‌بندی دقیق این رویداد، فرصتهای جدیدی را برای درک مجموعه رویدادهایی که به شکل‌گیری خورشید انجامیده‌اند، ارائه خواهد کرد.کمی بعد از آخرین افزودن عناصر سنگین، ماده منظومه شمسی وارد دوره نهفتگی یا انکوباسیون شد که در آن مهدکودک ستاره‌ای شکل گرفته و خورشید به همراه چند ستاره دیگر متولد شده بودند.دانشمندان معتقدند درک بازه زمانی و فرآیندهایی که به شکل‌گیری منظومه شمسی منجر شده، کلید برقراری ارتباط بین محیط تولد خورشید با سایر منظومه‌های سیاره‌ای موجود در کهکشان راه شیری است.


نوشته شده در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

آزمون اعطای مدرک تحصیلی به حافظان قرآن از ۲۵ مرداد‌ تا ۳ شهریور‌ماه ۱۳۹۳ توسط سازمان اوقاف و با همکاری سازمان سنجش برگزار می‌شود.

به گزارش  روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، هجدهمین آزمون اعطای مدرک تحصیلی به حفاظ قرآن کریم از شنبه 25 مرداد تا 3 شهریورماه 1393 توسط این سازمان و با مشارکت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.

در این آزمون، 452 خواهر و 269 برادر حافظ قرآن کریم که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور معرفی شده‌اند، شرکت خواهند کرد. آزمون خواهران از 25 تا 29 مردادماه به مدت 5 روز و آزمون برادران از یکم تا 3 شهریورماه به مدت سه روز برگزار می‌شود.

12 داور خواهر و 12 داور برادر این آزمون را ارزیابی می‌کنند و برای هر داوطلب 10 سؤال شفاهی مطرح خواهد شد و در هر سؤال داوطلب باید 10 سطر از قرآن را تلاوت کند.

این آزمون در مجموع دارای 300 نمره است که 200 نمره آن به حسن حفظ اختصاص دارد و 100 نمره آن به صحت قرائت شامل؛ تجوید، وقف و ابتدا و صوت و لحن اختصاص پیدا می‌کند که هر داوطلب برای قبولی باید حداقل 160 نمره از حسن حفظ و 70 نمره از صحت قرائت کسب کند.

این آزمون برای نخستین بار در ساختمان مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در دو نوبت صبح از ساعت 8 تا 12 و عصر از ساعت 13 تا 18 در ساختمان مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به نشانی تهران، خیابان خارک، خیابان شهید هاشمی‌فر، ساختمان مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شود.

در هر دو نوبت صبح و عصر 50 نفر از داوطلبان آزمون خواهند داد و زمان آزمون برای داوطلبان قابل تغییر نیست.

اعلام نتایج این آزمون از سوی سازمان سنجش و ارائه مدرک از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعطا می‌شود و سازمان اوقاف تنها مجری برگزاری آزمون است و داوطلبان پس از آزمون باید نتایج را از سازمان سنجش پیگیری کنند.

داوطلبان شرکت در این آزمون در روز برگزاری علاوه برکارت ورود به جلسه، کارت ملی یا شناسنامه عکس‌دار همراه داشته باشند.نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
دانش‌آموزان تهرانی به نمایندگی از ۱۲ میلیون دانش‌آموز کشور برای حمایت از مردم و کودکان غزه نامه اعتراضی را تحویل نماینده سازمان ملل دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ، جنایات گسترده و وحشیانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه و دیگر نقاط سرزمین فلسطینی با هدف شکستن دست اتحاد مقاومت در حالی رقم خورد که محافل بین‌المللی کشتار کودکان و مردم مظلوم را با سکوت خود تأیید کردند. دانش آموزان در اعتراض به این حرکت مجامع جهانی نامه ای اعتراض آمیز را به نماینده سازمان ملل در تهران تحویل دادند.

دانش آموزان در این نامه نوشته اند: سازمان‌های بین‌المللی با تحریف حقوق بشر برای رژیم صهیونیستی جهانی را ترسیم کردند که تمام آن برای منافع صهیونیست‌ها رقم می‌خورد. چه زیبا رهبر معظم انقلاب فرمودند ساختار و سازوکار غیر منطقی شورای امنیت ناعادلانه و کاملا غیر دموکراتیک است. این یک دیکتاتوری آشکار و یک وضعیت کهنه و منسوخ و تاریخ مصرف گذشته است

در ادامه این نامه آمده است :با سوء استفاده از همین سازوکار غلط است که آمریکا و همدستانش توانسته‌اند زورگویی‌های خود را در لباس مفاهیم شریف بر دنیا تحمیل کنند. آنها می‌گویند حقوق بشر و منافع غرب را اراده می‌کنند. میگویند دموکراسی و دخالت نظامی در کشور را بجای آن می‌نشانند و می‌گویند مبارزه با تروریست و مردم بی‌دفاع روستاها و شهرها را آماج بمب‌ها و سلاح خود می‌سازند. در نگاه آنها بشریت به شهروندان درجه یک و دو تقسیم می‌شود. رژیم سفاک صهیونیستی با جنایات خود ثابت کرد که با کلاهک‌های هسته‌ای که در اختیار دارد تهدیدی جدی و خطری عمده برای صلح و امنیت جهانی است. کلاهک‌های رژیم صهیونیستی خطری نه برای منطقه که برای دنیا به شمار می‌رود

اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برای حفظ روحیه استکبارستیزی همه نوجوانان و جوانان آزاده، باشگاه بین‌المللی دانش‌آموزان ضد صهیونیستی را تاسیس کرده تا با انسجام و سازماندهی مناسب بستری برای تحقق کامل جهان بدون صهیونیست فراهم کند

لازم به ذکر است نماینده حاضر در دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران پس از دریافت بیانیه اعتراضی دانش‌آموزان گفت: حتماً این بیانیه را  به نماینده مقیم سازمان ملل ارائه می‌دهم و مطمئن باشید این بیانیه به دفتر مرکزی سازمان ملل ارسال می‌شود.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: استیضاح وزیر آموزش و پرورش با ۵۵ امضا تحویل هیأت رئیسه مجلس شد.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با فارس در خصوص استیضاح وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: برگه استیضاح وزیر با 55 امضاء به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شد.

وی افزود: برگه استیضاح وزیر آموزش و پرورش هفته گذشته روز یکشنبه به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شده است و وزیر به مدت 10 روز فرصت دارد تا با حضور در صحن علنی مجلس پاسخگوی سؤالات نمایندگان مجلس باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: آخرین روز مهلت وزیر آموزش و پرورش برای دفاع از عملکرد خود در این وزارتخانه، روز سه‌شنبه هفته آینده است که پس از سخنان وی، موافقان و مخالفان نظراتشان را اعلام می‌کنند.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که یکی از کارکردهای آموزش و پرورش در دنیا «آموختن برای با دیگران زیستن»است، گفت: هدف از امضای این تفاهم نامه گامی در جهت افزایش مهارت های زندگی، جبران خلأهای آموزشی و تربیت نسل آینده کشور می باشد.
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر دیروز علی اصغر فانی در مراسم امضای تفاهم نامه با جمعیت هلال احمر که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: «توسعه مشارکت ها» یکی از سیاست های جدی آموزش و پرورش است که با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادها در امرآموزش و پرورش می توان هم‌افزایی مثبت ایجاد کرد و به اهداف آموزش و پرورش نائل شد.

وی آموزش و پرورش را بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و ملت خواند و عنوان کرد: در آموزش مهارت های زندگی که در نظام های آموزشی دنیا مطرح است، دانش آموز باید از پوسته آموزش خارج شود و با ورود در اجتماع در مواجهه با بحران ها حضوری فعال داشته باشد تا بدین ترتیب بتواند به عنوان جزئی از کل جامعه نقش تاثیرگذار داشته باشد.

عضوکابینه تدبیر و امید با اشاره به تفاهم نامه هایی که با ارگان های مختلف دولتی و غیردولتی در یک سال گذشته امضا شده است، خاطرنشان کرد: با کارگروهی که در وزارتخانه فعال شده است این تفاهم نامه ها به‌تدریج اجرایی و باعث می‌شود آموزش و پرورش نه یک وزارتخانه در عرض بقیه وزارتخانه ها، بلکه یک فرا وزارتخانه است که وظیفه اصلی‌اش تربیت نسل آینده کشور خواهد بود.

فانی همکاری معاونت های «پرورشی و فرهنگی» و «تربیت بدنی و سلامت» را ضامن اجرای صحیح این تفاهم  نامه دانست و افزود: این همکاری در کنار حمایت سازمان های وابسته به جمعیت هلال احمر می‌تواند نقش تسهیل‌گر را در وظایف آموزش و پرورش ایفا کند.

وزیر آموزش و پرورش عدم «توسعه تشکیلات» را از سیاست های دولت «تدبیر و امید»  معرفی و خاطرنشان کرد: یقیناً آموزش و پرورش باتوجه به گستردگی وظایف و حدود انتظارات جامعه از آن، جز از طریق «توسعه مشارکت ها» و استفاده از امکانات بالقوه جامعه نمی تواند به اهداف کلان خود نائل شود و امضای این تفاهم نامه آغازی برای توسعه همکاری های بیشتر وکمک به تربیت نسل امروز و آینده ساز کشور می‌باشد.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 
به جای استفاده از واژه «باید» برای انجام کارها، سعی کنید مزایای ملموس و منطقی آن کار را در ذهن خود برجسته کنید. ذهن ناخودآگاه شما از حس تحکم و اجبار بیزار است.

اعصابم از دست خودم خرد شده بود و نمی توانستم هیچ فرد دیگری را مقصر جلوه بدهم. روی مبل لم داده بودم و مدام به کارهای عقب افتاده ام فکر می کردم. پرداخت قسط بانک، گرفتن چند کالای مورد نیاز خانه، انجام تکالیف دانشگاه و تعداد زیادی کار عقب افتاده دیگر که فقط استرس من را زیاد می کرد و این استرس من را به بی خیال شدن ترغیب می کرد! حالم خیلی بد شده بود و باور نمی کردم که من این قدر آدم تنبلی هستم.

یک لحظه به خودم آمدم و دیدم چند ساعت است که دارم به همین مسئله فکر می کنم. امروزم هم تمام شد و باز هیچ کاری نکردم. مسلم رومیانی، روان شناس بالینی معتقد است که تنبلی از آن دسته مشکلاتی است که در هر سن، جنس و موقعیتی که باشید ممکن است با آن درگیر شوید. از نظر لغوی، تنبلی اهمال کاری یا سستی در انجام کارها معنا می شود.

 به طور کلی تنبلی یعنی به آینده موکول کردن کارهایی که تصمیم به انجام آن ها در زمان مشخصی گرفته ایم یا حذف هدف هایی که به دلیل نداشتن تلاش کافی به آن ها نرسیده ایم. تنبلی یکی از عادت های ناپسند است که افراد به خاطر راحت طلبی به آن دچار می شوند.

دلایل تنبلی در انجام کارها

رومیانی در گفت و گو با خراسان، ادامه می دهد: یکی از مهم ترین دلایل تنبلی، نداشتن اولویت بندی در زندگی برای رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت است. اگر فردی برای انجام کارهایی که قرار است در یک روز انجام دهد، اولویت بندی درستی نداشته باشد به احتمال زیاد از انجام یک یا چند کار مهم باز خواهد ماند. یکی از دلایل دیگر تنبلی، حس لذت جویی است. بعضی افراد با این تفکرات اشتباه که الان را باید غنیمت شمرد و از آن لذت برد به انجام کارهای دیگر تمایلی ندارند. جالب است بدانید که کمال گرایی هم یکی از دلایل تنبلی است. بعضی افراد به این دلیل که دوست دارند هر کاری که انجام می دهند، بی عیب و نقص باشد از انجام کارهایی که فکر می کنند ممکن است در انجام آن ها ضعف هایی داشته باشند، دست برمی دارند. لجبازی هم عامل دیگری برای تنبلی است؛ به طور مثال بعضی افراد به دلیل دلخوری از فرد دیگری، به طور آگاهانه و به خاطر لجبازی از انجام بعضی کارهای مهم و تاثیر گذار در زندگی شان سر باز می زنند که این هم یک نوع تنبلی محسوب می شود. درشت نمایی و ریز نمایی کارها هم باعث تنبلی در انجام کارها می شود. بعضی افراد انجام بعضی کارها را در ذهن شان آن قدر بزرگ می کنند که از مواجه شدن با آن وحشت می کنند و گاهی هم بعضی کارها را آن قدر کم اهمیت و ساده می بینند که مدام زمان انجام آن را به عقب می اندازند که این هم نوعی تنبلی محسوب می شود. در خور ذکر است که بعضی پدر و مادرها با رفتارهای شان، فرزندشان را تنبل بار می آورند. وقتی والدین، هیچ گاه به فرزندان شان مسئولیتی نمی دهند فرزندانی تنبل و تن پرور تحویل جامعه خواهند داد. تنبلی یک نوع عادت است و وقتی پدر و مادری همه امکانات رفاهی را برای فرزندشان مهیا کنند، در اصل او را به تنبلی ترغیب می کنند.

راهکارهایی برای کنار گذاشتن تنبلی

راهکارهای مختلفی برای مبارزه با تنبلی وجود دارد. در ادامه مطلب، راهکارهایی ساده، اما کاربردی آمده است. در خور ذکر است که نیاز نیست در قدم اول، شما به همه این راهکارها عمل کنید. موفقیت در این باره، می نویسد: بهتر است در ابتدا یک یا چند راهکار را عملی کنید و در مراحل بعد به سراغ بقیه راهکارها بروید تا برای همیشه از دست این عادت ناپسند رهایی یابید.

مقدمات را آماده کنید:

پیش از شروع هر کاری، مقدمات آن را فراهم کنید. هر قدر درباره کاری، بیشتر آگاهی داشته باشید و از قبل مقدمات آن را آماده کرده باشید، تسلط شما برای انجام آن کار بیشتر خواهد بود و سرعت عمل شما بیشتر می شود.

موانع روانی را شناسایی کنید:

کمبود انرژی یکی از عوامل تاثیرگذار بر تنبلی است. مراقب سطح انرژی خود باشید. ورزش کنید و صبح ها صبحانه ای کامل و انرژی زا نوش جان کنید. به نظر می رسد که شروع یک روز کاری بدون خوردن یک صبحانه خوب مانند رفتن به جنگ بدون مهمات است! بنابراین شما باید موانع روانی فعالیت های خود را شناسایی کنید و پیش از شروع هر فعالیتی انرژی روانی خود را تقویت کنید. کارهایی مانند یک استراحت کوتاه یا خوردن غذای مورد علاقه تان و ... می تواند انرژی احساسی شما را برای جدیت بیشتر در انجام کارهای تان تقویت کند.

قدم اول را محکم بردارید:

کار را از هر نقطه ای که برای تان راحت تر است، آغاز کنید؛ زیرا همین که قدم اول را بردارید نیمی از راه را پیش رفته اید. پس چند قدم دیگر به جلو بردارید. وقتی درگیر کار شدید دیگر برای تان سخت است که آن را نیمه کاره رها کنید.

محدودیت زمانی تعیین کنید:

برای انجام کارهای مهم خود، یک ضرب الاجل زمانی تعیین کنید و با تمام وجود به آن متعهد باشید. همچنین شما باید چشم اندازهای بزرگ اما اهداف کوچک داشته باشید. اهداف بزرگ وقتی محقق می شوند که به مجموعه ای منسجم از اهداف کوچک تبدیل شوند.

برای خودتان پاداش تعیین کنید:

پس از انجام هر بخشی از کار، به خودتان پاداش کوچکی بدهید. در خور ذکر است که باید حتما به قول یا پاداشی که برای خودتان در نظر گرفته اید، عمل کنید زیرا به این شکل مکانیسم لذت و پاداش در هنگام انجام کارها در ذهن شما فعال می شود.

افکار منفی را دور کنید:

افکار مثبت غیر واقع بینانه و داشتن انتظارات بیش از حد از خود، نیز مانند افکار منفی می تواند تنبلی را تشدید کند. برنامه روزانه تان را خیلی شلوغ نکنید. فهرست کارهایی را که باید انجام دهید بیش از ظرفیت جسمی خود در نظر نگیرید.

کار را با موفقیت تمام کنید:

کاری را که شروع کرده اید باید تمام کنید. با این حال و اگر خسته هستید استراحتی کوتاه داشته باشید اما کار را متوقف نکنید. هیچ چیز خسته کننده تر از ناتمام گذاشتن کارها نیست اما وقتی کاری را با موفقیت به پایان می رسانید موجی از انرژی و اعتماد به نفس، یک باره به سوی شما باز می گردد.

خودتان را مجبور نکنید:

به جای استفاده از واژه «باید» برای انجام کارها، سعی کنید مزایای ملموس و منطقی آن کار را در ذهن خود برجسته کنید. ذهن ناخودآگاه شما از حس تحکم و اجبار بیزار است.

هیچ کاری نکنید:

اگر هیچ یک از روش های غلبه بر تنبلی روی شما جواب نمی دهد این روش را نیز می توانید امتحان کنید. بر روی یک صندلی بنشینید و برای مدتی سعی کنید هیچ کاری انجام ندهید و حتی فکر هم نکنید. به زودی خواهید دید که نمی توانید این همه انفعال را حتی برای نیم ساعت تحمل کنید در نتیجه ناخودآگاه بلند می شوید تا کاری انجام دهید.

در انجام کار متعهد باشید:

به هیچ وجه به کارهای غیرضروری نپردازید. این جا تنها جایی است که کمی تنبلی در آن مفید است. البته به شرطی که برای انجام آن، تاریخ مشخصی را در آینده مشخص کنید و به آن تاریخ متعهد باشید. جالب است بدانید که انجام کارها هنگامی که حس خوبی دارید بسیار راحت است اما شما نمی توانید برای انجام کارهای ضروری همیشه به حس و حال تان تکیه کنید. کارهای مهم را انجام دهید حتی وقتی حس خوبی ندارید.

به لذت پایان کار فکر کنید:

وقتی قصد انجام کاری را دارید ولی مدام آن را به تعویق می اندازید دائم درباره آن احساس گناه می کنید اما وقتی کاری را که می توانید تا 2 ماه دیگر انجام دهید همین حالا به انجام رسانید، ذهن تان در این 2 ماه آسوده تر می شود. هرگاه ذهن شما تمایل به تسلیم در برابر لذت های زودگذر و کوچک ناشی از توقف انجام فعالیت را داشت، لذت های عمیق حاصل از پایان یافتن کار را در ذهن خود برجسته و با جزئیات کامل آن را مرور کنید.

تنبلی را فراموش کنید:
پیش از اقدام به هر کاری، باید برچسب هایی را که احتمالا تاکنون به خودتان درباره اهمال کاری تان می زدید فراموش کنید. به جای این که انتظار داشته باشید حس تنبلی هیچ گاه به سراغ تان نیاید، بکوشید این حس را مدیریت و بیشتر اوقات از آن اجتناب کنید. اگر می خواهید برنامه شما به دلیل تنبلی با گذشت زمان متوقف نشود، لازم است در طول این مسیر دایم انگیزه های خود را با ابزارهای مثبت تقویت کنید؛ مثلا به حس خود در زمان هایی که کار مهمی را با موفقیت به پایان رساندید، بیندیشید. چند تجربه موفق در زمینه غلبه بر تنبلی را به یاد آورید و مدام نتایج مثبت آن ها را در ذهن خود مرور کنید. هر گاه هم که در طول مسیر گرفتار تنبلی شدید، زیاد سخت نگیرید و دوباره از نو شروع کنید.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

مدال فیلدز که به نوبل ریاضی معروف است، هر چهار سال یک بار به 2 تا 4 ریاضیدان زیر 40 سال داده می شود

مریم میرزاخانی ریاضی دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد، برنده «مدال فیلدز»، معتبرترین جایزه ریاضیات در جهان شده است.

خبرگزاری های خارجی اعلام کردند: مدال فیلدز که به نوبل ریاضی معروف است، هر چهار سال یک بار به 2 تا 4 ریاضیدان زیر 40 سال داده می شود؛ خانم میرزاخانی، نخستین زن و اولین ایرانی است که توانسته این جایزه را دریافت کند.

وی که 37 سال دارد، دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف تهران و دانشگاه هاروارد آمریکا است.

جایزه ی فیلدز (Fields Medal) که معتبرترین جایزه ی ریاضیات است در کنگره بین المللی ریاضیات به برندگان اهدا می شود.

این کنگره مهم ترین گردهم آیی ریاضیدانان سراسر جهان است هر چهار سال یک بار برگزار می شود.

اولین کنگره ی بین المللی ریاضیات در سال ۱۸۹۷ در کشور سوییس برگزار شد.

میرزا خانی که از برندگان دو دوره المپیاد جهانی ریاضی بوده است،تدریس در دانشگاه استنفورد آمریکا و دانشگاه پرینستون رادر کارنامه خو د دارد.

کنگره جهانی ریاضیات سال جاری از روز چهارشنبه، سیزدهم اگوست به مدت یک هفته در سئول پایتخت کره جنوبی برگزار می شود.

سه ریاضی دان دیگر، ˈآرتور آویلاˈ از برزیل، ˈمنجول بارگاواˈ نظریه دان اعداد در دانشگاه پرینستون و «مارتین هایرر» از دانشگاه وارویک در بریتانیا برندگان دیگر امسال هستند.

«اینگرید دوبشی» رییس اتحادیه جهانی ریاضی می گوید: به عنوان یک زن برایم فوق العاده است که می بینم مریم میرزاخانی برنده شده است و تصور اینکه یک زن برنده مهم ترین جایزه ریاضی شود، دیگر عجیب نیست.

مریم میرزاخانی به خاطر تحقیقاتش در زمینه دینامیک و هندسه رویه های ریمانی و فضاهای پیمانه ای آنها این جایزه را دریافت کرده است.

او پیش از این هم جوایز متعددی در رشته ریاضیات دریافت کرده بود.در سال 2006 مجله ˈ پاپیولار ساینسˈ او را به عنوان یکی از 10 نابغه آمریکای شمالی معرفی کرد.

مدال فیلدز به یاد «جان چارلز فیلدز» ریاضی دان کانادایی پایه گذاری شد و همراه با یک جایزه نقدی به مبلغ 15 هزار دلار کانادا اعطا می شود.

این جایزه اولین بار در سال 1936 به دو ریاضی دان فنلاندی و آمریکایی داده شد.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
وقتی ما قیدی وضع می‏کنیم که این قید می‏تواند قید بومی‌‏گزینی، سهمیه‏ یا محدودیت پذیرش جنسیتی باشد، تمامی این موارد آن نمره به دست آمده را تحت تاثیر خود قرار می‏دهد. برای مثال وقتی شما قید سهمیه منطقه را تعیین می‏کنید و می‏گویید سهمیه منطقه یک جزو مناطق برخوردار محاسبه می‏شود طبیعی خواهد بود در منطقه سه کسی با نمره کمتر از همتای خودش در منطقه یک می‏تواند وارد دانشگاه شود.
روزنامه آرمان در گفت‌وگو با ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به بررسی وضعیت سهمیه ها در دانشگاه ها پرداخته است:

شما به‌عنوان شخصی که سالیان سال در سازمان سنجش کشور فعال هستید اطلاع دارید که همواره نحوه انتخاب و سنجش دانشجویان با انواع سهمیه و... توامان بوده است. به نظر شما به عنوان یک کارشناس مناسب‏ترین روش گزینش علمی داوطلبان چه روشی است؟ به‌طور کلی تعیین چه ضوابطی را در این مسیر مناسب می‏بینید؟

در بحث ضوابط پذیرش دانشجو یک روش این است که امتحانی برگزار شود و با نمره‏ای که داوطلب در یک روند کاملا شفاف و مشخص آن را به دست آورده بتواند در یک مرکز علمی پذیرش شود. به بیانی دیگر ایده‏آل‏ترین و بهترین سیستم گزینش علمی این است که شما هیچ قید و بندی نداشته باشید یعنی، قیودی مانند بومی، سهمیه‏ و... از میان برداشته شود و ارزیابی تماما بر اساس نمره به دست آمده داوطلب باشد. این، ایده‏آل‏ترین نحوه پذیرش خواهد بود اما، عملیاتی شدن این موضوع با توجه به شرایط فرد، کشور، منطقه و همچنین نیازهای کشور می‏تواند متغیر باشد. در بسیاری از نقاط دنیا، مثل ما، در نحوه پذیرش قوانینی وضع شده است. برای مثال دانشگاه پرینستون وجود تنوع قومیتی را در پذیرش دانشجویانش در نظر می‏گیرد. همه جای دنیا به صورت غیررسمی یا رسمی قیودی در پذیرش دانشجو دارند.

 اما بعضا سهمیه‏‌ها مانع نیست بلکه تبعیضی مثبت است. اینطور نیست؟


به‌طور کلی وقتی ما قیدی وضع می‏کنیم که این قید می‏تواند قید بومی‌‏گزینی، سهمیه‏ یا محدودیت پذیرش جنسیتی باشد، تمامی این موارد آن نمره به دست آمده را تحت تاثیر خود قرار می‏دهد. برای مثال وقتی شما قید سهمیه منطقه را تعیین می‏کنید و می‏گویید سهمیه منطقه یک جزو مناطق برخوردار محاسبه می‏شود طبیعی خواهد بود در منطقه سه کسی با نمره کمتر از همتای خودش در منطقه یک می‏تواند وارد دانشگاه شود. به طور خلاصه در تمامی قیودی که گذاشته می‏شود شرایط آن مسابقه علمی عوض می‏شود. بحث من این است که ما قیودی می‏گذاریم که بر مبنای آن قیود برخی افراد می‏توانند وارد شوند و برخی نیز امکان ورود پیدا نمی‏کنند مثلا در رشته‏‌های علوم پزشکی، وزارت بهداشت می‌گوید از 100 نفر ظرفیت دانشگاه تهران، 45 نفر بایستی زن باشد و 45 نفر مرد و 10 نفر نیز رقابتی باشد تا هرکسی نمره بیشتری بدست آورده بود، وارد شود، بنابراین این وزارتخانه قید گذاشته و محدودیت تعیین کرده است. حالا وزارت بهداشت این را بر چه اساسی تعیین می‏کند؟ بر اساس نیازسنجی‏ای که پیش‌تر داشته است انجام می‏دهد مثلا بر اساس نیاز به پزشک زن و مرد این ارقام را تعیین می‏کند. پس یک سوی بحث نیاز است و در سوی دیگر بحث مدیریت کلان کشور است. مثلا گفته می‏شود در معدن 80 الی 90 درصد نیروی انسانی مرد نیاز است. یا در بخش رشته‏های کشاورزی نیاز به فارغ‌التحصیل مرد بیشتر است.

 یعنی سیاست‏های کلان توجیهی برای تعیین سهمیه‏ می‏شوند؟


در وزارت علوم و سازمان سنجش به این موضوع اعتقاد داریم که می‌توانید بر اساس سیاست‌های کلان بر اساس نیازهای کشور مدیریت کنید اما نمی‏توانید راه را ببندید. راه را بستن یعنی اینکه بگویید در پزشکی تنها مردان را پذیرش می‏کنیم. همانطور که در سال‌های قبل که موضوع سهمیه‌بندی جنسیتی شدت گرفته بود مثلا دانشگاه اصفهان می‏گفت که من در ریاضی فقط زن را پذیرش می‏کنم و به همین ترتیب برای مردان در رشته حسابداری. این رویکرد اساسا با روح عدالت ناسازگار بود و دلایل توجیهی‏شان هم قابل قبول نبود.

 اساسا قیودی که هرساله به نحوی در دفترچه آورده می‏شوند و بر اساس دانشگاه و رشته و شهر و.. تغییر می‏کنند از سوی چه نهادها و در چه پروسه‏ای معین می‏شوند
؟

در بحث قیود در رشته‏های شهریه‏پرداز هیچ قیدی وجود ندارد. از مجموع 695 هزار ظرفیت كل مراكز آموزش‌عالی اصولا در رشته‌ها و دانشگاه‌های شهریه بگیر از قبیل دانشگاه‏های پیام نور و غیرانتفاعی و دوره‌های نوبت دوم اساسا این قیود وجود ندارد. در بحث سهمیه‌ها و قیود و مناطق یک و... شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و مجلس تصمیم‌گیرنده هستند و نهاد تصمیم‏گیر بالاتر از وزارت علوم است.سهمیه‌بندی اعم از سهمیه‌بندی مناطق، ایثارگران، بومی گزینی یا مصوبه مجلس دارد یا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد که در دفترچه نیز مستندات آن آمده است.منتهی در بحث جنسیتی ، من نمی‌خواهم همه چیز را سیاسی نگاه کنم، به‌خصوص ما این تمرکز را داشتیم تا این موضوع را مدیریت کنیم. روال پذیرش دانشجو بدین نحو است که ما پرتالی داریم و دانشگاه هرساله ظرفیت خودش را اعلام می‏کند و این در سیستم سازمان سنجش بررسی اولیه می‌شود و سپس در دفتر گسترش آموزش‌عالی از نظر مجوز و سقف پذیرش دانشجو بررسی و پس از تایید در این مرحله به‌صورت مستقیم وارد دفترچه می‌شود، یعنی ما نفیا و اثباتا وارد این روند نمی‏شویم.

 سازمان سنجش در این مساله هیچ نقشی ندارد؟


در بحث ظرفیت سازمان سنجش تصمیم گیرنده نیست و مجری مطلق است و ما حق نداریم ظرفیتی که دفتر گسترش تعیین کرد را کوچک‌ترین تغییری دهیم. و امید است در طی یک الی دو سال به نقطه تعادل دست یابیم. آمار و ارقام ما نشان می‏دهد که این قضایا مدیریت می‏شود. من یکی از مخالفان بحث تفکیک جنسیتی هستم اما برای تصمیم‏گیری و عمل درست باید فکر کنیم و راه حل مناسب كه به صلاح كشور و متناسب با نیازها باشد پیدا كنیم.

 یعنی دانشگاه در ترکیب جنسیتی ظرفیت خودش مرجعی تصمیم گیرنده است؟


دانشگاه اختیار دارد بر اساس شرایط خودش ظرفیت خودش را مدیریت کند. یکسری دانشگاه‏ها مشکلات ساختاری مانند خوابگاه و امکانات دانشگاهی دارند و بخشی از مشکلاتی که شما می‌بینید مشکلات صنفی دانشگاه‌هاست و این مراکز به لحاظ خدمات دانشجویی مشکلاتی دارند ولی با وجود همه این مشکلات شاهد هستید 25 دانشگاه بطور کلی سهمیه‌بندی جنسیتی را امسال حذف کردند.

 چندسالی است که در بسیاری از رشته‏‌های کارشناسی دانشگاه‏ها در ذیل قید زن و مرد در دفترچه انتخاب رشته محدودیتی در تعداد پذیرش شوندگان هر جنس ذکر می‏شود. شما به‌عنوان رئیس سازمان سنجش بگویید نحوه سهمیه‏بندی جنسیتی در سال‌جاری چگونه بوده است؟


این سوال شما مربوط به رشته‏‌های سقف‎دار بوده و در بحث جنسیتی چهار نوع پذیرش داریم، یکسری رشته‌‏ها رقابتی هستند که در ظرفیت پذیرش این رشته‏‌ها میان زنان و مردان قیدی وجود ندارد. یک سری رشته‏‌ها با نام سقف‏‎‌دار شناخته می‏شوند، منظور از سقف‏دار همین بحث دانشگاه علامه و تهران است که می‏گویند مثلا در اقتصاد تعداد10نفر زن و 10 نفر مرد پذیرش می‏شوند؛ و در ادامه رشته‌‏هایی هستند که فقط زنان را می‏پذیرند و در مقابل رشته‏‌هایی نیز هستند که فقط مردان را پذیرش می‏کنند.

در سال گذشته به‌رغم تعدیل‏‌هایی که صورت گرفت 58هزار نفر رقابتی و 29 هزار نفر سقف‏‌دار و 5700نفر تنها زن و 9500 نفر نیز تنها مردان بودند که در دانشگاه‌ها پذیرش شدند، که اکثر رشته‌های فقط مرد و فقط زن مربوط به دانشگاه‏‌های تک جنسیتی بوده است. امسال به دانشگاه‏‌ها توصیه شد که نباید رشته‏ای که سال گذشته رقابتی بوده را امسال به سقف‏دار تغییر دهید و اگر سقف‏دار بود نمی‏توانید به تک‌جنسیتی تبدیل کنید. یعنی دانشگاه‏‌ها می‏توانستند شرایط را تعدیل کنند اما نمی‏توانستند محدودیت‏ها را افزایش دهند. و درمجموع دانشگاه‌ها این توصیه را رعایت كردند. الان حدود 20 هزار ظرفیت رقابتی ما افزایش پیدا کرده است یعنی سال گذشته که حدود 58 هزار نفر بود امسال به حدود 78 هزار نفر افزایش پیدا کرده است و رشته‏‌های دوره روزانه به شدت به سمت رقابتی شدن میل پیدا کرد و رشته‏های سقف‏دار حدود 10 هزار و رشته‏‌های فقط زن حدود 250 نفر و رشته‏‌های فقط مرد حدود 3200 نفر کاهش پیدا کرده‏‌اند. و این روند به سمت آزادسازی رقابت‏هاست و ما نمی‏خواهیم به‌صورت دستوری این کار صورت بگیرد. دانشگاه‏های بر اساس امکانات خودشان ظرفیت را اعلام می‏کنند.

 اما همچنان برخی دانشگاه‏‌های مادر مانند علامه و تهران طبق روال قبلی پذیرش می‏کنند.


 در دانشگاه علامه طباطبایی گفت‌وگوهای مفصلی با رئیس این دانشگاه داشتیم. دکتر سلیمی معتقد است در سال‏های گذشته سیستمی در دانشگاه پیاده و اجرا شده است که برخی معتقدند نتایج آن مثبت و برخی دیگر معتقدند پیامدهای منفی داشته است لذا ریاست این دانشگاه تیمی را تعیین کرده است که روشمند این موضوع را بررسی علمی کنند تا مشخص شود که آیا این تصمیم باعث افزایش راندمان علمی شده است یا خیر؟ آیا باعث تقویت معنویت یا تغییر در متغیرهای دیگر شده است یا خیر؟! هدف این است این موضوع بررسی شود تا میزان موفقیت طرح ارزیابی گردد و بر اساس ارزیابی بدست آمده وزارت علوم یا شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‏گیری کند. این مساله به‌صورت آزمایشی در دانشکده علامه اجرا شده است و چون این دانشگاه خودش مایل بود این سیستم حفظ گردد تا بتواند به جمع‏بندی دست پیدا کند بنابراین این روش تداوم پیدا کرد اما چیزی را که باید در نظر داشته باشید این است که روند فعلی در نحوه تعیین ظرفیت جنسیتی دانشجویان خوب بوده است.

 به نظر شما، سهمیه‏بندی جنسیتی در نهایت به عدالت آموزشی نزدیک شده؟


من از دو منظر به ماجرا نگاه می‏کنم از منظر رئیس سازمان سنجش به عنوان کسی که مسئولیت انتخاب دانشجو را دارد علاقه‌مندم تماما داوطلبان صرفا بر اساس نمره آزمون وارد دانشگاه شوند و هیچ قید و بندی نباشد. و نظرم را هم در بالا راجع به مقوله پذیرش جنسیت گفتم و از منظر دوم جواب سوال شما مثبت است و امسال روند پذیرش به سمت عدالت آموزشی حركت خیلی بیشتری داشته است.

بر اساس آمار و ارقام چگونه بود؟ مثلا اگر بنا باشد آخرین مرد قبول شده را با آخرین زن قبول شده در رشته‏ای واحد قیاس کنیم چه چیزی بدست می‏آید؟! رتبه این دو تحت‌تاثیر سهمیه‏‌بندی جنسیتی چقدر با یکدیگر اختلاف خواهند داشت؟


بر اساس آمار سال گذشته در رشته‌هایی پذیرش جنسیتی از نوع سقف‌دار داشتند، به‌عنوان مثال رشته‏های علوم پزشکی اختلاف رتبه بین آخرین فرد قبول شده زن و آخرین مرد قبول شده در یک رشته و دانشگاه یکسان قابل توجه بود و بعضا بین 500 رتبه اختلاف مشاهده می شد و امسال هنوز گزینشی صورت نگرفته تا رتبه‌ها استخراج شود اما بحث شما را بصورت اصولی قبول دارم و این امر روشنی است به‌دلیل آنکه شما قید تعیین کرده‏اید مسابقه علمی را تحت‌الشعاع قرار داده اید.

 رویکرد وزارت علوم برای دستیابی به عدالت آموزشی در ظرفیت پذیرش دانشگاه‏ها چگونه است؟


شرایط پیش رو مثبت است و نگاه وزارت علوم حرکت به سمت عدالت آموزشی است اما وزارت نمی‏خواهد تصمیمات یک شبه و بدون كارشناسی بگیرد. اما اگر روند پذیرش را در سالهای 91، 92 و 93 مقایسه كنید می بینید ظرفیت‌ها بیشتر به سمت رشته‌های رقابتی بوده و این از مقایسه دفترچه‌های كنكور كاملا مشخص است.

 به نظر شما تغییر سیاست‏های آموزشی که بعضا سلیقه‏ای و به دولت‏ها بستگی دارد، نمی‏تواند جایگاه سازمان را در نظر مردم تغییر دهد؟


سازمان سنجش نگاه سیاسی ندارد. ما در بحث سازمان سنجش به دنبال کار خودمان هستیم. ما در بحث گزینش دانشجو فقط نگاه علمی داریم. اما سیستم‏هایی هستند که در پذیرش دانشجو اثر می‏گذارند اما چون خروجی توسط سازمان سنجش است همه تصور می‏کنند عامل آن نیز همین سازمان است. در بحث تاثیر 25 درصد سوابق تحصیلی با اینکه قانون مجلس بود و ما نیز مخالف بودیم اما به نام این سازمان تمام شد. ما معتقدیم فردی که در زابل است باید به‌گونه دیگری ارتقا داده شود وقتی که تمام معلمان قوی و سیستم آموزشی به روز در مرکز و شهرهای بزرگ کشور متمرکز شده است طبیعی است که دانش آموزان مناطق محروم ضعیف و ضعیفتر می شوند و اختصاص سهمیه درمان واقعی نیست بلكه جهت توسعه متوازن و ارتقای سطح آموزشی باید به راه‌های دیگری فكر كرد. ما فضا را باید به سمت عدالت‌محوری و شفافیت ببریم و این در نگاه همه مدیران و كارشناسان سازمان سنجش آموزش كشور حاکم است اما اینکه چقدر این کار ممکن است به عوامل بسیاری بستگی دارد. ما در بحث جنسیتی پیشنهادهای متعدد کارشناسی داده‌ایم كه روند كلی آن كم كردن قیود و سهمیه جهت نیل به عدالت آموزشی است و این امر در سهمیه‌های مختلف از قبیل بومی گزینی نیز حاكم است و معمولا نظرات كارشناسی سازمان مورد قبول تمامی جریان‏های مختلف سیاسی قرار می گیرد. هدف این است که به هر روش علمی عدالت آموزشی محقق شود. روند ما نیز به سمت عدالت آموزشی است.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

چون مدتی پیش مقطع ابتدایی شش پایه شد، نیاز به 60 هزار معلم ابتدایی به وجود آمد به همین دلیل تعدادی از مقطع راهنمایی به آنجا رفتند، امسال هم اگر نیاز باشد این انتقال انجام می‌شود.

مدیرکل آموزش متوسطه اول نظری با بیان اینکه امسال چیزی تحت عنوان نیروی مازاد یا دارای کسر ساعت موظف نخواهیم داشت، گفت: چون مدتی پیش مقطع ابتدایی شش پایه شد، نیاز به 60 هزار معلم ابتدایی به وجود آمد به همین دلیل تعدادی از مقطع راهنمایی به آنجا رفتند، امسال هم اگر نیاز باشد این انتقال انجام می‌شود.

دکتر عظیم محبی افزود: اولویت ما این است که کلاس‌های درس ما در هر دو پایه تامین باشند و باید به سمتی برویم که معلمان ما بتوانند شناور کار کنند.

وی درباره راهکارهای رفع مشکل نیروهای مازاد در مقطع متوسطه اول، اظهار کرد: معلم مازاد نداریم بلکه بخشی از معلمان ما با کسری ساعت موظف روبه‌رو هستند.محبی افزود: براساس بخشنامه ساماندهی نیروهای انسانی، زمینه‌ای را فراهم کرده‌ایم تا این گروه از معلمان در 15 گروه دیگر نظیر پژوهش‌سراها، گروه‌های آموزشی و... مشغول فعالیت شوند.

مدیرکل آموزش متوسطه اول نظری با بیان اینکه امسال وضعیت نیروی انسانی ما همانند سال گذشته است، گفت:‌ سال گذشته دو پایه تحصیلی داشتیم و امسال هم دو پایه. همان‌طور که سال گذشته تعدادی از معلمان ما برای جبران کمبودها به مقطع ابتدایی رفتند، اکنون هم همان‌گونه است و معضل جدیدی نداریم. در عین حال بر اساس بخشنامه ساماندهی اگر باز هم نیرویی کسری ساعت موظف داشت، می‌تواند در گروه‌های دیگر فعالیت کند.

محبی افزود: بنابراین با توجه به آنچه گفته شد امسال نیروی مازاد یا دارای کسر ساعت موظف نخواهیم داشت چراکه مقطع ابتدایی شش پایه و نیاز به 60 هزار معلم ابتدایی به وجود آمد به همین خاطر تعدادی از مقطع راهنمایی به آنجا رفتند، امسال هم اگر نیاز باشد این انتقال انجام می‌شود.وی تصریح کرد:‌ البته در سال 94 که مجدد مقطع راهنمایی شامل سه پایه هفتم، هشتم و نهم می‌شود با کمبود نیروی انسانی روبه‌رو می‌شویم که باید برای آن چاره‌ای بیندیشیم.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

سفر راهی برای افزایش نشاط و شادابی

سفر امر مهمی بوده که به عنوان کلاس درس سیار در راستای افزایش تجربه و نشاط در بین مردم است.
سفر راهی برای افزایش نشاط و شادابی

آن‌گونه که از گذشته‌ها نیز روال بوده این است که در تاریخ بشریت معمولا انسان‌ها به سفر کردن تشویق و توصیه شده‌اند.

در حالت عمومی در زمان‌های بسیار دور سفر مثل امروز یک تفریح محسوب نمی‌شد و مردم بنا به ضرورت و یا اتفاقی سفر می‌کردند زیرا به دلیل کمبود وسایل نقلیه، نبودن امکانات اسکان و مسافت‌های سخت و طولانی، کمتر به این مهم اقدام می‌کردند.

استان زنجان به لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی همچون گنبد آجری سلطانیه، رختشوی‌خانه و دیگر اماکن می‌تواند سالانه میزبان مهمانان دیگر استان‌ها بوده و مسافران بسیاری را جذب اماکن دیدنی خود کند.

از طرفی نیز زنجانی‌ها در امر سفر کردن نیز بسیار مشتاق بوده و استقبال چشمگیر اهالی این شهر از سفر کردن به نقاط مختلف کشور همه ساله قابل مشاهده است از این رو بررسی نقش سفر در زندگانی افراد ضرورت می‌یابد.

* سفر پایان خستگی‌های چند ماهه

موسی مرادی یکی از مردم زنجان می‌گوید: زمانی که با خانواده برای رفتن به سفری برنامه‌ریزی می‌کنیم درست مثل این است که خستگی چند ماه کاری قرار است برطرف شود.

وی با اشاره به شادمانی خانواده از خبر خوش مسافرت رفتن، ادامه می‌دهد: از روزی که مقرر می‌شود مدتی بعد به مسافرت خواهیم رفت قند در دل بچه‌هایم آب می‌شود و آنجاست که من هم از شادی آن‌ها لذت می‌برم.

این شهروند بیان می‌کند: همسرم معتقد است سفر شور نشاطی تازه به زندگیمان وارد می‌کند شور و نشاطی که هدف و روحیه‌ای مضاعف را در زندگیمان بنا می‌نهد.

* شناخت فرهنگ‌های مختلف در سفر

امروزه مقوله سفر برای همه خانواده‌ها از جمله زنجانی‌ها نه تنها یک ضرورت، که یک نیاز محسوب می‌شود، زیرا اهدافی چون آموزش،شناخت فرهنگ‌های متفاوت، ایجاد هیجان و نشاط به نوعی در آن مستتر است.

* سفر یک نیاز ضروری

یک جامعه‌شناس در مورد سفر می‌گوید:سفر کردن تلاشی در راستای تغییر است که به تنهایی هم یک نیاز و هم مفهوم انگیزه را در خود دارد.

فاطمه بیات با اشاره به دستاورد سفر تصریح می‌کند:سفر اقدامی است که برای بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء امید به زندگی بشر امروزی ضروری است.

وی اضافه می‌کند: در بررسی جامعه‌شناسی سفر در می‌یابیم که در پس‌زمینه سفر کردن عواملی وجود دارد که موجب می‌شود انسان با این کار شخصیت مادی، معنوی و اجتماعی خود را تقویت کرده و یا تغییر دهد و این ذاتا چیز بسیار مفیدی خواهد بود.

این جامعه شناس ادامه می‌دهد: سفر یک کلاس درس سیار است که آموزگارش طبیعت و انسان‌های همنوع و روابط اجتماعی موجود در بین آنها بوده و مطمئنا به کامل شدن انسان‌ها خواهد انجامید.

وی نیاز انسان‌ها برای یادگیری و تجربه کردن را مهم دانسته و اظهار می‌کند: انسان صرفا برای تکمیل نیاز‌های واقعی خود اقدام به سفر می‌نماید،نیازی که دامنه آن محدود به مسئله خاصی نیست ولی قطعا در راستای ایجاد تغییر در وجود انسان‌ها نتیجه خواهد داد.

این جامعه‌شناس نتیجه سفر را تغییری در مقابله با اندوه و گرفتاری‌هایی که دستاورد زندگی ماشینی امروزی است، دانسته و می‌افزاید: سفر بهترین فرصت برای تغییر در سبک زندگی از بعد مادی و مدیریت زمان و برنامه برای زندگی، ایجاد ارتباطات اجتماعی با افراد دور و نزدیک، مشاهده و جذب فرهنگ‌های خوب اقوام دیگر و مهمتر از همه ایجاد فرصت و زمان کافی برای با خود بودن است.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

زمان واریز یارانه نقدی مرداد ماه

بر اساس آخرین اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها یارانه مرداد ماه ساعت 24 روز ۲۲ مرداد بعد از پرداخت به حساب سرپرستان خانوار قابل برداشت خواهد بود. مبلغ یارانه نقدی طبق روال ماه های گذشته همچنان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.
زمان واریز یارانه نقدی مرداد ماه
بر اساس آخرین اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها یارانه مرداد ماه ساعت 24 روز ۲۲ مرداد بعد از پرداخت به حساب سرپرستان خانوار قابل برداشت خواهد بود. مبلغ یارانه نقدی طبق روال ماه های گذشته همچنان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.
 
 بر اساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها ، یارانه ماه مرداد ۹۳ هشتمین پرداخت یارانه توسط دولت یازدهم محسوب می شود .
 
یارانه مرداد ۹۳ مجموعاً ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد و رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به هر نفر تعلق می گیرد.
 
بنابراین گزارش یارانه نقدی مانند روال گذشته و بدون تغییر برای هر نفر ماهانه ۴۵۵۰۰ تومان خواهد بود که از ساعات اولیه ۲۲ مرداد قابل برداشت خواهد بود.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

پری دریایی چابهار حقیقت دارد؟!

رئیس اداره محیط ریست چابهار در پی شایعه دیدن پری دریایی از سوی مردم منطقه این موضوع را تکذیب و رد کرد.
 پری دریایی چابهار حقیقت دارد؟!

رئیس اداره محیط ریست چابهار در پی شایعه دیدن پری دریایی از سوی مردم منطقه این موضوع را تکذیب و رد کرد.

به گزارش زیست بوم . حسینی در این رابطه گفت: پری دریایی در فرهنگ عامه، یک موجود افسانه‌ای آبزی است و واقعیت ندارد.

این مقام مسئول از مردم منطقه خواست به این شایعات توجهی نکنند و اطلاعات خود را در این رابطه افزایش دهند.

او گفت: حفظ محیط زیست منطقه و توجه به تمیزی سواحل دریا نیز مورد توجه مردم قرار داشته باشد.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گنابادوزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مسایل آموزش و پرورش را شناسایی، طبقه بندی و اولویت بندی کرده ایم، گفت: حرکت ما در یک سال گذشته، بسیار منطقی و علمی بوده است.
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از ایرنا،  «جناب آقای دکترعلی اصغر فانی» امروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه وظیفه آموزش و پرورش خدمت رسانی است، افزود: کارهایی که انجام می دهیم کاملا درست و صحیح است اما اگر دوستانمان در مجلس به سوال شما پاسخ دهند، هم به واقعیت و هم به مصلحت کشور نزدیک تر است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: تا زمانی که در این مسوولیت هستم، وظیفه دارم به تعلیم و تربیت کشور خدمت کرده و به این خدمتگذاری افتخار هم می کنم.

وی در پاسخ به این سوال که حدود یک سال از عمر دولت یازدهم می گذرد، در طی این مدت فکر می کنید که موفق بوده اید و چه کارهای موثری را انجام داده و برای آینده چه برنامه هایی دارید؟ افزود: ما در یک سالی که از عمر دولت تدبیر و امید گذشته است در حوزه آموزش و پرورش، کارهای خود را بسیار منطقی و علمی کارها و برنامه های به پیش برده ایم.

فانی ادامه داد: یعنی مسایل مختلف آموزش و پرورش را شناسایی، طبقه بندی و اولویت بندی کرده و می دانیم که آموزش و پرورش در آینده چه کاری می خواهد انجام دهد و به جای اینکه بی هدف حرکت کنیم، برای آینده خود هدف مشخصی را ترسیم کرده ایم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اولویت بندی وزارت آموزش و پرورش براساس پنج سیاست است که بارها نیز اعلام شده است، اظهار داشت: همه فعالیت ها و برنامه های وزارت آموزش و پرورش حول این پنج سیاست خواهد بود.

وی با برشماری این پنج سیاست وزارت آموزش و پرورش گفت: توسعه مشارکت، ساماندهی نیروی انسانی، عملیاتی کردن بودجه آموزش و پرورش و اجرای آزمایشی در تعدادی از مدارس کشور، تمرکز زدایی و ارتقای مدیریت آموزشگاهی پنج اولویت این وزارتخانه است.نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

شهادت دو برادر در آغوش هم در بمباران های غزه

.............

این روزها ، نمازهای یومیه مردم غزه پنجگانه نیست ؛ ششگانه است …

صبح ، ظهر، عصر، مغرب ، عشاء ، میت

لطفا از دعا برای رهایی این مردم مظلوم غفلت نکنیم.................نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
ابولا با آلوده کردن بیش از 1000 نفر در غرب آفریقا در حال تبدیل شدن به یکی از مرگبارترین بیماری واگیردار است اما آیا راهی برای در امان ماندن از این بیماری مهلک وجود دارد؟

 از وقتی که سازمان جهانی بهداشت (WHO) نسبت به گسترش دامنه شیوع ابولا به سایر کشورها هشدار داد، جهان با وضعیت اضطرار جدی روبرو شده است. با این حال وزارت بهداشت آفریقای جنوبی تاکید می‌کند که نیاز به نگرانی جدی نیست چرا که فعالیت‌های مراقبتی ما کاملا موثر بوده است.

اما در هر حال در صورتی که مجبور هستید به هر دلیلی به مناطق آلوده به ابولا سفر کنید در این گزارش به نقل از «رادیو کپیتال اف‌ام» حتما به پنج توصیه موثر و ضروری برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس مهلک عمل کنید:

علایم ابتلا را بشناسید

«استفان مونور»، مدیر اجرایی مرکز ملی ظهور و ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و دام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) می‌گوید: ابولا تا زمانی که علائم آن بروز نکند مسری نیست.

علایم اصلی ابتلا به این بیماری شامل ضعف شدید،‌ درد عضلانی، تب ناگهانی، سردرد، استفراغ، اسهال، دل‌درد، کم‌اشتهایی، نارسایی کبدی و کلیوی و خونریزی داخلی می‌شود. ویروس ابولا از راه تماس با ترشحات بدن فرد مبتلا قابل سرایت است. این ترشحات شامل بزاق، اسپرم، ترشحات مخاطی، عرق، استفراغ، مدفوع و خون می‌شوند.

افراد بهبودیافته هنوز خطرناکند

از آنجا که این ویروس در 90 درصد موارد کشنده است، لذا افراد بهبودیافته باید دست‌کم به مدت دو ماه احتیاط کنند زیرا ممکن است همچنان به این ویروس آلوده باشند و اطرافیان خود را مبتلا کنند. در مردان این ویروس حتی هفت هفته پس از بهبود از راه اسپرم قابل انتقال است.

از تماس فیزیکی با افراد مبتلا جدا اجتناب کنید

ویروس مهلک ابولا همچنین از راه تماس فیزیکی با اجساد مبتلایان قابل انتقال است. سازمان جهانی بهداشت هشدار می‌دهد که اجساد افراد مبتلا به ابولا باید فورا و تحت شرایط کاملاً بهداشتی و مطمئن دفن شوند.

هرچه سریعتر به دنبال درمان باشید

افراد مبتلا به ابولا باید سریعا برای درمان خود اقدام کرده و قرنطینه شوند. بسیاری از موارد جدید ابتلا به ابولا در واقع افرادی هستند که با مبتلایان به این بیماری زندگی کرده یا از آنها مراقبت کرده‌اند. تمام مراقبان بهداشتی باید تمام اقدامات احتیاطی جلوگیری از ابتلا را با پوشاندن صورت با ماسک، استفاده از دستکش و روپوش‌های آستین بلند رعایت کنند. آنها همچنین باید در هنگام دفع زباله‌های بیمارستانی نظیر سوزن و سرنگ اقدامات احتیاطی جدی را رعایت کنند.

از تماس و خوردن گوشت میمون امتناع کنید

به نظر می رسد بیماری ابولا پس از تماس نزدیک با ترشحات بدن حیوانات مبتلا به این ویروس، انسان را آلوده کرده است. بنابر اعلام WHO، شیوع ابولا در آفریقای جنوبی به دلیل تماس فیزیکی با شامپانزه، گوریل، خفاش میوه‌خوار، میمون‌ها، بُزگوزن جنگلی و جوجه تیغی‌های مبتلا به ابولا یا لاشه ‌ای آنها رخ داده است. بنابراین در شرایط اضطرار افراد باید از دست زدن به لاشه‌های این جانوران یا خوردن گوشت آنها امتناع کنند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
 پژوهشگران دانشگاه استنفورد نشان دادند که نانولوله‌های حاوی مونوسایت می‌تواند برای از بین بردن تومور سرطانی مورد استفاده قرار گیرد. برایان روناین اسمیت از محققان این پروژه می‌گوید: ما موفق به ارائه یک مکانیسم جدید برای هدف‌گیری بیماری با استفاده از نانوذرات شدیم که می‌تواند مسیر تازه‌ای به سوی درمان با کمک رهاسازی دارویی و فناوری‌ نانو باشد.

وی می‌افزاید: یافته‌های ما اهمیت زیادی دارد، زیرا یکی از بزرگترین مشکلات در مسیر رهاسازی هوشمند دارویی این است که بتوان نانوذرات را به گونه‌ای طراحی کرد که دارو را مستقیم و کارا به محل موردنظر وارد کند.

در این روش، محققان می‌توانند انواع مختلفی از تومورهای جامد را با استفاده از سلول‌های ایمنی بدن از بین ببرند، این روش با الهام از اسب تروجان، مونوسایت‌ها را وارد تومور می‌کند.

این گروه با استفاده از نوع خاصی میکروسکوپ، موفق به تصویربرداری از نانولوله‌های کربنی تک‌جداره‌ای شدند که درون بدن موش بیمار به حرکت در آمده و توسط سلول‌های بدن موش بلعیده می‌شوند. این گروه تحقیقاتی با آزمایش خون موش دریافتند که از میان تمام سلول‌های موجود در خون، تنها مونوسایت ly-6cHi از خون گرفته شده‌ است. لازم به ذکر است که این مونوسایت‌ها به‌ صورت طبیعی توانایی حمله به سلول‌های سرطانی را دارند.

این گروه به نتیجه جالب دیگری نیز رسیدند، آن‌ها دریافتند که در صورت اتصال لیگند پپتیدی موسوم به RGD به نانولوله‌های کربنی، می‌توان مقدار نانولوله حاوی مونوسایت را که به سلول سرطانی می‌رسد، افزایش داد. البته در حال حاضر مکانیسم این روش هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما آنچه مشخص شده، این است که پپتیدهای متصل به نانولوله‌کربنی، بعد از جدا شدن مونوسایت از نانولوله روی سطح مونوسایت باقی می‌ماند.

پپتیدهای RGD می‌توانند به رگ‌های خونی موجود در سطح تومور بچسبند، بنابراین نانولوله‌های حاوی مونوسایت را قادر می‌کنند به صورت انتخابی به سطح تومور سرطانی متصل شوند.

پژوهشگران این پروژه معتقدند که می‌توان از این روش برای تشخیص یا درمان بیماری استفاده کرد. این روش نه تنها برای سرطان، بلکه برای برخی بیماری‌ها نظیر دیابت و بیماری‌های قلبی نیز قابل استفاده است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تا 8 صبح امروز (20 مرداد ماه) 150 هزار و 341 داوطلب انتخاب رشته خود را انجام دادند.

حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که تا کنون 5000 داوطلب در رشته‌های بدون آزمون ثبت‌نام کردند، افزود: مهلت انتخاب رشته در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون تا پایان روز چهارشنبه 22 مرداد ماه ادامه دارد و به داوطلبانی که انتخاب رشته خود را انجام نداده‌اند توصیه می‌شود تا مهلت اعلام شده نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

وی در ادامه در مورد آزمون دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 93 دانشگاه‌ها ، موسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: تا کنون 216 هزار و 499 داوطلب در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 94 هزار و 214 نفر زن و 122 هزار و 285 نفر مرد هستند.

مشاور عالی سازمان سنجش افزود: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده این آزمون برای رشته‌هایی که پذیرش آنها از طریق آزمون است در صبح پنجشنبه 23 مرداد ماه در 54 شهرستان مختلف برگزار می‌شود.

توکلی از قرار گرفتن کارت شرکت در آزمون و برگ راهنما از امروز (20 مرداد ماه) روی سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org خبر داد و تاکید کرد به داوطلب توصیه می‌شود: با وارد کردن اطلاعات نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنما اقدام کنند.

وی ادامه داد: اطلاعیه در خصوص شهرستان‌های برگزاری این آزمون نام و آدرس باجه‌های رفع نقص کارت از هفته گذشته 14 مرداد در سایت اطلاع‌رسانی سازمان سنجش قرار گرفته و در پیک سنجش امروز (20 مرداد ماه) منتشر شده است.

مشاور عالی سازمان سنجش در مورد دفترچه راهنما انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره 2) کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 93 دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دفترچه از سه‌شنبه 21 مرداد ماه روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: کلیه‌ی داوطلبان این آزمون لازم است پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما ثبت‌نام (دفترچه شماره یک) و دفترچه راهنما انتخاب رشته تحصیلی (دفترچه شماره2) و اطلاعیه‌ای که در تاریخ 20 مرداد ماه منتشر شده است از روز چهارشنبه 22 مرداد لغایت دوشنبه 27 مرداد ماه به سایت اینترنتی سازمان سنجش مراجعه و نسبت به انتخاب کد رشته محل مورد علاقه و ثبت آن اقدام کنند.

وی افزود: داوطلبانی که علاقمند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی با آزمون و رشته‌هایی که بر اساس سوابق تحصیلی بدون آزمون دانشگاه آزاد هستند باید برای انتخاب رشته از شنبه 25 مرداد لغایت اول شهریور به سایت اینترنتی مرکز آزمون مراجعه کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش در ادامه در مورد آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی 93 اظهار کرد: تا کنون 284 هزار و 32 نفر در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 109 هزار و 770 نفر زن و 174 هزار و 262 نفر مرد هستند.

توکلی ادامه داد: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده این آزمون برای رشته‌هایی که پذیرش آن از طریق آزمون صورت می‌گیرد صبح جمعه 24 مرداد ماه در 168 شهرستان کشور برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: کارت شرکت در جلسه آزمون و برگ راهنما برای داوطلبان از امروز 20 مرداد ماه روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده دفترچه راهنما انتخاب رشته‌های تحصیلی دوره کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی 93 و اصلاحات مربوط و کد رشته‌ محل‌های تحصیلی جدید علاوه بر رشته تحصیلی موجود در دفترچه طی اطلاعیه‌ای امروز (20 مرداد ) روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: داوطلبان می‌توانند با توجه به رشته امتحانی که در آن ثبت‌نام کرده‌اند در صورت تمایل نسبت به اصلاح و درج کد رشته محل‌های جدید در زمان ویرایش اطلاعات شرکت در آزمون که متعاقبا اعلام خواهد شد از طریق سایت اینترنتی این سازمان اقدام کنند.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1393 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

اولین جلسه نشست خبری مهدوی مدیرآموزش و پرورش گناباد همزمان با روز خبرنگار

جناب آقای سید محمد مهدوی مدیریت محترم آموزش و پرورش  شهرستان گناباد
با تبریک هفته خبرنگار وگرامیداشت یادوخاطره شهید صارمی از صاحبان اندیشه وقلم که تمام سعی وتلاش خودرامصروف
آرامش و ایجاد جامعه سالم بدوراز هرگونه دغدغه نموده اند ،قدردانی کرده و
سخنان خودرا درچهارحوزه مدیریت،آموزشی ، پرورشی وپشتیبانی اعلام کرد
وی از تعامل اصحاب رسانه جهت پیشبرد اهداف تربیتی وآموزشی مدیریت ،
تلاش درجهت فراهم نمودن محیط امن ومناسب برای تحصیل دانش آموزان شهرستان ،
توسعه مشارکت اولیاء نخبگان جهت بهبود فعالیتهای آموزشی وپرورشی  و
تشکیل مجمع مشاوران مدیریت با هدف مشارکت در سیزده حوزه کاری مدیریت ،
 پیگیری مدارس فرسوده  ومستندسازی املاک  آموزش و پرورش خبرداد ودراین رابطه مطالب مبسوطی ایراد نمود
درادامه خبرنگاران سوالات ومطالب خودرا پیرامون حوزه های آموزش و پرورش مطرح که
 توسط مدیریت ومعاونین بحث وبررسی شد.
ضمنا درپایان از خبرنگاران ومدیران سایتهای مجازی شهرستان تجلیل شد.
 قالب وبلاگ


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات