دبستان سعدی گناباد
حداقل ارج نهادن معلم با ماست . اما اجـــــــــــر دادن معلم با خداست
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 شهریور 1395 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

در آستانه آغاز سال تحصیلی نو

پایان شهریور و شروع سال تحصیلی جدید برای والدین و دانش آمو زان هم می تواند هیجان امگیز و هم نگران کننده باشد مخصو صا برای کودکانی که برای اولین بار وارد مد رسه می شوند یا دانش آموزان در سنین میانی دبستان . اگرچه کودکان خیلی کو چک برای دیدن دو ستان قبلی خیلی ذوق زده هستند ام در مورد معلمان جدید و در برخی موارد در مورد مدرسه جدیدی که به آن وارد می شوند ،نگران هستند .

برخی از کودکانی که به سال اول دبستان وارد می شوند،  دچار مشکلاتی همچون ناراحتی ،بی قراری ،ترس از مد رسه و حتی بیزاری و تنفر از مدرسه می شوند . ترس غیر منطقی کودک از مدرسه به معنی امتناع از مد رسه رفتن و یکی از نشانه های اضطراب جدایی از والدین ، خانه ،خانواده و به خصوص مادر و یا شرایطی است که به ان وابسته شده است . خرید لوازم مورد نیاز مدرسه مثل کتاب ،کیف ، لباس ،کفش و از همه مهمتر لوازم التحریر می تواند این اضطراب و استرس را در کودکان کمی کاهش دهد .

ترس کودک از مدرسه

ترس کودک از مدرسه معمو لا به دلایل مختلفی ایجاد می شود که می توان به این موارد اشاره کرد :

1- اضطراب جدایی : معمو لا مادران بچه هایی که دچار اضطراب جدایی خستند شخصیتی افراطی ،مضطرب ،بیش از حد حمایت کننده ،مردد،حساس و عاطفی دارند که اضطراب خود را با بیان افکار منفی و عمل خود به بچه ها منتقل می کنند .

2- یاد گیری : ترس یا امتناع از مدرسه بیش از آنکه علت شخصیتی ،عاطفی داشته باشد ناشی از یاد گیری است . مادر یا پدری که در ارتباط با کودکان خود مفاهیم یا نکته های منفی از مدرسه ،تنبیه و توبیخ ها و تجارب ناخوشایند خود را از دوران تحصیل بیان می کنند و از آنه می خواهند که مواظب رفتار هایشان باشند خواه و ناخواه باعث ترس کودکانشان از مدرسه می شود .

3- وابستگی : اضطراب کودک گاهی به دلیل وابستگی به مادر ،محیط خانه ، خانواده و یا هر تکیه گاه و پناهگاه دیگر است . معمولا مادران سعی در وابسته کردن کودک به خود دارند و به واکنش های عاطفی او نسبت به ترک پاسخ می دهند .

برای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکلات یا برطرف کردن آن و نیز آماده کردن کودک برای پذیرش شرایط جدید و ماندس شدن او با محیط دبستان موارد زیر را مد نظر قرار دهید .

شیوه هایی برای کاهش این ترس

کم کردن وابستگی کودک

سعی کنید با استفاده از روش های مناسب مثل گذاشتن کودک در خانه اقوام به مدت یکی دو ساعت در روز به صورت پراکنده یا بردن او به پارک و همراه کردن او با کودکان هم سن و سال خودش به تدریج وابستگی کودک را به خود کم کنید .

ایجاد آمادگی ذهنی در کودک

سعی کنید قبل از شروع سال تحصیلی ذهن کودکانتان را نسبت به مدرسه ،معلم آماده کنید . به طوری که با تعریف و تمجید واقعی و منطبق بر واقعیت از مدرسه و معلمان  و شور و اشتیاق از مدرسه رفتن را در کودک ایجاد کنید .به او اطمینان دهید معلمش مهربان است و او را حمایت خواهد کرد . خاطرات و تجارب مثبت ،شاد و جالب خود را با معلم های دوره ابتدایی با کودک خود در میان بگذارید . از معلم ها با القاب خوب و با لبخند یاد کنید .

ایجاد انگیزه

سعی کنید با علاقه و اشتیاق زیاد درباره آنچه که او در مدرسه خواهد آموخت مثل خواندن ، نوشتن ،حساب کردن ، نقاشی ، ورزش کردن حرف بزنید . با کتاب خواندن برای کودک و هدیه دادنکتاب داستان به کودک علاقه او را به یاد گیری ،خواندن و با سواد شدن افزایش دهید . در روش های تربیتی خود به گونه ای عمل کنید و به شیوهای سخن بگویید و با کسانی رفت و آمد کنید که ناخود آگاه برای کودک انگیزه یاد گیری و رفتن به مدرسه ایجاد شود .

تنظیم برنامه مدرسه کودک

هم برای خود و هم برای کودک برنامه تنظیم کنید که در آن مشخض شده باشد که مدرسه در چه زمانی شروع و  چه زمانی  هر روز پایان می گیرد ؟ همچنین مطمئن شوید که آیا کودک کیف غذا و میان وعده به مدرسه ببرد یا غذایی که در مدرسه آماده می شود را می خورد ؟ زمان خوردن غذابه دانش آموزان چه زمانی است و اگر غذا دیر خورده می شود لازم است دانش آموز به میان وعدهای بیشتری نیاز داشته باشد یا نه ؟ همچنین اگر دانش آموز بایداز  بیرون غذا تهیه کند ،چگونه باید از ایمن بودن آن مطمئن شود؟ لباس دانش آموز یا همان روپوش مدرسه را باید پیش از آغاز مدرسه سوال کنید و اگر قرار است خودتان لبا س تهیه کنید خصوصیات لباس هار ااز مسئو لین مدرسه سوال کنید .

اگر قرار است دانش آموز برای فعالیت های مثل ورزش و آزمایشگاه فرم خاصی داشته باشد حتما سوال کنید و لباس او را جداگانه در کیف مخصوصش بگذارید . در روز اول مدرسه با دانش آموز خود همراه باشید ،فرقی نمی کند که او در چه مقطعی تحصیل می کند ،این کار او را مطمئن و آرام می کند . اگر لازم است تا زمانی که او از مدرسه تعطیل می شود در آنجا بمانید و قبل از شروع کلاس معلم کودک خود را ملافات کنید .نکات ایمنی را همیشه مد نظر داشته باشید . اگر قرار است کودک شما پیاده به مدرسه برود اگر امکان دارد خودتان او را به مدرسه ببرید و او را همراهی کنید . اگر نه از و ضعیت تر افیکی مطمئن شوید و احتمال تصادف را خوب برسی کنید . به کودک خود یاد دهید که حتما از پیاده رو عبور کند و برای عبور از خیابان حتما از خط عابر پیاده بگذرد . اگرچه همه قوانین همیشه در کلاس به دانش آموزان آموزش داده می شود اما منتظر نباشید که در کلاس همه چیز را به کودک شما آموزش دهند ،قوانین خاص را خودتان به کودک یاد دهید. دانش آموز را مطمئن کنید که می تواند از خود محافظت کند اما لازم است چند بار در روز این قوانین برایش تکرار شود . از سیلست چک کردن مدرسه از فرزند خود و غیبت آنه اطلاع پیدا کنید . مخصو صا مدرسه را به این کار تشویق کنید . اگر قرار است کودکتان به مدرسه نرود حتما صبح زود این غیبت را به مدرسه اطلاع دهید . این کار امنیت کودکتان را بیشتر کرده و اگر در مسیر مدرسه اتفاقی افتاده باشد زودتر آگاه خواهید شد . سعی کنید چند شب قبل از شروع سال تحصیلی شب ها غذای سبک به دانش آموز بدهید تا صبح ها سر حال تر از خواب بیدار شود . دیدن تلو یزیون و بازی های کامپیوتری را شب ها برای کودک محدود کنید . سعی کنید برنامه های غذایی خانواده را طبق برنامه دانش آموز طرح ریزی کنید . اگر لوازم مدرسه و لباس های قبلی دانش آموز هنوز مناسب و قابل استفاده است ،لازم نیست وسایل دیگری برای او تهیه کنید ،به او یاد دهید که لازم نیست همه وسایل او نو باشد و می توان از وسایل سالم اما قدیمی هم استفاده کرد . شب قبل از مدرسه از دانش آموز بخواهید که همه وسایل و لباس های خود را آماده کند و این کار را جز مسئو لیت های پیش از خواب او قرار دهید .قالب وبلاگ


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات