تبلیغات
دبستان سعدی گناباد - تماشا کنید: نمایی منحصر به فرد از کل هستی
دبستان سعدی گناباد
حداقل ارج نهادن معلم با ماست . اما اجـــــــــــر دادن معلم با خداست
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 دی 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد

هستی بسیار گسترده است و غیرممکن است بتوان آن را در یک قاب به تصویر کشید. اما موسیقی‌دانی به نام پابلو کارلوس بوداسی توانسته است با استفاده از نقشه‌های لوگاریتمی جهان از دانشگاه پرینستون و عکس‌های ناسا این کار را انجام دهد. او تصویر بالا را خلق کرده است که جهان قابل مشاهده را در یک صفحۀ گرد نشان می‌دهد.

خورشید و منظومه‌ی خورشیدی ما دقیقاً در مرکز این تصویر قرار گرفته است و بر گرداگرد آن در حلقۀ بیرونی‌اش کهکشان راه شیری قرار گرفته است. در حلقه‌های بعدی کهکشان‌های دیگر مانند آندرومدا (Andromeda) و بقیۀ شبکۀ کیهانی، تشعشعات زمینه‌ای ریز موج‌های کیهانی باقی مانده از انفجار بزرگ (Big Bang) و در نهایت حلقه‌ای پلاسمایی قرار گرفته که آن هم حاصل انفجار بزرگ است.

احتمالاً میدانید که لگاریتم به ما کمک می‌کند رقم‌های بسیار بزرگ را درک کنیم، و در این مورد خاص، فاصله‌های بسیار بزرگ را. بازنمایی دایره‌ای تمام اجزاء هستی نسبت به نمایش دادن تمام اجزاء به صورت مقیاس‌های خطی کمک می‌کند عظمت و شکوه هر بخش از این دایره بهترنشان داده شده و در مقایسه با دایره‌های کوچکتر قبلی مشخص‌تر باشد. به این دلیل است که تمام هستی قابل مشاهده داخل نمای دایره‌ای جور می‌شود.

تماشا کنید: نمایی منحصر به فرد از کل هستیبوداسی این ایده را پس از آن فهمید که در یکی از جشن تولدهای پسرش برای او هگزافلگزاگون (Hexaflexagon) درست کرده بود. (اگر نمیدانید هگزافلگزاگون چیست، ویدئو زیر را ببنید) او در نامه ‌ای به Tech Insider توضیح داده است که : «زمانی که من داشتم هگزافلگزاگون‌ را برای هدیۀ تولد پسرم می‌کشیدم، شروع کردم به کشیدن نماهایی دایره‌ای از کیهان و منظومۀ خورشیدی. در آن روز، ایده‌ی زاویۀ دید لوگاریتمی به ذهنم رسید و در روزهای پس از آن توانستم با استفاده از فوتوشاپ و تصویرهای ناسا و اضافه کردن برخی بافت‌ها توسط خودم، این تصویر را سر هم کنم.»قالب وبلاگ