دبستان سعدی گناباد
حداقل ارج نهادن معلم با ماست . اما اجـــــــــــر دادن معلم با خداست
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 خرداد 1394 توسط آموزگار پایه ی چهارم ابتدایی آموزشگاه اخوت شهرستان گناباد
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت که این وزارتخانه مطابق بودجه ای که
 مجلس شورای اسلامی تعیین کرده است اجازه هزینه دارد.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت که این وزارتخانه مطابق بودجه ای که مجلس شورای اسلامی تعیین کرده است اجازه هزینه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین «محی الدین بهرام محمدیان» معاون وزیر آموزش و پرورش و «عبدالوحید فیاضی» نماینده مجلس شورای اسلامی سه شنبه شب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با عنوان «طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش» با تاکید براینکه استیضاح حق نمایندگان مردم است، گفت: وزارت آمورش و پرورش طبق لایحه بودجه تعیین شده از سوی مجلس و دولت و تعیین اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه اجازه هزینه دارد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: از سال های پیش از انقلاب نیز به آموزش و پرورش نگاه درستی نبود و این روند پس از انقلاب بهبود یافته اما کافی نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه را به نهاد آموزشی کشور تغییر داد، گفت: در نظام تحول، این مهم مدنظر قرار دارد اما یک شبه قابل اجرا نیست.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه وضعیت فرهنگیان به نسبت سال های گذشته بهتر شده است، افزود: در مجموع هر وزیری در این وزارتخانه مشغول به خدمت باشد، باید عملکرد آن طبق بودجه تعیین شده باشد و خارج از بودجه نمی تواند کاری انجام دهد.

وی با بیان اینکه دولت 10 درصد بیشتر از بودجه تعیین شده به آموزش و پرورش اعتبار داده است، خاطرنشان کرد: عملکرد دولت در راستای رفع مشکلات فرهنگیان روندی مثبت داشته است اما بضاعت و محدودیت دولت بیشتراز این اجازه نمی دهد که در بخش فرهنگی کشور هزینه کرد.

محمدیان با بیان اینکه رضایت شغلی با رفاه بسیار متفاوت است، افزود: معلمان در ایران با دل و جان به فرزندان این مرز و بوم خدمت می کنند که حکایت از رضایت شغلی آنان است اما باید رفاه را نیز برای این بخش از خادمان کشور فراهم ساخت.

وی با تاکید براینکه تامین منابع و اختصاص بودجه در اختیار آموزش و پرورش نیست افزود: دولت طبق منابع درآمدی که از نفت، مالیات و سایر موارد دارد اقدام به تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی می کند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: منابع درآمدی دولت مشخص و محدود است و طبق آن اقدام به بودجه بندی می می کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش، یکی از راه های تامین منابع بودجه بدون در نظر داشتن اثرات سوء این موضوع را چاپ پول بدون پشتوانه بیان کرد و گفت: همین مساله نیز به مجوز مجلس نیاز دارد؛ این مهم نشان می دهد که دولت محدودیت هایی در تامین بودجه دارد.

وی با یادآوری اینکه مشکلات و مطالبات معلمان مربوط به دوره کنونی نیست، افزودک این مشکلات تراکم یافته و مطالبات سالیان پیش است؛ باید این موضوع در یک برنامه زمان بندی شده حل شود.

محمدیان به نظام رتبه بندی معلمان نیز اشاره کرد و گفت: با اینکه هنوز رتبه بندی مصوب نشده است اما دولت برای این مهم از مهرماه امسال بودجه اختصاص داده تا آن را اجرا کند و به مرور وضعیبت معلمان را تغییر دهد.

وی درخصوص مغایرت خودگردانی مدارس با اصل سی ام قانون اساسی نیز گفت: این خودگردانی به درستی تعبیر نشده است و در عمل آنچه برنامه آموزش و پرورش بود به اجرا درنیامد.

عبدالوحید فیاضی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه با بیان اینکه از مهرماه سال گذشته مجلس قصد استیضاح وزیر را داشت، افزود: این استیضاح به دلیل عدم رضایت فرهنگیان و ناتوانی وزیر در انجام وظایف محوله است.

فیاضی با بیان اینکه آموزش و پرورش یکی از رکن های اساسی کشور است، ادامه داد: وزیر باید در کسب رضایت عموم فرهنگیان تلاش می کرد و وضعیتی را پدید می آورد تا فرهنگیان رضایت شغلی داشته باشند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه در آموزش و پرورش در همه دولت ها کوتاهی شده است، افزود: به هنگام بودجه بندی این وظیفه وزیر وزارتخانه است تا بودجه لازم را در هیات دولت و مجلس برای وزارتخانه خود کسب کند.

وی با بیان اینکه وضعیت معیشتی معلمان بایذ تغییر کند و این مهم نیاز به رسیدگی دارد، درباره طرح خودگردانی مدارس نیز گفت: نباید به بهانه خودگردانی مدارس هزینه ها را از مردم گرفت و این موضوع مغایر با اصل سی ام قانون اساسی است.

فیاضی به سرانه و بودجه آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: مدارس غیردولتی متفاوت از موضوع خودگردانی مدارس است و نباید با عنوان مشارکت داوطلبانه، هزینه ها را به دوش مردم انداخت.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک جلسه ای با حضور وزیر آموزش و پرورش و امضاکنندگان استیضاح برگزار می شود؛ در صورت کسب رضایت نمایندگان، امضای طرح استیضاح پس گرفته می شود.


قالب وبلاگ


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic